|   | 

Pierwsze kroki na giełdzie

Osoby, które dysponują oszczędnościami, powinny zastanowić się nad tym, czy nie warto spróbować swoich sił na rynku kapitałowym. Giełda czeka na nie, a kilka prostych rad sprawi, że gra na GPW wcale nie będzie musiała skończyć się niepowodzeniem.

W poszukiwaniu dobrego maklera

Bez względu na to, czy o giełdzie nie wiemy niemal nic, czy też dysponujemy już pewnymi informacjami na jej temat, gra na niej nie będzie możliwa, jeśli nie założymy rachunku inwestycyjnego w biurze maklerskim odpowiedzialnym za transakcje kupna i sprzedaży akcji. Dziś można już to zrobić nie tylko w oddziale biura, ale i za pośrednictwem Internetu, choć skorzystanie z tej drugiej opcji nadal wymaga od nas przeznaczenie na ten cel więcej czasu. Wiąże się to przede wszystkim z koniecznością oczekiwania na odesłanie kompletu dokumentów oraz na uwierzytelnienie umowy.

Nie wszystkie biura maklerskie świadczą swoje usługi na jednakowo wysokim poziomie, jeszcze przed skorzystaniem z usług jednego z nich warto więc zapoznać się z ofertą brokerów. Kluczowe znaczenie ma nie tylko wysokość opłat, jakie należy uiścić za prowadzenie rachunku, ale również możliwość korzystania z narzędzi, analiz i rekomendacji, jaką oferują biura maklerskie. Stawki prowizji zwykle kształtują się na zbliżonym poziomie, różnice mogą jednak dotyczyć ich minimalnych kwot. Rośnie grupa inwestorów, którzy chcą samodzielnie decydować o tym, jakie akcje kupować i sprzedawać. Staje się to coraz łatwiejsze między innymi dzięki platformom internetowym, które udostępniają im maklerzy. Podczas wyboru biura, z którym będziemy współpracować, dobrze jest więc upewnić się, że jest ono w stanie zaproponować nam przyjazne narzędzia internetowe.

Czasem ciekawym rozwiązaniem może być też powiązanie naszego rachunku inwestycyjnego z posiadanym przez nas rachunkiem bankowym. Giełdowa perełka mile widziana Gdy otworzyliśmy już rachunek inwestycyjny, nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zainaugurować zabawę z giełdą. Na tym etapie należy wybrać akcje spółek, w które będziemy chcieli zainwestować. Oczywiście, pomogą nam w tym podstawy analizy technicznej i fundamentalnej. Obie mają za zadanie prognozowanie ceny akcji w przyszłości po to, aby wskazać na optymalny moment ich zakupu i sprzedaży.

Ich zastosowanie bywa różne i jest uzależnione od tego, jaka strategia inwestycyjna została przez nas przyjęta. Analiza techniczna opiera się na danych historycznych, jest więc polecana tym graczom którzy inwestują w krótkim okresie czasowym. Z kolei analiza fundamentalna prognozuje ceny akcji bazując na wskaźnikach makroekonomicznych i wynikach w branży. Ta przydaje się wówczas, gdy chcemy zachować akcje przez dłuższy czas. Jeszcze przed pierwszymi inwestycjami warto też przyswoić sobie najważniejsze wskaźniki giełdowe, które wykorzystuje się podczas oceny zachowań kursów akcji.

Tu ciekawy jest zwłaszcza wskaźnik atrakcyjności spółek giełdowych oraz wskaźnik C/WK (cena do wartości księgowej). Czas kupna i sprzedaży Jeśli uda nam się znaleźć atrakcyjną spółkę, musimy dokonać zlecenia kupna w biurze maklerskim. Można to zrobić za pośrednictwem Internetu, przez telefon, za pośrednictwem faksu oraz osobiście. W zleceniu konieczne jest podanie nazwy spółki, liczby akcji, które mają się stać naszą własnością, terminu realizacji zlecenia, a także ceny, która ma kluczowy wpływ na wielkość transakcji. Istnieje przy tym możliwość złożenia zlecenia z limitem ceny oraz takiego, który go nie posiada. System komputerowy w biurze maklerskim sprawdza, czy dysponujemy odpowiednimi środkami finansowymi, potem zaś broker składa zlecenie maklerskie na giełdzie.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!