|   | 

Dom

Z czego trzeba sobie zdawać sprawę, wybierając odpowiedni rodzaj garażu?

Przy okazji wybierania projektu domu, trzeba również zastanowić się nad odpowiednim garażem. Mamy kilka wariantów, gdy chodzi o położenie takiego pomieszczenia względem domu. Warto zdawać sobie sprawę, z czym wiąże się taka decyzja. Poniżej przedstawimy trzy najbardziej popularne rozwiązania, jeśli chodzi o budowę garażu.

Garaż wbudowany w bryłę budynku

Jednym z chętniej stosowanych rozwiązań jest garaż znajdujący się na parterze domu, wpisany w bryłę budynku. Taki wybór jednak ma wpływ na zmniejszenie metrażu części mieszkalnej. Oprócz tego trzeba uważać na kwestię estetyczną takiego rozwiązania. Brama garażowa, jaka najczęściej znajduje się z przodu elewacji, jest bardzo widoczna i wpływa na wygląd całego domu. Warto również zwrócić uwagę na proporcje bryły budynku, ażeby przesadnie duży garaż nie wpłynął na nią niekorzystnie. Realizacja takiego projektu jest jednym z tańszych rozwiązań, szczególnie jeśli nad tym pomieszczeniem znajduje się także część mieszkalna domu. Wtedy mamy wspólny dach, ściany oraz instalacje. Oprócz tego nie tracimy dużej ilości miejsca na działce.

Garaż wolnostojący

Skrajnie innym rozwiązaniem jest z kolei garaż, który znajduje się w osobnym budynku. Problemem może być w tym wypadku konieczność wygospodarowania dodatkowej powierzchni na działce. Nie zawsze jest to możliwe, szczególnie gdy mowa o bardzo małym terenie. Koszty inwestycji są oczywiście większe niż w przypadku garażu będącego częścią budynku, jednak można je rozłożyć w czasie, ponieważ nie musimy od razu stawiać takiego garażu podczas budowania domu, ale możemy zdecydować się na to później. Takie garaże są często nieogrzewane, ponieważ dość skomplikowane i kosztowne może być doprowadzenie do osobnego budynku instalacji grzewczej.

Garaż przylegający do domu

Rozwiązaniem pośrednim jest sytuacja, gdzie mamy osobny budynek, ale przylega on do bryły domu. Oszczędności nie są w tym wypadku aż tak duże, jak mogłoby się wydawać. Trzeba wykonać osobne fundamenty i ściany. Można ewentualnie zrobić jedno, wspólne pokrycie dachowe, choć niektórzy decydują się na stworzenie tarasu nad garażem, jednak w takim wypadku trzeba wzmocnić dodatkowo jego konstrukcję.

To oczywiście nie wszystkie rozwiązania, jednak są one jednymi z częściej wybieranych. Projektów jest naprawdę bardzo dużo, dlatego na pewno uda się znaleźć coś odpowiedniego zarówno pod względem estetyki, jak i funkcjonalności. Wyważone połączenie tych dwóch cech sprawi, że efekt będzie bardzo zadowalający. Warto obejrzeć różne pomysły, jak choćby projekty domów w domoweklimaty.pl. Będziemy wtedy wiedzieli, jaki mamy wybór i co jest na czasie.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również