|   | 

Dom

Żyrandole, lampy wiszące czy stojące – jak wybrać oświetlenie salonu?

Oświetlenie salonu to bardzo ważna kwestia – wpływa na komfort i wygodę, ale również estetykę wnętrza. Jest to niezwykle istotne, bo w salonie zazwyczaj spędza się najwięcej czasu – odpoczywa, relaksuje, ogląda telewizję, czyta książkę czy zaprasza znajomych i rodzinę. Można powiedzieć, że stanowi wizytówkę całego domu lub mieszkania. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli żyrandoli i innych lamp wiszących czy stojących. Jak dobrać je do różnych rodzajów wnętrz, na co zwracać uwagę przy wyborze i o czym pamiętać przed montażem?

Lampy wiszące do salonu – żyrandol czy plafon?

Najpopularniejszym rozwiązaniem głównego oświetlenia salonu są lampy wiszące. Najczęściej jest to żyrandol lub plafon podwieszony mniej więcej na środku sufitu – mają one za zadanie oświetlić całe pomieszczenie, często do wyboru są modele z kilkoma żarówkami, które można zapalać niezależnie. Dzięki temu natężenie światła można dobrać do aktualnych potrzeb i dzięki temu zaoszczędzić trochę na rachunkach za prąd.

Żyrandole do salonu – idealny do wysokich pomieszczeń

Żyrandole do salonu mogą przyjmować bardzo różne formy – od bogato zdobionych, nadających wnętrzu wyszukanego wystroju po proste w formie, które sprawdzą się idealnie na przykład do wnętrz w stylu skandynawskim. Łączy je sposób mocowania – wiszą one pod sufitem na ramieniu lub łańcuchu o długości około kilkudziesięciu centymetrów. Ich zaletą jest uniwersalność – jak już było wspomniane przybierają bardzo wiele różnych form, a co za tym idzie można je dopasować do każdego wnętrza. Warto pamiętać też, że o wiele lepiej sprawdzą się w wyższych pomieszczeniach. Należy uznać, że minimalna wysokość od podłogi do żyrandola to około dwóch metrów. Jeśli będzie mniej, żyrandol może przytłaczać i optycznie zmniejszyć pomieszczenie. Jest to również kłopotliwe dla wyższych osób, które mogą uderzać głową przy przechodzeniu.

Lampy wiszące do salonu - coraz modniejsze rozwiązanie

Coraz modniejszym rozwiązaniem oświetlenia salonu są lampy wiszące, w tym również podwieszane pod sufitem plafony. Najczęściej uznaje się je za mniej zdobne niż żyrandole, ale dzięki mnogości form dostępnych na rynku można je dobrać również do bardziej eleganckich i wyszukanych wnętrz. W przeciwieństwie do żyrandoli lampy wiszące do salonu można umieścić w kilku punktach na suficie – dzięki temu można lepiej dostosować natężenie światła w różnych miejscach. Jest to szczególnie wygodne rozwiązanie w większych salonach, gdzie jedno główne źródło światła, nawet z kilkoma żarówkami może okazać się niewystarczające.

Żyrandole i lampy wiszące do salonu – o tym warto pamiętać

Bez względu na to czy wybierze się żyrandole czy inne lampy wiszące do salonu trzeba pamiętać, że ich montaż trzeba dokładnie zaplanować już podczas budowy lub remontu, bo później zmiana ich położenia lub podwieszenie kolejnego źródła świata jest uciążliwe i kosztowne. Warto też pamiętać o utrzymywaniu czystości. Ze względu na miejsce montażu regularnie mycie jest utrudnione. Warto wybierać więc modele, w których łatwo można zdjąć klosze i umyć je oddzielnie. Dotyczy to w szczególności modeli, które świecą ku górze – dają ładne, rozproszone światło, ale szybko zbiera się w nich brud i kurz, który można wyczyścić tylko zdejmując klosz.

Lampy stojące – dopełnienie oświetlenia salonu

Oprócz głównego oświetlenia do salonu warto zainteresować się również dodatkowymi źródłami światła. Doświetlają one konkretne miejsca, na przykład fotel, na którym wygodnie czyta się książki. Idealnym rozwiązaniem do tego są lampy stojące. Rozróżnia się dwa główne typy – świecące ku górze i ku dołowi. Pierwsza grupa daje łagodne, ale intensywne światło, które odbija się od sufitu i rozświetla pomieszczenie. Taka lampa stojąca do salonu sprawdzi się jako alternatywa dla oświetlenia sufitowego. Można go użyć, gdy nie jest jeszcze całkowicie ciemno lub na przykład potrzebne jest tylko dla jednej osoby, która może usiąść bliżej lampy i tam czytać gazetę lub książkę. Lampy stojące świecące ku dołowi najczęściej pełnią rolę dekoracyjną, a ich światło nadaje salonowi klimatu, choć sprawdzi się również bardzo dobrze podczas oglądania telewizji po zmroku. Dzięki dodatkowemu źródłu światła oczy będą się mniej męczyć.

Lampy stojące do salonu – warto zwrócić na to uwagę

Typowe lampy stojące do salonu mają do 180 cm wysokości i wykonane są z lekkich materiałów. To duża zaleta, bo na przykład podczas przemeblowania można taką lampę łatwo przenieść i ustawić tam, gdzie aktualnie pasuje. Ogranicza ją niestety kabel, którego nie da się schować na przykład w ścianie. Najlepiej ukryć go za którymś z mebli. Wybierając model lampy stojącej do salonu dla siebie warto zwrócić też uwagę na to jak jest włączana – większość wyposażona jest w tradycyjny włącznik na kablu, ale zdarzają się modele z włącznikiem na przykład u podstawy, który wciska się stopą – trzeba to uwzględnić przed wybraniem miejsca, w którym taka lampa ma stanąć

Oświetlenie salonu – funkcja dekoracyjna i praktyczna w jednym

Odpowiednie oświetlenie salonu pełni bardzo ważną rolę w odbiorze całego pomieszczenia. Nowoczesne rozwiązania i oferta na rynku pozwalają tak dobrać źródła światła, aby nie tylko odpowiednio oświetlały pomieszczenie, ale również stanowiły ważny element dekoracyjny. Inspiracje w tym zakresie można znaleźć na przykład pod tym linkiem - http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-salon/oswietlenie-w-salonie,pr139.html. Ważne jest to, aby wybierając oświetlenie do salonu dostosować je jak najbardziej do własnych potrzeb i wystroju salonu, a także całego domu lub mieszkania.

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!