|   | 

Dom

Kominek na pellet - ekologiczna alternatywa dla tradycyjnej kozy

Masz już dosyć ciągłego wygaszania się ognia w trakcie ogrzewania mieszkania w tradycyjny sposób, tj. z wykorzystaniem paliwa stałego? Palenie w zwykłym piecu za pomocą węgla lub miału węglowego przysparza wielu problemów, zwłaszcza jeśli instalacja znajduje się we wnętrzu naszego mieszkania. Istnieje jednak znacznie lepsze rozwiązanie - wygodne i przyjazne środowisku. 

Co warto wiedzieć o piecach na pellet?

Pellet to surowiec odnawialny, powstały z pozostałości drzewnych takich jak trociny, kora, zrębki czy wióry. Przyjmuje on postać specyficznych granulek o niewielkim rozmiarze, wytworzonych w procesie prasowania z użyciem wysokiej temperatury. Opał tego rodzaju jest całkowicie przyjazny środowisku naturalnemu, gdyż w trakcie jego spalania nie ma miejsca emisja dwutlenku węgla do atmosfery. 

Redakcja poleca: caminettimontegrappa.pl

Decydując się na instalację kominka na pellet nie tylko dbamy o ekologię, lecz jednocześnie unikamy większości problemów z ogrzewaniem w zwykłym piecu CO. Przede wszystkim nie musimy ciągle pilnować temperatury, gdyż kotły CO na pellet posiadają automatyczny mechanizm kontrolujący jej poziom. Wystarczy więc, że po załadowaniu opału ustawimy wybraną wartość ciepła. Nowoczesne piece na pellet są poza tym wyposażone w odpowiednie zabezpieczenia (np. termostat), dzięki którym w przypadku przekroczenia temperatury usłyszymy sygnalizację dźwiękową, a jednocześnie zostanie uruchomiony proces automatycznego wygaszania.

Koniec z wydostającym się dymem i popiołem!

Co niezwykle istotne, kotły na pellet pozwalają zapobiec sytuacji wydostawania się z pieca dymu prosto do pomieszczenia. Nie musimy tym samym już martwić się zjawiskiem nieodpowiedniego ciągu. Warto zdawać sobie zarazem sprawę z tego, iż takie urządzenia emitują znacznie mniejsze ilości popiołu w porównaniu do spalania węglem. Można więc zapomnieć o ciągłym wychodzeniu z domu z zamiarem wynoszenia popiołu. Wystarczy jedynie, że raz napełnimy piec na pallet do pełna, po czym przez kilka dni nie musimy już niczego więcej robić. Opróżnianie pieca z popiołu odbywa się nie częściej niż kilka razy w miesiącu.

ogrzewanie pelletem

Ile kosztuje kominek na pellet?

Decydując się zamontować kominek na pellet warto zastanowić się przede wszystkim, jakie z tego tytułu poniesiemy koszty w porównaniu do ogrzewania piecem węglowym. Sam pellet jest niestety w dalszym ciągu stosunkowo drogi – zwykle za kilogram opału zapłacimy około złotówki. Trzeba jednakże mieć na uwadze, że opał ten charakteryzuje się dużą wydajnością cieplną, m.in. dlatego że granulki drzewne są znacznie mniej wilgotne w zestawieniu ze zwykłym drewnem opałowym. Poza tym na rynku łatwo można znaleźć kominki wolnostojące, które nie wymagają wykonywania instalacji do komina. Obliczając sumaryczne opłaty ogrzewania, warto mieć tę kwestię na uwadze. 

Stylowa ozdoba do mieszkania

Posiadanie w domu pieca na pellet można potraktować również jako efektowna ozdoba mieszkalnego wnętrza. Niewielkich rozmiarów kominek optymalnie komponuje się z pozostałymi elementami wystroju, zwłaszcza za sprawą intensywnych płomieni ognia widocznych zza szybki. Jest to więc doskonały pomysł na ozdobę do salonu czy kuchni.

Podsumowanie

Nie zwlekaj zatem już dłużej – postaw na ekologię, komfort, bezpieczeństwo oraz optymalizację kosztów ogrzewania. Kominki i kotły CO na pellet nie cieszą się jeszcze wprawdzie zbyt dużą popularnością, jednak w najbliższych latach na pewno się to zmieni. Tym bardziej, że w związku z wdrażaniem miejskich programów ochrony środowiska, piece na pellet podlegają dofinansowaniu. Zadbaj więc o czyste powietrze i zainstaluj tego typu urządzenie w swoim mieszkaniu!

Zobacz również