|   | 

Dzieci na koloniach nie myją zębów. Co można zrobić?

Wypowiedź: lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja Stomatologii”

Ponad połowa mieszkańców Warszawy nie myje zębów 3 razy dziennie – wynika z sondy przeprowadzonej na potrzeby kampanii „Lekcja Stomatologii”. W wakacje higiena jest obniżona dodatkowo, zarówno wśród dzieci, jak i wśród dorosłych. Dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej podczas wakacyjnych wyjazdów, są skłonne nie wyjmować z torby podróżnej szczoteczki do zębów. Częściej niż zazwyczaj spożywają niezdrowe dla zębów posiłki, a to może skończyć się próchnicą. Jest jednak sposób, aby wzmocnić zęby jeszcze przed wyjazdem.

Zabieg fluoryzacji wykonywany dwa razy w roku to ważny element profilaktyki stomatologicznej. Każdy moment do jego wykonania jest odpowiedni. Warto jednak, aby rodzice wybrali się wraz ze swoimi pociechami na fluoryzację jeszcze przed wakacjami – dobrze wykonana pozwoli uniknąć wakacyjnych przebarwień i zachować piękny uśmiech także po ich zakończeniu – powiedział lek. dent. Przemysław Uliasz, ekspert kampanii „Lekcja stomatologii”.

Nawet krótki pobyt na wakacjach pozbawiony odpowiedniej higieny jamy ustnej może poważnie zagrozić zdrowemu uzębieniu. W wyniku nieprawidłowej higieny próchnica zębów może rozwinąć się nawet w dwa tygodnie, a ubytek w tkance zęba zarażonej przez nią, jest często nieodwracalny.

Źródło: newsrm.tv

 

Zobacz również

  • Co to jest botulina?

    ​ Toksyna botulinowa lub inaczej jad kiełbasiany to bardzo groźna neurotoksyna. Choć zatrucie tą substancją może być nawet śmiertelne...

  • W trosce o odpowiednią odporność

    Najmłodsi siłą rzeczy są w szczególny sposób podatni na zarażenie wirusami prowadzące w konsekwencji do różnych chorób. Nie każde dziecko...