|   | 

Dom

Czym pomalować ściany, czyli wszystko o farbach

Przemalowanie ścian to jeden z najtańszych sposobów na zmianę wystroju wnętrza. Kolory pobudzają wyobraźnię i są w stanie diametralnie odmienić wygląd pomieszczenia. Wybierając farbę, nie należy jednak kierować się jedynie odczuciami estetycznymi. Warto skoncentrować się również na innych atrybutach, którymi się cechuje.

Na jakie właściwości należy zwrócić uwagę, wybierając farbę?

Poszczególne rodzaje farb mają zupełnie inne cechy charakterystyczne. Przed zakupem warto się z nimi zapoznać, by wybrać produkt idealnie dopasowany do potrzeb. Najważniejsze wyróżniki, na które warto zwrócić uwagę wybierając farby, to:

Zmywalność

Przymiot ważny szczególnie dla rodziców małych dzieci oraz właścicieli czworonogów. Wszyscy, którzy nie mają ochoty zostawać na zawsze z odbitymi na ścianach łapami psów lub namalowanymi przez najmłodszych arcydziełami, powinni zaopatrzyć się w wysokiej jakości farby, które łatwo wyczyścić za pomocą wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Co najważniejsze, kolor nie stanie się wyblakły, a ściana będzie czysta.

Stopień połysku

Najczęściej spotykane typy farb, ze względu na stopień połysku, to: głęboki mat, mat, średni połysk i połysk. Ten parametr ma wpływ na wygląd ściany – odpowiada za odbijanie światła, jak również oddziałuje na to, czy łatwo będzie utrzymać ją w czystości. Farby o wysokim stopniu połysku są łatwiejsze w czyszczeniu i bardziej odporne na zmywanie, w odróżnieniu od matowych.

Wydajność

Atrybut niezwykle istotny, bo związany z kosztami prac malarskich. Przy planowaniu wydatków na zakup farby warto pamiętać, że w większości sytuacji, jednokrotne malowanie nie wystarczy, by dokładnie pokryć powierzchnię. Również więcej materiału zostanie zużyte do pomalowania powierzchni porowatych niż gładkich.

Trwałość

Trwała farba to taka, która nawet po kilku latach od malowania wygląda tak samo dobrze – nie zmienia koloru ani faktury zarówno pod wpływem wilgotności powietrza, jak również temperatury czy działania takich substancji, jak dym papierosowy. Trwalsze farby lepszej jakości warto położyć w kuchni, gdzie ściany szczególnie narażone są na odbarwienia spowodowane częstym gotowaniem.

Poziom krycia

Tylko w przypadku nowych, idealnie przygotowanych do obróbki ścian, można spodziewać się, że jedna warstwa farby wystarczy, by pokryć idealnie całą malowaną powierzchnię. Nawet w przypadku najlepszych farb, zazwyczaj konieczne jest drugie podejście. Należy przy tym pamiętać, by pozwolić wyschnąć pierwszej warstwie. W przeciwnym razie, farba zacznie odpadać od ściany.

Bezpieczeństwo dla zdrowia

Farby mogą uczulać, dlatego tak ważne jest sprawdzanie ich składu przed zakupem. Należy szczególnie zwrócić uwagę na zawartość lotnych związków chemicznych (LZO). Szacuje się, że powinna wynosić nie więcej niż 30 g/l. Warto też wybierać farby, na opakowaniach których znajdują się informacje o posiadanych certyfikatach zdrowotnych i rekomendacjach.

Jakie są rodzaje farb?

Planując malowanie, warto zapoznać się z rodzajami farb dostępnych na rynku, ich właściwościami i przeznaczeniem. Przy wyborze istotne jest, by zwrócić uwagę na to, jakie pomieszczenie będzie malowane oraz jaki ma być efekt końcowy. Najczęściej spotykane rodzaje farb, to:

Akrylowe

Wykorzystywanym w nich spoiwem jest żywica akrylowa. Na pomalowanej powierzchni tworzą powłokę, która jest odporna na działanie czynników chemicznych i z łatwością przepuszcza parę wodną, umożliwiając ścianom oddychanie. Ich minusem jest słabe krycie, ponieważ są w stanie zamaskować jedynie niewielkie rysy. Natomiast dużym plusem jest możliwość mycia ścian pomalowanych farbami akrylowymi.

Lateksowe

To tak naprawdę jeden z rodzajów farb akrylowych. Jednak w odróżnieniu od nich, zawierają w składzie większą ilość żywicy. Dzięki temu, tworzą elastyczną powłokę odporną na czyszczenie i wilgoć. Doskonale pokrywają ściany i pozwalają im oddychać. Są odporne na wilgoć, dlatego zaleca się stosować je w pomieszczeniach, w których jest dużo wody – w kuchni i łazience.

Winylowe

W farbach winylowych, rolę spoiwa pełni polioctan lub polichlorek winylu. Po wykonaniu malowania, tworzy się gładka powierzchnia, odporna na zmywanie. Farby winylowe są nieco mniej wydajne od innych rodzajów farb. Ich największym minusem jest słaba przepuszczalność pary wodnej, co w dużej mierze ogranicza oddychanie ścian. Na pomalowanych tym specyfikiem ścianach, łatwiej też o zabrudzenia.

Alkidowe

Na pomalowanych nimi powierzchniach, tworzy się szczelna powłoka, która jest odporna na wodę i odznacza się wysokim poziomem przyczepności do podłoża. Ich składniki wykorzystywane są głównie w farbach izolujących. Schną pod wpływem tlenu atmosferycznego, dlatego nie należy nakładać zbyt grubych warstw.

Mineralne

To najczęściej farby wapienne i metylocelulozowe. Występują w formie białego proszku, który rozpuszcza się w wodzie. Obecnie stosowane są coraz rzadziej, ze względu na niską trwałość powłok, które są z nich uzyskiwane. Można je wykorzystywać jedynie do malowania suchych pomieszczeń.

Znajomość rodzajów farb oraz ich najważniejszych właściwości pomoże w doborze najodpowiedniejszej farby do konkretnego pomieszczenia. Na koniec pozostanie decyzja, co do koloru, który dobrze dopasowany, również może wywołać konkretny efekt – skorygować niekorzystne proporcje pomieszczenia lub wprowadzić radosny nastrój. Pomocna okaże się ta strona: https://www.leroymerlin.pl/farby/farby-do-scian-i-sufitow,a740.html, gdzie można znaleźć wiele rodzajów farb w najróżniejszych odcieniach.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!