|   | 

Soczewki kontaktowe a okulary do czytania

Okulary do czytania oraz okulary do widzenia dali najczęściej potrzebne są osobom, które ukończyły 40. rok życia. Wraz z wiekiem siatkówka oka staje się coraz mniej elastyczna, przez co jej zdolności akomodacyjne w naturalny sposób ulegają pogorszeniu. Tego rodzaju przypadłość nazywana jest prezbiopią lub starowzrocznością.

Okulary do czytania – plusy i minusy

Dobieranie soczewek kontaktowych do wady wzroku w przypadku prezbiopii polega na wyborze spośród szkieł wieloogniskowych (czyli progresywnych), które dostępne są zarówno w wersji jednodniowej, jak i miesięcznej, a nawet kwartalnej.

Wiele osób nie decyduje się na soczewki, ponieważ noszenie okularów do czytania wydaje się być prostszym rozwiązaniem. Warto jednak rozważyć fakt, że okulary do czytania mają wiele minusów.

  • Trzeba zawsze pamiętać, by mieć je przy sobie.
  • Szybkość reakcji jest wydłużona – gdy trzeba przeczytać coś szybko z bliska, trzeba sięgnąć po schowane głęboko w torbie lub kieszeni okulary.
  • Szczególnie latem ześlizgują się z nosa i mogą wywoływać podrażnienia skóry.
  • W momencie wejścia do ciepłego pomieszczenia, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa, szkła natychmiast parują (nawet te wyjęte z etui) i uniemożliwiają widzenie.
  • Większe prawdopodobieństwo zgubienia lub uszkodzenia – ich naprawa lub zakup nowej pary to najczęściej duży koszt (znacznie wyższy od nowej pary soczewek).
  • Zmiana wyglądu w trakcie noszenia okularów.
  • Niemożność jednoczesnego noszenia okularów przeciwsłonecznych oraz uprawiania sportu.

 Zaletą noszenia okularów jest to, że wyczyszczenie ich nie wymaga użycia specjalnego płynu ani bezwzględnego przestrzegania zasad higieny.

Soczewki progresywne do czytania i chodzenia

Soczewki progresywne (czyli tzw. wieloogniskowe) to komfort użytkowania. Dzięki nim możliwe jest widzenie przedmiotów z daleka oraz z bliska bez potrzeby sięgania po okulary.Ponadto w soczewkach kontaktowych jakość widzenia ulega znacznej poprawie. Przylegając bezpośrednio do gałki ocznej, korygują wadę. Okulary robią to samo, ale z odległości 1-2 cm. Soczewki zwiększają pole widzenia (tzw. widzenie obwodowe), ponieważ poruszają się wraz z gałkami ocznymi. Szkła kontaktowe nie zachodzą mgłą i można ich używać podczas uprawiania sportu (np. założyć wraz z narciarskimi goglami).

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!