|   | 

Dom

Niepowtarzalna jakość dźwięku

Jakość dźwięku jest niezwykle ważna zwłaszcza w momencie, gdy oddajemy się przyjemności słuchania muzyki. Powinna być ona czysta, płynna i stuprocentowo nam odpowiadać. Najlepiej wiedzą o tym audiofile – osoby, które znają się doskonale na jakości odtwarzanego dźwięku.

Jakość dźwięku

Jakość dźwięku w trakcie słuchania muzyki jest dla wielu odbiorców szczególnie ważna. I to nie tylko wówczas, gdy znajdujemy się w operze, czy też miejscu takim jak music hall. Nawet w zaciszu domowym, gdy oddajemy się marzeniom i odpoczywamy przy ulubionych dźwiękach, ich czystość jest niezwykle ważna i istotna. Bardzo dobrym przykładem jest złe ustawienie radia. Jeśli będzie ono nieprawidłowo ustawione, wówczas usłyszymy trzaski, szumy, które praktycznie uniemożliwiają słuchanie muzyki. Jeśli jednak radio będzie ustawione dokładnie, wtedy przepływ dźwięku będzie przebiegał bez żadnych zakłóceń, a jego jakość stanie się bardzo dobra.

Kto to jest audiofil?

Pisząc o jakości dźwięku koniecznie trzeba wspomnieć o osobach, które uznawane są za tzw. audiofilów. Ta nazwa jest połączeniem dwóch słów. Pierwsze pochodzi z łaciny – „audio” (słyszę), zaś druga z języka greckiego – „philos” (kochający). Innymi słowy audiofil to człowiek, który szczególnie interesuje się jakością odtwarzanych dźwięków. Dodatkowo często posiada on najwyższej klasy sprzęt odtwarzający muzykę.
Bardzo często zestawy audiofilskie są zbudowane ze sprzętu zwanego Hi-end. Na ogół, z racji na wysokie ceny, mogą pozwolić sobie na jego zakup tylko bardzo zamożne osoby. Uznaje się go za towar luksusowy. Ponadto audiofile zwracają szczególną uwagę nie tylko na sprzęt, ale także na wszelkie inne czynniki, które wpływają na jakość dźwięku. Przede wszystkim chodzi tutaj o pomieszczenie odsłuchowe. Musi być ono prawidłowo ulokowane, dobrze wyciszone, powinno posiadać doskonałą akustykę i odpowiednie wymiary. W przypadku tego typu miejsca, bardzo istotne jest także ustawienie głośników.

Polecamy: Gramofony Hi-End marki Music Hall >>

Audiofilami są zazwyczaj osoby, które często kierują się trendami w modzie. Jeśli jakiś przedmiot lub sprzęt, po wielu latach wraca do łask, to można być pewnym, że spora część audiofil się nim zainteresuje. Wśród takich urządzeń można wymienić na pewno wzmacniacze lampowe, albo gramofony.

gramofon dla audiofila

Gramofon dla audiofila

Czym jest gramofon? Jest to urządzenie, które ma bardzo długą historię. Pierwsze fonografy (uważane często za sprzęt poprzedzający gramofon), pojawiły się na świecie w II połowie XIX wieku. Z kolei pierwsza konstrukcja gramofonowa, stworzona przez Emila Berlinera ujrzała światło dzienne w roku 1887. Z czasem płyty woskowe używane w tych urządzeniach, zastąpiono płytami szelakowymi. W roku 1925 do użytku weszły gramofony elektryczne.
Rozwój gramofonów trwał również po okresie II wojny światowej. Pojawiły się m.in. pierwsze drobnorowkowe płyty długogrające (rok 1947), czy też gramofon umożliwiający tzw. szybki start (rok 1969). Z czasem gramofony zaczęły odgrywać coraz mniejszą rolę, głównie poprzez rozwój płyt kompaktowych. Jednak obecnie gramofony wracają do łask i są bardzo chętnie kupowane nie tylko przez kolekcjonerów, ale także przez audiofilów.

Inni przeczytali również: Wybieramy sprzęt audio do domu >>

Audiofil nie zadowoli się byle sprzętem. Jego gramofon musi być bardzo dobrej jakości. Jednak przed samym zakupem warto zadać sobie pytanie, jaki model urządzenia chcemy nabyć? Czy będzie ono manualne, czy automatyczne, czy będzie w nim napęd typu direct drive, czy też zdecydujemy się na sprzęt z belt drive? Kupując tego typu sprzęt należy bezwzględnie pamiętać o tym, że w przypadku gramofonów olbrzymią rolę gra cena. Najczęściej rozpoczyna się ona od ok. 200 złotych. Najdroższe urządzenia kosztują nawet po kilka tysięcy. Duży wybór gramofonów, odtwarzaczy, wzmacniaczy itp. dostępny jest w sklepie Music Hall. Warto tam zajrzeć!
Mimo wysokiej, często zaporowej ceny, gramofony są urządzeniami, które szczególnie charakteryzują się niesamowitą barwą i czystością dźwięku. Warto pomyśleć o nich, jeśli lubujemy się w muzyce, jesteśmy jej pasjonatami i spędzamy przy niej większość swojego wolnego czasu.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!