|   | 

Co oznaczają krew i śluz w kale?

Choroby jelit są coraz częściej diagnozowanymi dolegliwościami u ludzi żyjących w XXI wieku w rozwiniętych cywilizacyjnie krajach. Jakie są przyczyny krwi i śluzu w kale? Jakiej diagnozy możemy się spodziewać od lekarza?

Krew w kale nigdy nie jest objawem normalnym, zawsze wskazuje na choroby związane z układem pokarmowym. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele, a diagnostyka powinna odbywać się wyłącznie u lekarza i być poprzedzona specjalistycznymi badaniami. Najczęściej występującymi przyczynami krwi w kale są hemoroidy, nieswoiste zapalenie jelit, które ujawnia się w chorobie Leśniowskiego-Crohna i poprzez wrzodziejące zapalenie jelita grubego, przyczyną mogą być polipy jelita grubego, infekcje bakteryjne, wrzody, a nawet rak jelita grubego.

Pojawiający się w kale śluz bardzo często wskazuje na zaburzenie funkcjonowania mikroflory jelitowej i jest charakterystyczny dla wrzodziejącego zapalenia jelita. Na zwiększoną obecność śluzu w kale mają wpływ także schorzenia infekcyjne, problemy z wchłanianiem pokarmów, np. nietolerancja laktozy, nietolerancja glutenu, u kobiet stolec pokryty śluzem może być objawem problemów ginekologicznych, infekcji intymnych. Krew w kale również może oznaczać zapalenie jelita o charakterze wrzodziejącym i pojawia się u 90% chorujących. Towarzyszą tej chorobie bóle brzucha po lewej stronie i w podbrzuszu. Choroba Leśniowskiego-Crohna dotyczy zmian zapalnych dowolnego odcinka układu pokarmowego, od jamy ustnej przez żołądek, dwunastnicę aż po jelito cienkie i grube, jednak nie towarzyszy jej, albo bardzo rzadko jest obecna, krew w kale, występują wzdęcia, bóle brzucha po prawej stronie, a także często zauważane są zmiany około odbytowe.  

Chcąc upewnić się, z którą z chorób mamy do czynienia, powinniśmy wykonać badania lekarskie. Podstawowe badanie, jakie powinniśmy wykonać, to morfologia krwi i OB – pozwolą wykryć, czy w naszym organizmie rozwija się stan zapalny, często dodatkowo wykonuje się badanie na krew utajoną w kale, czyli niewidoczną dla oka, a jednak będącą składową stolca. Ewentualne zmiany z wątrobie czy trzustce pomoże wykryć USG jamy brzusznej, dość często lekarz zleca także endoskopię okrężnicy lub kolonoskopię, która pomoże  obejrzeć od środka jelito grube.

Leczenie nieinwazyjne polega na przywróceniu, dzięki odpowiedniej diecie, a także zażywaniu dostępnych na rynku probiotyków, właściwej mikroflory jelitowej. W poważniejszych stanach chorobowych konieczne jest leczenie farmakologiczne, a w niektórych przypadkach zabiegi chirurgiczne.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również