|   | 

Dom

Szyba do kominka – jak wybrać najlepszą i samodzielnie wymienić?

Najważniejszym elementem wizualnym zabudowanego wkładu kominkowego jest szyba kominkowa. To przede wszystkim od niej zależy jak dobrze widoczny będzie płomień. Podstawowym zadaniem szkła kominkowego jest również oddzielanie ognia w komorze spalania od pomieszczenia w jakim znajduje się kominek. Bez szyby kominek byłby zwykłym piecem i nie stanowiłby elementu dekoracyjnego wnętrza. Jak wybrać odpowiednie szkło kominkowe? Czy da się je samodzielnie zamontować w drzwiczkach kominka? Jak utrzymywać je w czystości?

Czym różni się szkło kominkowe od zwykłego?

Szkło z którym stykamy się na co dzień w szklanych opakowaniach, oknach czy szklankach to tak zwane szkło sodowe. Nie jest zbyt odporne na działanie wysokich temperatur (wytrzymuje do 250°C), łatwo jest je stopić , a przy kontakcie ze zbyt wysoką temperaturą pęka. Powodem tego jest mniejsza zawartość dwutlenku krzewu w szkle sodowym w porównaniu do szkła kominkowego. Im większa zawartość dwutlenku krzemu tym szkło jest mniej wrażliwe na wysoką temperaturą, uszkodzenia mechaniczne lub chemiczne.

Skład chemiczny szkła kominkowego jest również ulepszony o tlenek boru i tlenek glinu. Te dwa składniki podnoszą wytrzymałość szła, sprawiają że nie ulega ono tak łatwo rozszerzaniu i kurczeniu, nie topi się poniżej 750°C i można je uszkodzić jedynie mechanicznie. Skoro szkło kominkowe ma lepsze właściwości to czemu nie stosuje się go na szerszą skalę? Proces wytrwania takiego szkła jest dużo bardziej kosztowny niż zwykłego, więc stosuje się je tylko do specjalistycznych celów gdzie jego użycie jest niezbędne.

Rodzaje szkła kominkowego

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szkła kominkowego. Podstawowe to panoramiczne szkła pojedyncze i podwójne. Szyby podwójne składają się z dwóch warstw szkła oddzielonych powietrzem. Dzięki czemu lepiej izolują i zmniejszają ilość ciepła przedostającą się do pomieszczenia. Podwójna szyba kominka będzie miała wtedy również niższą temperaturę niż w przypadku pojedynczej, zmniejszy się więc ryzyko poparzeń. Podwójne szyby trudniej się również brudzą. Szkło pojedyncze co prawda szybciej się nagrzewa, ale ma za to atrakcyjniejszą cenę.

Jeśli zależy nam na ciekawym efekcie paleniska wysuniętego do wewnątrz pomieszczenia to dobrym wyborem będzie szyba pryzmatyczna. Nie jest ona całkowicie płaska, ale składa się z kilku płaskich elementów lub jest zaokrąglona. Dzięki czemu możliwe jest uzyskanie ciekawego efektu wizualnego.

Każdy kto posiada kominek zna problem wiecznie brudnej szyby w kominku. Osoby które nie chcą zbyt wiele czasu poświęcać na czyszczenie kominka powinny zainteresować się szybami pirolitycznymi czyli samoczyszczącymi. Są one pokryte od wewnątrz powłoką z tlenków chromu, dzięki czemu wytrzymują wyższą temperaturę (nawet do 800°C). Wyższa temperatura oznacza możliwość dopalania sadzy i substancji smolistych, które w innym przypadku osiadłyby na szle. Szkło pirolityczne można rozpoznać po charakterystycznych zielono-fioletowych refleksach widzianych pod kątem. Oryginalność szyby można sprawdzić również miernikiem elektrycznym, ponieważ ten rodzaj szkła przewodzi prąd.

Jak samodzielnie wymienić szybę w kominku?

Jedynym słabym punktem szkła kominkowego jest jego podatność na uszkodzenia mechaniczne. Pomimo, że szyba wytrzymuje dość duży nacisk może się zdarzyć, że się stłucze. Pamiętajmy, że nie można korzystać z kominka z uszkodzoną szybą. Osoby nie czujące się na siłach powinny w takim wypadku wezwać fachowca. Można też taką usterkę naprawić samodzielnie. Nie jest to trudne zadanie i wymaga użycia podstawowych narzędzi, które znajdują się w każdym domu.

Pierwszym krokiem przy wymianie szyby kominkowej jest ustalenie jakiej szyby potrzebujemy i gdzie ją kupić. Przed zakupem trzeba mieć spisane dokładne wymiary szyby (jej długość i wysokość). Dobrej jakości szyby do kominków można znaleźć na http://kratki.com/sklep/pl/category/19/szklo-kominkowe. Kolejnym krokiem jest sama wymiana uszkodzonej części. Wystarczy od wewnątrz drzwiczek odkręcić śruby, na których zamocowana jest szyba. Jeśli śrubki i podkładki się zapiekły pod wpływem wysokiej temperatury, należy użyć preparatu ułatwiającego odkręcanie. Podczas demontażu trzeba być wyjątkowo ostrożnym, jeśli szyba nie jest jedynie pęknięta a rozbita. Podczas tych czynności może się okazać, że uszkodzona została nie tylko szyba, ale również uszczelka znajdująca się pomiędzy drzwiczkami, a szkłem. Nową znajdziemy bez problemu w każdym sklepie budowlanym. Ostatnim krokiem jest zamocowanie nowej szyby kominkowej i wypróbowanie znów sprawnego kominka.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!