|   | 

Restrukturyzacja – skuteczna pomoc dla wielu firm

Restrukturyzacja to jeden z najczęstszych sposobów na wyciągnięcie przedsiębiorstwa zarówno z przejściowych, jak i nieco poważniejszych problemów. Znaczące przekształcenia w strukturze i organizacji firmy, a także jej aktywach i pasywach, pozwalają zmniejszyć koszty prowadzenia działalności, a  zwiększają  konkurencyjność. Wdrożenie odpowiednich zmian może nawet uchronić spółkę przed upadłością, jednak aby mieć pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z przepisami, nad całym procesem powinni czuwać doświadczeni profesjonaliści. 

Fachowe doradztwo w sprawie restrukturyzacji

Większość firm decyduje się na restrukturyzację w sytuacji, gdy kondycja finansowa przedsiębiorstwa jest na tyle poważna, że nie daje możliwości spłaty zadłużenia w czasie określonym przez wierzyciela. Przy pomocy analityków, doradców finansowych i prawników prowadzi się więc negocjacje, które mają na celu wydłużenie czasu spłaty, a nawet redukcję zadłużenia. Jest to rozwiązanie stosowane w wielu branżach, jednak aby działania zakończyły się sukcesem, należy je podjąć jak najszybciej. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnych firm doradczych, które świadczą kompleksowe usługi prawne, finansowe i audytorskie. Dzięki temu można mieć pewność, że przedsiębiorstwo jest w dobrych rękach, a dodatkowo nie trzeba tracić czasu na poszukiwanie kompetentnych osób, mających doświadczenie w przeprowadzaniu restrukturyzacji.

Plan restrukturyzacji i dalsze działania

Warto podkreślić, że wszelkie działania wymagają wcześniejszego opracowania planu restrukturyzacji, który musi być dostosowany do indywidualnej sytuacji firmy. Plan zwykle dotyczy zarówno krótko – jak i długoterminowych celów, które ostatecznie mają pomóc w osiągnieciu strategicznych założeń spółki. Doświadczeni doradcy pomogą zbadać poziom niewypłacalności, a co za tym idzie, podpowiedzą jak wdrożyć program oszczędnościowy, który ma na celu  poprawę przepływu środków finansowych, a ostatecznie przywrócenie rentowności. Poza – wspomnianą już, negocjacją dotyczącą odroczenia spłat długów i ich ewentualnym zmniejszeniu, doradcy podpowiedzą jak dokonać konwersji długów na kapitały i w jaki sposób zmienić strukturę kapitałową przedsiębiorstwa. Dodatkowo, przygotowywane są przeglądy finansowe oraz raporty z reorganizacji i monitoringu. Wszelkie czynności są przeprowadzane zgodnie z przepisami prawa restrukturyzacyjnego, a przede wszystkim mają na celu zyskanie czasu na wydźwignięcie się z problemów, pozyskanie środków na dalsze funkcjonowanie oraz odzyskanie zaufania.

Jeżeli myślisz o przeprowadzeniu restrukturyzacji lub chcesz skorzystać z fachowego doradztwa transakcyjnego w obszarze zarządzania programem kapitałowym, zapoznaj się z usługami świadczonymi przez jedną z największych firm audytorsko-doradczych i zajrzyj na: https://www.ey.com/pl/pl/services/transactions/restructuring

Zobacz również