|   | 

Jaki monitoring wybrać?

Domowy system monitorowania dawniej uznawany był jedynie za wymysł. Obecnie jest coraz częściej wybierany jako skuteczne zabezpieczenia domu i całej rodziny. Okazuje się, że monitoring jest efektywnym środkiem prewencyjnym, który ma zapewniać kompleksowe bezpieczeństwo.

Monitoring daje szerokie możliwości swoim użytkownikom. Nawet jeżeli obecnie klient nie spodziewa się, że może być ofiarą, to system zabezpiecza przed wtargnięciem intruza czy włamaniem. Innym atutem jest prewencja przeciwko wandalizmowi oraz umożliwienie organom ścigania zidentyfikowanie sprawców powstałej szkody. Sprzęt tego typu musi być niezawodny, dlatego najlepiej kupować go od wiodących na rynku producentów, np. ivolta.

Funkcje monitoringu

Domowy monitoring spełnia dwie role. Pierwszą funkcją jest odstraszanie, a to oznacza, że potencjalny przestępca zanim podejmie się działania poważnie przemyśli sprawę. Jest to proste rozwiązanie mające na celu przeciwdziałanie naruszeniu mienia bądź nietykalności cielesnej. Druga rola dotyczy identyfikacji wizerunku przestępcy oraz warunków, które doprowadziły do szkody. Dzięki temu policja znacznie szybciej jest w stanie złapać przestępcę.

Z czego składa się system?

Na domowy monitoring składają się kamery, rejestratory obrazu, urządzenia wyświetlające (w tym smartfony, monitory, telewizory) oraz ewentualnie dodatki wspomagające system. Warto więc wiedzieć, czym się kierować przy wyborze poszczególnych części.

Kamery wykorzystywane do monitoringu w domu nie wyróżniają się niczym szczególnym ani też nie są wyjątkowo słabsze. Maja takie same lub podobne parametry. Wynika to z ciągle rosnących wymagań i potrzeb klientów. Wśród kamer znajdują się wewnętrzne, zewnętrzne, stacjonarne, obrotowe, bezprzewodowe, a także te działające w dzień, jak i w nocy. Urządzenia powinny być więc wybierane na podstawie tego, w jaki sposób mają zostać wykorzystane.

Rejestrator jest centralą, która steruje całym systemem monitorującym. Głównym zadaniem jest rejestracja, archiwizacja i przekazywanie obrazu na inne urządzenia, np. monitory. Podczas wyboru sprzętu należy zwrócić uwagę na liczbę kanałów, czyli kamer, które można podłączyć do rejestratora. Tak nagrane dane są najczęściej zapisywane na dyskach twardych będących częścią wyposażenia.

Monitory są dostosowywane do gniazd wyjściowych rejestratora. Ekrany można zainstalować na komputerze albo pośrednio poprzez router (podgląd może być przekazywany na smartfona). W domu za monitor może robić tak naprawdę każde urządzenie, które wyświetla obraz i znajduje się pod ciągłym nadzorem. Dlatego warto zastanowić się, czy rzeczywiście dodatkowy ekran jest niezbędny.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!