|   | 

Dom

Co warto wiedzieć o panelach 3D?

Jednym z ostatnich, mocno utrzymujących się trendów w wystroju wnętrz są trójwymiarowe panele na ściany. Skojarzenia ze staroświecką, ciężką boazerią - całkiem zbędne! Panele 3D to nowoczesna ozdoba wnętrza, której nie brakuje też walorów funkcjonalnych. Można z nich stworzyć piękną kompozycję, która od razu zapadnie w pamięć gościom i będzie harmonijnie współtworzyć indywidualny charakter pomieszczenia. Panele ścienne to także kwestia praktyczna - odpowiednio konserwowane mogą służyć przez wiele lat, a niektóre z nich da się tez przemalować. Co jeszcze warto wiedzieć o tym sposobie wykończenia ścian?

Panele ścienne 3D

Panele dekoracyjne nie mają dziś nic wspólnego ze staromodną, toporną boazerią, która stwarzała przygnębiające i ciężkie wrażenie, a w pomieszczeniach, które nie miały rozmiaru sali pałacowej, w ogóle nie miała racji bytu. Nowoczesne panele ścienne 3D są tworzone z różnych materiałów, od gipsu i płyty MDF, aż po lite, naturalne drewno. To stwarza mnóstwo wspaniałych możliwości. Można oczywiście wyłożyć nimi cały pokój, choć równie dobrze, jeśli nie lepiej, sprawdzają się stworzone z paneli aranżacje.

Panele ścienne 3D to nie tylko nowoczesna, oryginalna dekoracja. Równie dobrze sprawdzają się jako element wytłumiający nadmierne hałasy. Przyklejone za głośnikami sprawią, że ulubiona muzyka będzie mniej niosła się po domu, a umiejscowione na ścianie graniczącej z ruchliwą ulicą - przywrócą w domu spokój i ciszę. Oczywiście istnieją specjalne panele, stworzone, by tłumić dźwięki. Warto się z nimi zapoznać, jeśli istnieją szczególne potrzeby w tym zakresie. Jednak już zwykłe, styropianowe lub gipsowe panele dekoracyjne poprawiają akustykę pomieszczenia. Jeżeli szukasz paneli łączących w sobie funkcje estetyczną z wygłuszeniem pomieszczeń to warto zainteresować się panelami EHO Muteboards: http://ehomuteboards.com/pl/panele-3d-nowoczesny-trend-ozdabiania-scian/

Panele dekoracyjne 3D

Szczególną rolę w wystroju wnętrz pełnią panele dekoracyjne 3D. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest mnogość wariantów i wzorów. I tak można z nich stworzyć geometryczny wzór o bardzo nowoczesnym charakterze, ale i imitację kamiennej ściany. Niektóre z paneli dekoracyjnych, zwłaszcza wykonane z płyty MDF, są wycinane w bardzo misterne, piękne wzory. Nawet prosta aranżacja może całkiem zmienić pomieszczenie.

Na osobną uwagę zasługuje montaż paneli dekoracyjnych 3D. Wystarczą proste, gładkie i czyste ściany, grunt, klej oraz trochę czasu.  Nie ma za to potrzeby zatrudniania ekipy specjalistów - panele dekoracyjne z większości materiałów są bardzo proste do zamontowania i raczej nie stwarzają problemów.

panele dekoracyjne 3D

Do najpopularniejszych materiałów, z których wykonuje się panele 3D, można zaliczyć gips i płytę MDF. Nieco rzadziej wykorzystuje się drewno, które jest dużo droższe, cięższe i trudniejsze w pielęgnacji. Każda z tych dwóch opcji ma własne zalety. Na którą warto się zdecydować?

Panele gipsowe 3D

Gips jako materiał sztukatorski i budowlany cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Jego główną zaletą jest plastyczność, choć nie wykazuje przy tym wodoodporności.

Plusy paneli ściennych 3D z gipsu:

- pozwalają stworzyć bardzo płynne, geometryczne i półokrągłe wzory, których nie dałoby się osiągnąć z pomocą płyty MDF,
- ich montaż nie jest skomplikowany,
- wykonane z kompozytu, który jest odporny na uszkodzenia mechaniczne,
- można je malować niemal każdym typem farby,
- dają możliwość nawiercania.

Panele 3D MDF

MDF to płyty wytwarzane z wiórów drzewnych, sklejonych organicznymi żywicami i klejami. Są więc stworzone z drewna, ale o wiele lżejsze, niż jego lita postać.

Plusy paneli z płyty MDF:

- lekkie i bardzo nieskomplikowane w montażu,
- można je zastosować nawet na lekkich ściankach,
- niedrogie, w porównaniu z drewnem,
- dają możliwość stworzenia bardzo wyszukanych wzorów, także na zamówienie klienta i zgodnie z jego projektem,
- wodoodporne - sprawdzą się w kuchni i łazience,
- można w nich wiercić otwory,
- pozwalają ścianom oddychać,
- dobrze izolują dźwięki i temperaturę,
- można je dowolnie malować, w tym ze specjalnymi efektami, jak złocenie, piaskowanie.

Płyta MDF stwarza możliwość wycinania i frezowania bardzo eleganckich i skomplikowanych wzorów, których nie udałoby się uzyskać na panelach z innych materiałów.

Zobacz również