|   | 

Jak kontrolować miejsce pobytu i czas pracy pojazdów?

Jednym z największych problemów firm logistycznych i transportowych, w których konieczne jest koordynowanie pracy znacznej ilości samochodów dostawczych, jest kwestia kontroli ich bieżącej pozycji i czasu pracy. Istnieją nowoczesne rozwiązania które pozwalają na skuteczną kontrolę pracy wszystkich pojazdów i poprawienie efektywności działania całej firmy. Rozwiązaniem, które w ostatnich latach stało się coraz bardziej powszechne, jest monitoring GPS.

Jak działa monitoring GPS?

Pomysł, na którym opiera się system monitoringu GPS, jest niezwykle prosty. System ten zbiera dane przekazywane przez urządzenie mobilne (np. sterownik GPS zainstalowany w pojeździe) i na bieżąco przekazuje je do dyspozytora, który z imponującą dokładnością jest w stanie określić rzeczywistą pozycję pojazdu, jego prędkość czy czas, w jakim pojazd ma dotrzeć do wyznaczonego celu. Przekazywane dane mogą być zniekształcone praktycznie wyłącznie przez częstotliwość impulsów lub problemy z zasięgiem (pozycja pojazdu aktualizowana jest co kilka sekund). Większość systemów GPS nie tylko zbiera dane, ale również je przetwarza, dzięki czemu w dowolnym momencie mamy dostęp do interesujących nas statystyk. Bardziej zaawansowane systemy jak np. Konsalnet GPS oprócz lokalizacji mierzą również stan paliwa w zbiorniku (średnie i całkowite zużycie paliwa), styl jazdy jakim posługuje się dany kierowca czy też przypominają np. o konieczności wykonania badania technicznego lub wymianie oleju w pojeździe.

Monitoring GPS a efektywność zarządzania

Dokładność danych, które docierają do dyspozytora, to nie jedyna zaleta systemu GPS. Największą jest zautomatyzowanie wielu aspektów jego pracy. Jeśli dobrze skonstruujemy harmonogram na dany dzień i wprowadzimy go do systemu, wówczas system sam wyłapie wszelkie odstępstwa. Dzięki temu nie będziemy musieli kontrolować każdego z pojazdów - czy poruszają się zgodnie z planem. W praktyce oznacza to możliwość zarządzania przez jedną osobę niemal nieograniczoną ilością pojazdów. Również w przypadku wszelkich prób wprowadzenia nas w błąd przez kierowcę, będziemy w stanie przedstawić mu twarde dane. Pozwoli to na prowadzenie znacznie skuteczniejszej polityki personalnej i eliminowanie pracowników, którzy nie są godni zaufania. Czas pracy samochodów i pokonane przez nie odległości możemy sprawdzać nie tylko indywidualnie, ale również globalnie, za pomocą kilku kliknięć myszą, uzyskując statystyki, które pomogą nam ustalić lub zmodyfikować strategię firmy.

Bezpieczeństwo

Bardzo ważną zaletą zastosowania monitoringu GPS jest zwiększenie bezpieczeństwa samochodów. Jeśli mamy do czynienia z kradzieżą pojazdu, wówczas nie tylko szybko zauważymy wszelkie odstępstwa od planowanej trasy ale również będziemy w stanie poinformować policję o tym, gdzie nasze mienie się znajduje i w jakim kierunku zmierza. To zdecydowanie zwiększa szanse na jego odzyskanie.

Materiał partnera

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!