|   | 

Dom

Pomysły na zagospodarowanie poddasza

Nie każdy ma tyle szczęścia, aby pozwolić sobie na poddasze. Ograniczeniem bywa przy tym zarówno metraż, jak i koszt takiego przedsięwzięcia. Jeśli jednak dysponujemy strychem, powinniśmy starać się wykorzystać go jak najlepiej. Osoby wybierające projekty domów często popełniają dość poważny błąd koncentrując się jedynie na podstawowych pomieszczeniach.

Stawia się zatem na przestronną kuchnię, wygodną sypialnię i elegancki salon, a choć są to ważne wnętrza, szybko można przekonać się również o tym, jak dużym błędem może się okazać ignorowanie znaczenia, jakie ma poddasze. Poddasze służy nam przede wszystkim do tego, aby przechowywać w nim niepotrzebne w danym momencie przedmioty, tymczasem okazuje się, że nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby wykorzystywać je w zdecydowanie bardziej efektywny sposób. Jeśli zatem w naszym domu znajduje się poddasze, a my nie wykorzystujemy go efektywnie, prędzej lub później będziemy musieli przekonać się o tym, że podejście takie jest poważnym błędem.

Wiele osób boryka się przecież z brakiem wolnego miejsca podczas wizyty nieoczekiwanych gości, a przecież poddasze może stać się przestrzenią, która będzie się idealnie sprawdzać w takich okolicznościach. Oczywiście, wymaga to pewnych nakładów, wielość przyszłych zastosowań sprawia jednak, że można myśleć o nich jako o inwestycji. Pierwszym krokiem na drodze do sukcesu jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie, poddasze nie różni się bowiem pod tym względem od innych pomieszczeń w naszych domach.

Tu najważniejszą rolę powinno mieć do odegrania okno, na strych musi bowiem docierać naturalne światło. W nocy mogą je zastępować kinkiety, starannie dobrane lampy oraz żyrandol, dla którego miejsce powinno znaleźć się w centralnej części strychu. Zdecydowana większość strychów obfituje w skosy, a tym samym jest dość niewdzięczna wówczas, gdy myślimy o efektywnym zagospodarowaniu takiej przestrzeni. Jeśli jednak dokonamy starannej analizy otwierających się przed nami możliwości, mamy szansę na stworzenie miejsca wyjątkowego. Strych najczęściej kojarzy nam się z miejscem, w którym można było znaleźć prawdziwe skarby, trafiały tam bowiem wszystkie te rzeczy, które w danym momencie nie były potrzebne.

Nie oznacza to jednak, że robienie z niego graciarni jest najmądrzejszym posunięciem. Znacznie lepiej jest zmienić poddasze w przestrzeń, w której swoje miejsce znajdą pamiątki, z którymi trudno jest nam się rozstać. Pomocna okaże się w tym między innymi odpowiednio dobrana szafka lub komoda, a także pasujące do wnętrza półki umieszczone na ścianie. Osoby, które zajmują się zawodowo aranżacją wnętrz często powtarzają, że zagracanie poddasza jest najpoważniejszą zbrodnią, na którą możemy się zdecydować. Strych jest przecież pomieszczeniem przestronnym, a tym samym w szczególny sposób wyjątkowym. Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się zatem ograniczenie się do najważniejszych mebli, tych które są koniecznością i są uzależnione od tego, jakie funkcje ma w przyszłości pełnić poddasze.

Jeśli nie będziemy ograniczać przestrzeni, jaką daje nam strych, tylko na tym zyskamy. Jeśli poddasze jest szczególnie wyjątkowe, a tym samym nie pasują do niego żadne z posiadanych przez nas mebli, dobrym rozwiązaniem z pewnością okaże się zlecenie mebli na wymiar. Fachowcy mają spore doświadczenie w tym zakresie, możemy więc liczyć na meble odpowiednio wymierzone, a tym samym nie tylko wyjątkowe, ale i idealnie dopasowane. Jeśli zatem mamy poddasze i odrobinę gotówki, szybko przekonamy się, że własny strych jest czymś wyjątkowym.

Zobacz również