|   | 

Wspomaganie leczenia stanów zapalnych pochwy

Infekcje intymne, w tym stany zapalne pochwy to bardzo częsta przypadłość wielu kobiet.  Jak sobie z nią radzić? Leczenie warto zacząć od zastosowania specjalnych leków na infekcje intymne. Wiele z nich jest dostępne bez recepty.

Jeśli tylko zauważymy u siebie infekcję intymną, objawiającą się upławami, pieczeniem, zaczerwieniem i obrzękiem miejsc intymnych należy jak najszybciej udać się do lekarza ginekologa, który najlepiej oceni z jakiego rodzaju infekcją mamy do czynienia i zaproponuje odpowiednie leczenie. Zanim jednak uda się umówić wizytę warto pomóc sobie stosując specjalne leki na infekcje intymne dostępne bez recepty. Sprawdzą się one świetnie także po leczeniu, działając profilaktycznie i zapobiegając kolejnym infekcjom w przyszłości.

Wybór leków, które mogą pomóc przy infekcjach intymnych, a które są dostępne bez recepty jest bardzo duży. Dzięki temu można wybierać dowolnie w zależności od swoich potrzeb i wygody, decydując się na globulki dopochwowe, tabletki, krem czy roztwór do irygacji pochwy. Jak takie leki działają? Przede wszystkim chodzi o to, aby złagodzić objawy i przywrócić odpowiednio kwaśny odczyn pH pochwy, poprzez dostarczenie dobroczynnych bakterii Lactobacillus, odpowiedzialnych za prawidłową mikroflorę pochwy. Probiotyki zawierają szczepy bakterii probiotycznych, które uzupełniają florę bakteryjną pochwy, dzięki czemu zmniejsza się liczba drobnoustrojów chorobotwórczych. Lek działa regenerująco, a prawdopodobieństwo kolejnych infekcji znacznie się zmniejsza. Tabletki dopochwowe zawierają w swoim składzie naturalny probiotyk inulinę, witaminę E oraz kwas hialuronowy, które pomogą nawilżyć śluzówkę, a także kwas L-askorbinowy, który hamuje rozwój chorobotwórczych bakterii i grzybów. Przy infekcjach pochwy polecane jest także stosowanie np. chlorowodorku benzydaminy, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Jeśli chcemy szybko zniwelować świąd i pieczenie i jednocześnie ograniczyć rozwój infekcji można postawić na żele dopochwowe, krem z klotrimazolem o działaniu przeciwgrzybiczym do smarowania zewnętrznych okolic narządów płciowych lub globulki z polikrezulenem stosowane w zapaleniu pochwy o charakterze bakteryjnym.

Wybierając lek bez recepty, który pomoże w walce z infekcją należy pamiętać o tym, że aby był on skuteczny to powinien zawierać jak najwięcej żywych bakterii kwasu mlekowego, przykładowo invag zawiera ich aż 1000 000 000 CFU w 1 kapsułce, a szczepy są dopasowane do mikroflory Polek.

Bez względu na to, jaki lek wybierzemy trzeba koniecznie pamiętać o tym, aby wyleczyć się do końca. Infekcja lubi przechodzić w stan uśpienia, kiedy to wydaje nam się, że objawy ustąpiły, a w rzeczywistości infekcja wciąż występuje. Dlatego warto udać się do ginekologa, który najlepiej oceni, kiedy należy zakończyć leczenie. Ponieważ infekcje intymne lubią często nawracać to probiotyki warto stosować nawet po wyleczeniu infekcji w celach profilaktycznych, zwłaszcza przy antybiotykoterapii czy innych sprzyjających infekcjom sytuacjach, jak częste wizyty na basenie, stres, niewłaściwa dieta, menstruacja, ciąża i połóg czy stosowanie antykoncepcji.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!