|   | 

Objawy grypy: jak sobie poradzić z chorobą?

Grypa jest chorobą wirusową, dlatego atakuje nagle i bardzo szybko się rozwija. W trakcie diagnozowania grypy bardzo ważne jest dostrzeżenie pierwszych symptomów, aby w jak najkrótszym czasie sięgnąć po odpowiednie preparaty. Jednym z charakterystycznych objawów grypy jest ból gardła, który dokucza przy przełykaniu śliny, czy spożywaniu pokarmów. Jak się zarażamy grypą i jak sobie poradzić w trakcie choroby?

Kiedy mamy szansę się zarazić grypą?

Grypa to choroba wirusowa, której rozwój następuje w zastraszającym tempie. Zarażenie możliwe jest drogą kropelkową. Głównym źródłem zakażenia jest inny, chory na grypę człowiek. W większości przypadków do zarażenia się wirusem grypy dochodzi wtedy, gdy chory nie zasłania ust podczas kichania, lub kaszlu. Rozsiewa on w ten sposób dużą liczbę zarazków, które nieświadomie możemy dostarczyć do naszego organizmu.

Warto nadmienić, że objawy grypy mogą pojawić się w znacznym opóźnieniu względem samego zakażenia. Wirus może już znajdować się w naszym organizmie, namnażać się i powodować spustoszenie w momencie, gdy my czujemy się dobrze. Proces ten może potrwać nawet do 3 dni, kiedy zaczną pojawiać się pierwsze symptomy grypy.

Jak długo odczuwamy objawy grypy?

Grypa bez powikłań zanika po około 5 dniach. Pierwsze 3 dni jednak są zdecydowanie najcięższe. Do pierwszych, z pozoru niegroźnych symptomów dochodzą kolejne, które w połączeniu dają się choremu we znaki. Rośnie temperatura ciała, osłabienie staje się silniejsze, a wydzielina z nosa na tyle uporczywa, że chory ma znaczne problemy z oddychaniem.

Szczególnie ważna jest bardzo szybka reakcja. Nie można zwlekać z podaniem środków przeciwgorączkowych, czy leków na kaszel, ponieważ później objawy grypy znacznie się nasilą. W okolicach 4. dnia choroby wszystkie objawy powoli ustępują. Spada temperatura, powraca lepsze samopoczucie i wracamy do pełnej sprawności.

Jakie są standardowe objawy grypy?

Grypa jest chorobą, której wystąpienie definiowane jest przez pojawienie się kilku, standardowych objawów. Najważniejszym z nich jest wysoka gorączka, która bardzo szybko narasta i często przewyższa 39 stopni Celsjusza. Powoduje to znaczny dyskomfort i osłabienie organizmu. Trzeba pamiętać, że likwidacja, bądź obniżenie się gorączki nie oznacza ustąpienia infekcji wirusowej, ponieważ walka organizmu może nadal się toczyć.

Grypa to nie tylko wysoka temperatura, ale również katar, który pojawia się przeważnie jako pierwszy. Wydzieliny jest na tyle dużo, że skutecznie zatyka ona nasz nos, skutkiem czego oddychanie jest znacznie utrudnione. Z katarem należy walczyć już od samego początku, dlatego warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki lecznicze takie, jak pseudoefedryna, czy fenylefryna. Obkurczą one nos i pozwolą na swobodny wypływ nagromadzonego śluzu.

Katarowi bezpośrednio towarzyszy ból gardła. Może być on na tyle silny, aby uniemożliwić nam przełykanie śliny, płynów, czy pokarmów. W skrajnych przypadkach ból ten może nasilić się do tego stopnia, że będziemy musieli udać się do lekarza w celu udzielenia pomocy.

W trakcie przebiegu grypy mamy do czynienia zarówno z kaszlem mokrym, jak i suchym. Drugi z wymienionych dręczy pacjenta najbardziej. Jest bezpośrednią oznaką choroby układu oddechowego, nie powoduje odkrztuszania wydzieliny i przyczynia się do pogorszenia samopoczucia. Drugi, natomiast jest w pełni produktywny. Wraz z jego wystąpieniem odkrztusza się nagromadzona w drogach oddechowych wydzielina, dzięki czemu możemy poczuć chwilową ulgę.

Nie można zapomnieć również o osłabieniu organizmu i pogorszeniu się samopoczucia. Chory czuje się wyczerpany, tętno znacząco przyspiesza, ale mimo to czujemy się ospali. Związane jest to bezpośrednio z rozwojem wirusa w organizmie. W bardzo skrajnych przypadkach może nawet dojść do zawrotów głowy, czy omdleń. Stan ten nie opuszcza jednak zaraz po wyleczeniu i może trwać przez nawet 3 tygodnie po chorobie.

Co na ból gardła i pozostałe objawy?

Wraz z rozwojem choroby objawów grypy możemy odczuwać coraz więcej. Początkowo są to jedynie pojedyncze symptomy, które z czasem uderzają ze zdwojoną siłą. Ze względu na złożony charakter grypy, już od samego początku warto jest stosować kompleksowe leczenie. Dzięki niemu nie tylko zlikwidujesz pojedyncze objawy, ale także opóźnisz dalszy rozwój grypy. Więcej informacji na temat grypy i kompleksowego leczenia znajdziesz pod adresem https://www.gripex.pl/objawy-grypy.html. Dobór skutecznych i sprawdzonych preparatów jest na tyle ważny, że pozwoli na znaczne złagodzenie choroby.

Objawy grypy bywają często mylone

Grypa ze względu na bardzo podobny do innych chorób przebieg bywa często mylona zarówno z przeziębieniem, jak i innymi chorobami układu oddechowego. Przy stawianiu poprawnej diagnozy szczególnie ważne mogą okazać się dodatkowe badania, które wykluczą, lub potwierdzą przypuszczenia. Pomyłka w diagnozie skutkuje nie tylko nie prawidłowym nazewnictwem, ale także niewłaściwym leczeniem, co w wielu przypadkach może doprowadzić do znacznego pogorszenia się stanu zdrowia chorego.

Grypa jest chorobą, która może nam dokuczać nawet kilka razy w roku. Jest z gatunku wirusowych, dlatego objawy grypy ustępują po kilku dniach od wystąpienia. Zaniechanie jej może grozić poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, dlatego kompleksowe leczenie odgrywa szczególną rolę.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!