|   | 

Dom

Rasy psów dla osób doświadczonych

Niektórzy poszukują informacji o rasach wyjątkowo łagodnych i łatwych w ułożeniu, inni są na tyle doświadczeni w hodowli i opiece nad zwierzętami, że nie chcą wybierać typowych kanapowców i psów rodzinnych. Jakie rasy można polecić osobom doświadczonym, które potrafią ustanowić właściwą hierarchię i ułożyć prawidłowo relacje z psem?

Rasy psów dla osób doświadczonych to nie tylko psy, które są powszechnie uważane za niebezpieczne. To także te psy, które wymagają od właściciela niezwykle wiele uwagi i wykazują ogromne zainteresowanie ruchem, aktywnością oraz bywają nieposłuszne, co powoduje, że ciężko zapanować nad nimi osobom początkującym.

Akita Inu

Akita to pies, który może zmylić nas swoim uroczym wyglądem. Puchata sierść i zakręcony w górę ogon wyglądają przyjaźnie i sprawiają, że psy tej rasy nie są postrzegane jako duże wyzwanie dla hodowcy. Tymczasem Akita jest jednym z psów pierwotnych. To rasa obecna w Japonii już od przeszło pięciu tysięcy lat. Akita inu różni się genetycznie od wilków tylko w niewielkim stopniu, co determinuje charakter i zachowanie tego psa.

Akita jest, z całą pewnością, psem majestatycznym i pięknym, ale nie można polecić tej rasy dla osób początkujących. To pies w sam raz dla osób doświadczonych, które poradzą sobie z mocnym charakterem Akity, będą potrafiły ustanowić prawidłową hierarchię i odpowiednio wytresować psa.

Border Collie

To niezwykle inteligentne zwierzęta, które są polecane doświadczonym osobom nie ze względu na wyjątkowo trudny charakter lub potencjalnie agresywne zachowania, ale ze względu na to, że psy tej rasy są niezwykle wymagające jeśli chodzi o aktywność.

Border Collie to pies, którego można polecić miłośnikom agility – czyli biegania z psem po specjalnych torach. W tej dyscyplinie psy tej rasy nie mają sobie równych.

Amstaff

Amstaff, a raczej American Staffordshire Terrier, to dynamiczne, odważne i bardzo energiczne zwierzę. Ma ogromną potrzebę ruchu oraz wykazuje sporo chęci do bójek z innymi zwierzętami. Pierwotnie był to pies obronny, obecnie bywa wybierany nawet w charakterze psa rodzinnego. Z uwagi na silny i trudny charakter, jest to rasa polecana doświadczonym opiekunom. Amstaff może być wspaniałym psem rodzinnym i towarzyskim, jeśli od samego początku będzie odpowiednio socjalizowany z człowiekiem i uczony prawidłowej hierarchii w kontakcie z ludźmi.

Mastiff tybetański

Piękny i duży pies, który wykazuje się ogromną inteligencją. Jest to zwierzę polecane dla doświadczonych opiekunów ze względu na bardzo indywidualny charakter. To psy, które często bywają nieposłuszne i dlatego trzeba mieć do nich odpowiednie podejście. Psy tej rasy wymagają również sporo ruchu i urozmaiceń, bo znudzone kanapowym życiem mogą powodować spore zniszczenia w domu.

Owczarek kaukaski

Jak większość owczarków, owczarek kaukaski wyróżnia się instynktem stróża, ma bardzo silny charakter i potrzebuje dużo ruchu. Nieodpowiednio socjalizowany i źle prowadzony, owczarek kaukaski może wykazywać agresję w stosunku do innych zwierząt oraz ludzi, ale odpowiednie podejście do opieki nad tym pięknym zwierzęciem sprawia, że owczarki kaukaskie stają się wiernymi kompanami dla silnych i doświadczonych właścicieli.

Potrzeba posiadania psa wymagającego wiele zachodu, uwagi i odpowiedniego podejścia do wychowania jest jak najbardziej zrozumiała. Psy o mocnym charakterze i rozbudowanej inteligencji zdają się nawiązywać z człowiekiem zupełnie inne relacje. Ich intelekt potrafi zaskoczyć, a poprawnie budowane więzi są niezwykłe. Ekspert sklepu Pupilo.pl radzi, by dobrze oszacować własne możliwości, jeśli chodzi o opiekę nad psem o trudnym charakterze. Warto zdecydować się na takie zwierzę tylko wówczas, gdy mamy pewność, że poradzimy sobie z nim i zadbamy o odpowiedni trening, socjalizację oraz tresurę. W przeciwnym razie warto dać szansę innym rasom psów, które nie powodują szczególnych problemów wychowawczych, a mogą być równie oddanymi, inteligentnymi i odpowiednimi kompanami.

Zobacz również