|   | 

Czy warto kupować samochody z wyższej półki?

Samochody są dla nas ważne i nie ulega to żadnym wątpliwościom. Jesteśmy narodem wymagającym, które chce pławić się w luksusie, a jak się okazuje dziś dobry samochód można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych.

Samochody są dla nas ważne i nie ulega to żadnym wątpliwościom. Jesteśmy narodem wymagającym, które chce pławić się w luksusie, a jak się okazuje dziś dobry samochód można kupić już za kilkanaście tysięcy złotych. Zaciągamy kredyty, zapożyczamy się u znajomych, wyjeżdżamy za granicę i oszczędzamy przez długie lata, aby w końcu móc nabyć swoje wymarzone Coupe. Czy jednak dobre auta naprawdę są nam aż tak niezbędne? Czy zawsze ich zakup to dobre rozwiązanie? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom pojazdów z wyższej półki i na tej podstawie postarajmy się racjonalnie odpowiedzieć na stawiane pytanie.

Częstsze usterki

To wiadome - im nowsze auto, tym więcej gadżetów ułatwiających komfortowe podróżowanie. Te wszystkie "bajery" mogą jednak przysporzyć wielu zmartwień, o których nawet nie wiemy. O czym dokładnie mowa?

  • Elektronika - nie trzeba tu wgłębiać się w szczegółowy mechanizm pojazdu. Wystarczy spojrzeć chociażby na system zamykania i otwierania auta, czy system obsługi elektrycznych szyb. Takie drobne rzeczy potrafią całkowicie zniechęcić do używania auta - zwłaszcza kiedy dowiemy się, że naprawa wcale nie jest tak błaha jak mogłoby się wydawać.
  • Karoseria - nie można ukrywać, że blachy nowych aut pod względem jakości pozostawiają wiele do życzenia. Częściej rdzewieją, a wykonane z włókna szklanego łatwo się odkształcają.
  • Zawieszenie - pod tym względem nie ma się do czego przyczepić. Nowoczesne systemy zawieszeń w dobrych samochodach są trwałe i cechują się długą żywotnością. Oczywiście jest w tym pewien haczyk - również one nie są wieczne. Kiedy części eksploatacyjne w końcu się zużyją koszty ich wymiany mogą być horrendalne.
  • Jednostka napędowa - czyli wisienka na torcie. Multum udogodnień i współczesnych technologii sprawia, że auta są ekonomiczne, a przy tym szybkie i wygodne. Niestety, silniki często narażone są na działanie wielu czynników, które mogą powodować kolejne wydatki związane z serwisowaniem.

Czy jednak zawsze koszty muszą być aż tak wysokie?

Niekoniecznie. Na prosty przykład weźmy pod uwagę system zamykania Audi. Jest to marka znana, ceniona już od lat. Producent ciężką pracą zasłużył na renomę, choć nie jest tajemnicą, że jego produkty są kosztowne - tyczy się to też części eksploatacyjnych.

System zamykania, o którym mowa, w dobrych sklepach internetowych nie powinien jednak być bardzo kosztowny. Nie na cenę jednak powinniśmy zwracać największą uwagę. Dobrze byłoby, ażeby skupić się także na innych czynnikach - opiniach klientów, trwałości, żywotności, jakości obsługi systemu, a finalnie również na gwarancję jakiej udzieli nam producent.

Tylko sprawdzeni sprzedawcy!

Nie ważne, czy będziemy kupować w sklepach internetowych czy stacjonarnych - choć z wiadomych przyczyn dziś zaleca się zakupy online. Istotne jest to, aby kupować wszystkie podzespoły w punktach, w których będziemy mogli liczyć na fachowe doradztwo. Jest to ważne w szczególności dla laików motoryzacyjnych, którzy dotychczas nie mieli większej styczności z usterkami.

A więc warto kupować samochody z wyższej półki czy nie?

Jeśli budżet na to pozwala to jak najbardziej tak, ale należy przy tym zachować zdrowy rozsądek. Nowe auta dają nam naprawdę ogromne możliwości - możemy jeździć taniej, dzięki ekonomicznym jednostkom napędowym. Mamy również możliwość podróżowania w komfortowych warunkach. Uwzględniając cenę zakupu auta warto jednak zwrócić uwagę również na to czy podołamy kosztom jego późniejszej eksploatacji.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!