|   | 

Dom

Kartony izotermiczne – ochrona produktów przed zmianami temperatury

Właściwe przechowywanie i transport produktów wrażliwych na ciepło, jest konieczne i niezwykle ważne. Ta zasada dotyczy przede wszystkim produktów spożywczych, które mogą szybko się zepsuć, jeśli nie będą odpowiednio zabezpieczone przed upałami. Niezbędne mogą okazać się specjalne kartony izotermiczne.

 

Kartony izotermiczne – kiedy są konieczne?

Ochrona produktów spożywczych przed zmianami temperatury jest konieczna podczas transportu oraz przechowywania. W tym drugim przypadku zazwyczaj chodzi o maksymalnie kilkadziesiąt godzin. Dłuższy czas wymaga przechowywania produktów w chłodniach lub lodówkach.

Optymalna temperatura, jaką należy zapewnić w transporcie i  podczas przechowywania, to 20 stopni Celsjusza, ale poszczególne produkty, szczególnie spożywcze, mogą wymagać znacznie niższej. Aby sprostać wymaganiom, wystarczy zapakować żywność w specjalne kartony izotermiczne, które pozwalają utrzymać odpowiednią temperaturę. Co ważne, stała temperatura utrzymuje się w takich opakowania przez konkretną liczbę godzin, określoną przez producenta.

Trzeba też pamiętać, że transport produktów wrażliwych na ciepło powinien odbywać się w pojazdach, które są wyposażone w specjalne urządzenia chłodnicze oraz monitorujące zmiany temperatury. Kartony izotermiczne służą wtedy jako dodatkowe zabezpieczenie.

 

Opakowania chroniące przed wysoką temperaturą

Wśród opakowań na upały, najpowszechniejsze są kartony izotermiczne, które:

  • chronią zawartość przed zmianami temperatury,
  • pozwalają utrzymać określoną temperaturę zapakowanych produktów przez konkretną liczbę godzin,
  • są wodoodporne i łatwe w zamykaniu,
  • spełniają wymagania normy ISTA 3A, pod względem odporności na wibracje i wstrząsy, dlatego świetnie sprawdzają się w transporcie.

Ochrona przed zmianami temperatury jest możliwa dzięki odpowiedniej konstrukcji opakowań, którą charakteryzują się m.in. kartony izotermiczne dostępne na: https://www.rajapack.pl/kartony-pudelka-opakowania-kartonowe/kartony-opakowania-izotermiczne_C1194.html. Ich wnętrze jest wykonane z pianki polistyrenu ekstrudowanego, który ma strukturę małych zamkniętych komórek, oraz z metalicznej powłoki, znajdującej się na zewnątrz i wewnątrz opakowania, która w środku odbija zimno. Taka budowa opakowania przeznaczonego na upały, gwarantuje najlepszą ochronę tego typu.

 

Opakowania na upały – co jeszcze warto wiedzieć?

Liczbę godzin, podczas których zawartość opakowania jest chroniona przed wysokimi temperaturami, można wydłużyć, stosując specjalne wkłady chłodzące. Dzięki nim, czas utrzymywania pożądanej temperatury może wzrosnąć np. z 24 nawet do 48 godzin. Ich zaletą jest także duża praktyczność oraz wielokrotność użytku. Są też wydajne i bardzo proste w obsłudze. Wkłady wystarczy wcześniej zamrozić, aby późnej mogły chłodzić produkty, oddając im swoją niską temperaturę.

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również