|   | 

Diagnostyka komputerowa samochodu. Co mówi o samochodzie?

Nowoczesne metody naprawy samochodów wyszły już dawno poza młotek i śrubokręt. Coraz częściej przyjeżdżając do mechanika, można się spotkać z sytuacją, w której podłącza on nasz samochód do komputera i w ten sposób szuka problemu awarii. Na czym dokładnie polega diagnostyka komputerowa samochodu i czego dzięki niej można dowiedzieć się o pojeździe? Więcej dowiesz się z tego tekstu.

Samochód z komputerem

Coraz więcej jeżdżących po polskich drogach samochodów posiada komputery. Nie są to tradycyjne maszyny, o jakich myślisz. Są to specjalne stacje schowane głęboko pod deską rozdzielczą, do których dostęp ma praktycznie tylko wyszkolony personel warsztatu mechanicznego. Jeżeli, jadąc samochodem usłyszysz sygnał dźwiękowy oraz zobaczysz na desce rozdzielczej informację, że np. poziom oleju jest za niski, to znaczy, że komputer pokładowy daje Ci znać, że czas uzupełnić poziom tego płynu. To właśnie komputer jest odpowiedzialny za wszystkie tego typu monity. To on czuwa nad stanem technicznym Twojego auta i pozwala szybko zdiagnozować usterkę bez konieczności rozkręcania całego samochodu.

Komputerowa diagnostyka auta przed zakupem

Pojechać “na komputer” opłaca się nie tylko w czasie eksploatacji samochodu. Przed jego zakupem taki zabieg jest również wskazany. Wynika to z tego, że zaglądając do komputera można łatwo stwierdzić, czy dany samochód jest rzeczywiście w takim stanie, jaki deklaruje sprzedawca. Dzięki temu ryzyko kupowania kota w worku jest zminimalizowane. Oprócz stanu technicznego komputer pokazuje również aktualny przebieg auta, co również jest bardzo ważne w przypadku kupowania samochodu w Polsce. Niestety, ale przebieg jest bardzo często specjalnie zaniżany przez sprzedawców, którzy liczą na to, że wcisną swoje auto średnio zorientowanemu klientowi. Wystarczy jednak podłączenie pojazdu do specjalnego laptopa z oprogramowaniem, by stwierdzić dokładnie jaka jest historia samochodu.

Bez rozkręcania

Diagnostyka komputerowa samochodu niesie ze sobą jedną bardzo ważną zaletę. Mianowicie, dzięki niej można zlokalizować prawdopodobną usterkę bez potrzeby rozkręcania samochodu i demontażu jego poszczególnych elementów. Jest to szczególnie ważne w przypadku nowych samochodów, które są dosyć skomplikowane ze względu na swoją budowę. Dane auto jest podłączane do samochodu, a parametry, które pokazuje komputer, są porównywane do tych, które deklaruje producent. Gdy coś jest poza normą, oznacza to, że dany podzespół może być zepsuty.

Co można sprawdzić dzięki diagnostyce komputerowej samochodu?

Diagnostyka komputerowa daje odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań. Dzięki niej można rozpoznać poszczególne kody usterek takie jak: Airbag, ABS, Immobilizer, silnik, itd. Można również sprawdzić poszczególne parametry samochodu podczas jazdy. Chodzi tutaj o pracę silnika, ciśnienie doładowania, czasy wtrysków, przepływomierz oraz wskaźniki. W niektórych urządzeniach diagnostycznych możliwe jest również diagnostyka automatycznych skrzyń biegów i sterowanie nimi. Dodatkowo system ma dostęp do poduszek powietrznych oraz układów klimatyzacji. W dużym skrócie można stwierdzić, że dzięki diagnostyce komputerowej możliwe jest sprawdzenie samochodu zarówno w stanie spoczynku, jak i podczas jazdy. Daje to unikalną możliwość dynamicznej diagnostyki, która jest bardzo dokładna.

Czy warto?

Oczywiście, że warto! Szczególnie przed zakupem samochodu. Krótka wycieczka do mechanika może bowiem odpowiedzieć na wiele ważnych pytań, które mają wpływ na potencjalny zakup auta. Jeżeli sprzedający po usłyszeniu propozycji o pojechaniu do mechanika od razu odmawia, to znaczy, że ma coś do ukrycia i nie boi się podłączenia auta do komputera. W takim wypadku lepiej zrezygnować z danego modelu, ponieważ wiadomo od razu, że coś jest nie tak. To też można zaliczyć do zalet diagnostyki komputerowej.

Jak więc widzisz, diagnostyka komputerowa jest skuteczna nie tylko podczas eksploatacji samochodu, ale również przed jego kupnem. Jeżeli szukasz w swojej okolicy specjalisty od tego typu usług, koniecznie zajrzyj na stronę autobooking.com. Znajdziesz na niej specjalną wyszukiwarkę zakładów mechanicznych w Twojej okolicy. Dzięki tej stronie szybko i za darmo znajdziesz interesującą Cię usługę. Koniec z buszowaniem w Internecie i szukaniem fachowca po omacku! Wypróbuj już dzisiaj.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również