|   | 

Lokalizator pojazdów – dlaczego warto go używać?

Lokalizacja samochodu to jedna z podstawowych funkcji monitoringu GPS. Dzięki temu zawsze wiadomo, gdzie znajduje się pojazd. Najlepszy lokalizator to jednak taki, który potrafi dobrze współpracować z innymi elementami monitoringu samochodów.

Firmowe auta są wyposażane coraz częściej w wysokiej klasy systemy monitoringu GPS (np. Satis). Coraz więcej przedsiębiorców ma świadomość, że tego rodzaju rozwiązania znacznie ułatwiają zarządzanie flotą i pozwalają ograniczać koszty. Lokalizator pojazdów i inne czujniki umożliwiają kontrolę auta właściwie przez cały czas. To daje nowe możliwości. Nie tylko łatwiej wyznaczać optymalne trasy przejazdów, ale na bieżąco można je korygować w zależności od potrzeb. To tylko jedna z wielu możliwości dzięki monitoringowi pojazdów.

Lokalizator pojazdów jako ważne wsparcie firmowej floty

Jeśli zapytalibyśmy pierwszą na ulicy osobę, z czym kojarzy się jej monitoring GPS samochodów, zapewne najczęściej usłyszelibyśmy odpowiedź, że z lokalizacją pojazdu. To oczywiście poprawne skojarzenie, chociaż w przypadku najnowocześniejszych systemów monitoringu będzie to znaczne uproszczenie. Pozostańmy jednak na razie przy kwestii lokalizacji. Wiedza o aktualnej pozycji każdego z samochodów firmowych to lepsze zarządzanie pojazdami i pracą kierowców oraz mobilnych pracowników. Ważne jest to, że lokalizator pojazdów dostarcza informacji w czasie rzeczywistym. Osoba zarządzająca widzi, gdzie w danej chwili jest określone auto, dzięki czemu można błyskawicznie reagować na różne sytuacje. Można szybko wyznaczać nowe trasy, gdy docierają informacje o dużych korkach, wypadkach lub gdy pojawią się nowi kontrahenci, których trzeba natychmiast odwiedzić. Lokalizator pojazdów ułatwia także ich odzyskiwanie w przypadku kradzieży. Do tego można dokładniej rozliczać pracę kierowców i mobilnych pracowników.

Monitoring samochodów to nie tylko lokalizacja

Wspomnieliśmy już, że nowoczesny monitoring pojazdów nie może zostać ograniczony jedynie do lokalizatora. Potencjał takich systemów jest o wiele szerszy. Warto to podkreślić nawet w kilku słowach. Dobrej klasy monitoring samochodów pozwala na zbieranie danych z różnych podzespołów pojazdu i na ich analizę. Przykładem może być kontrola zużycia paliwa, ale także zużycie hamulców i innych elementów. Do tego dochodzi jeszcze możliwość przeanalizowania stylu jazdy kierowcy dzięki telematyce współpracującej z monitoringiem GPS.

Wysokiej jakości lokalizator pojazdów pracujący z innymi elementami monitoringu pozwala na coraz lepszą kontrolę samochodów i pracowników wykonujących swoje zadania w terenie. To efektywne narzędzia i warto o nich pamiętać, szukając sposobu na dobre zarządzanie flotą.

Zobacz również