|   | 

Pozwól odpocząć zmęczonym oczom

Dolegliwości związane z narządem wzroku są obecnie jednymi z najczęstszych przypadłości, z którymi musimy się borykać. Wynika to przede wszystkim ze zbyt długiego wpatrywania się w ekran komputera oraz przebywania w niekorzystnych dla naszych oczu warunkach. Ból, pieczenie czy swędzenie oczu może jednak również oznaczać, że cierpimy na jakieś schorzenie. Warto zatem dowiedzieć się, w jaki sposób można określić co nam właściwie dolega i jak sobie radzić z tymi niedogodnościami bez zmiany dotychczasowego trybu życia.

Najczęstsze przyczyny dolegliwości oczu

Ból oczu bardzo często jest efektem przemęczenia narządu wzroku, wynikającego ze zbyt długiego czasu poświęconego na pracę przed komputerem, jazdę samochodem, czytanie książek czy oglądanie telewizji. Nasze oczy stają się zmęczone. Bardzo ważne jest zatem, aby nauczyć się pracować w sposób jak najbardziej przyjazny dla naszych oczu. Konieczne jest zatem robienie pięciominutowych przerw, po każdej godzinie wpatrywania się w monitor. Można stosować także specjalne krople do oczu. Również lektura książek powinna się odbywać przy dostatecznym oświetleniu, z uwzględnieniem odpoczynku. Dzięki temu zapewniamy oczom chwilę odpoczynku, są one mniej zmęczone. Kolejną równie powszechną przyczyną bolących oczu jest przebywanie w niekorzystnych warunkach. Negatywnie na nasz narząd wzroku wpływa klimatyzacja, zbyt suche powietrze, dym papierosowy, kurz oraz inne substancje drażniące. Niektórzy mogą odczuwać podobne dolegliwości podczas pobytu na dworze w bardzo wietrzny lub słoneczny dzień.

Zespół suchego oka

Wszystkie wymienione powyżej przyczyny mogą mieć związek z tak zwanym zespołem suchego oka, czyli dolegliwością wpływającą na większą podatność narządu wzroku na różnego rodzaju infekcje. Zwiększona wrażliwość oczu wynika ze zbyt małej ilości produkowanych łez lub ze zbyt dużego parowania filmu łzowego. Podstawowe objawy zespołu suchego oka, oprócz wymienionych wcześniej, to: uczucie piasku pod powiekami, uczucie obcego ciała, zaczerwienie, ból, obrzęk w okolicach powiek, wrażenie podwójnego widzenia czy światłowstręt. Wszystko to potęguje zmęczenie oczu. Najstarszym i do tej pory najskuteczniejszym sposobem zdiagnozowania schorzenia jest wykonanie testu Schrimera, który polega na określeniu całkowitej ilość wody wydzielanej we łzach. Badanie polega na umieszczeniu paska bibuły (wymiary: 5 x 35 mm) w worku spojówkowym, tak aby jego 5 milimetrowy odcinek znajdował się pod dolną powieką, od strony skroniowej. Jeżeli zwilży się minimum 10 mm paska, w czasie 5 minut, oznacza to, że osoba ma prawidłowy poziom wydzielana łez. Mniejsze wyniki są jednoznaczne z zaistnieniem niedostatecznej produkcji łez i posiadania tzw. suchego oka.

Alergia

Nierzadko zdarza się, że przyczyną szczypiących oczu jest uczulenie. Alergię narządu wzroku wywołują podobne czynniki do tych, które są odpowiedzialne za katar sienny (pyłki drzew, traw, kwiatów, sierść zwierząt, roztocza, kurz). Do najczęstszych rodzajów alergii, związanej z oczami, należą: ostre alergiczne zapalenie spojówek, sezonowe alergiczne zapalenie spojówek, wiosenne zapalenie rogówki i spojówek oraz atopowe zapalenie spojówek i rogówki. Główne dolegliwości, które możemy odczuwać w przypadku zapalenia oka wywołanego alergią to: swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie, wzmożone łzawienie, pojawienie  się śluzowej wydzieliny z oczu. Ze względu na to, że wskazane objawy, przypominają te związane z poprzednim schorzeniem warto jest obserwować czy istnieje okres, w którym szczególnie mocno doskwiera nam dyskomfort oraz czy towarzyszą mu inne, niepokojące objawy.

Leczenie

Ze względu na to, że zespół suchego oka jest schorzeniem o charakterze przewlekłym, jego leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów. Najlepszym rozwiązaniem jest dostarczanie dodatkowego filmu łzowego w postaci kropli do oczu. Dzięki nim zapewnimy naszym oczom odpowiednie nawilżenie i poczujemy zdecydowaną ulgę. Podczas wyboru kropli do oczu ważne jest, aby wybrać takie, które nie zawierają w swoim składzie środków konserwujących oraz czynników, wywołujących alergię, jak na przykład: http://www.bepanthen.pl/pl/pielegnacja-skory/pielegnacja-suchych-oczu/, który działa także na zmęczone oczy. Osoby noszące soczewki kontaktowe muszą być szczególnie ostrożne, gdyż nie każde preparaty nawilżające są dla nich odpowiednie. Sposobem inwazyjnego leczenia suchego oka jest zabieg laserowy, polegający na zamknięciu punktów łzowych. Niezawodnym sposobem na pozbycie się dolegliwości wywołanych alergią jest unikanie alergenu. Wiadomo jednak, że bardzo często jest to niemożliwe. Dlatego też stosuje się odpowiednie leczenie farmakologiczne. Oprócz przyjmowania leków istotne jest właściwe dbanie o higienę narządu wzroku.

Zobacz również