|   | 

Dom

Zorganizowana płytoteka, czyli 6 sprawdzonych sposobów na przechowywanie płyt CD

Kiedy w 1982 roku w Japonii zaprezentowano światu pierwszą płytę kompaktową, była promowana jako bardzo trwały i niezawodny nośnik danych. W przeciwieństwie do płyt winylowych, krążek CD nie miał fizycznego kontaktu z czytnikiem, który mógłby go rysować i niszczyć przy każdym odtwarzaniu. Obecnie wiele osób ma w swoich domach niekiedy zaskakująco duże kolekcje płyt z ulubioną muzyką, filmami, rodzinnymi zdjęciami czy innymi cyfrowymi treściami. Aby ulubione płyty CD służyły jak najdłużej, warto wiedzieć, jak należy je prawidłowo przechowywać.

Standardowe opakowania na płyty CD

Pierwszym i zarazem najpopularniejszym typem opakowania, w którym 12-centymetrowe krążki były umieszczane niemalże od samego początku istnienia, są plastikowe, stosunkowo trwałe pudełka, które chroniły płyty, czyli tzw. jewel cases. Dzięki specjalnej wytłoczce, krążek był lekko uniesiony nad powierzchnią opakowania, co chroniło go przed zarysowaniami. Tego typu opakowania dobrze chroniły płyty, a ponadto były łatwe do wymiany.

Innym, bardzo popularnym rodzajem opakowania na płyty kompaktowe są tzw. digipacki, wykonane z papieru, który był mało trwały i szybko się niszczył. Pośrednim rozwiązaniem tego problemu było dokupienie foliowych nakładek, dzięki którym oryginalne okładki płyt mogły dłużej cieszyć się estetycznym wyglądem.

Jeszcze inną formą opakowania na płyty CD, popularną szczególnie w latach 90. były minipacki, czyli kartonowe koperty, z których bezproblemowe wydobycie krążka z ulubioną muzyką było możliwe jedynie wówczas, gdy wytrząsnęło się go na rękę. W każdym innym przypadku płyta ulegała zabrudzeniu przez palce lub tarciu o papier, który często powodował powstawanie rys.

Sposoby przechowywania płyt CD w domu

Istnieje wiele sposobów na przechowywanie płyt CD w domu. Do najpopularniejszych należą między innymi:

- półki na wspornikach – jeden z najbardziej kreatywnych sposobów przechowywania płyt kompaktowych. Półki można z powodzeniem zamocować do specjalnych szyn na ścianie i dostosować je do wielkości płyt. Ten sposób przechowywania cennych kolekcji pozwala świetnie je wyeksponować, dzięki czemu będą prezentowały się bardzo efektownie, pełniąc jednocześnie funkcję ponadczasowej ozdoby mieszkania;

- szuflady – jeden z najłatwiejszych i najbardziej praktycznych sposobów na przechowywanie krążków z ulubioną muzyką, filmami lub rodzinnymi zdjęciami. Wszystkie płyty można ułożyć w porządku chronologicznym lub alfabetycznym, grzbietami ku górze;

- stojaki – jeszcze kilka lat temu niezwykle popularne. Ta metoda przechowywania płyt CD pozwala je wyeksponować i zorganizować tym samym muzyczny kącik, w którym można zrelaksować się, słuchając ulubionych artystów;

- pudełka – doskonale chronią kolekcje przed kurzem czy innymi zabrudzeniami. Rozwiązanie to sprawdza się równie dobrze w przypadku płyt z muzyką, filmami, jak i zdjęciami. Największą zaletą pudełek jest fakt, że można je z powodzeniem przechowywać na półkach. Aby ułatwić sobie odnalezienie poszukiwanego krążka, można przygotować alfabetyczne lub chronologiczne podziałki, które utworzą tym samym przegrody na poszczególne płyty CD.

Opakowania kartonowe

Opakowania kartonowe są szczególnym sposobem na skuteczne przechowywanie cennych krążków kompaktowych, a ponadto rewelacyjnie sprawdzają się jako zabezpieczenie płyt, przeznaczonych do wysyłki. Dzięki mocnym i wytrzymałym krawędziom, świetnie chronią nośniki przed zabrudzeniami i uszkodzeniami. Co więcej, sprawdzają się doskonale zarówno do przechowywania płyt w domu (wystarczy je odpowiednio opisać, np. za pomocą odpowiednich naklejek), jak i podczas transportu. Można je znaleźć np. na stronie: http://www.rajapack.pl/kartony-pudelka-opakowania-kartonowe/kartony-pocztowe-opakowania-wysylkowe/opakowania-mediow-plyty-cd-dvd/opakowania-plyty-mediabox_OFF_PL_373.html.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!