|   | 

Woda destylowana – dlaczego każdy kierowca powinien mieć ją w swoim bagażniku?

Destylacja wody pozbawia ją pierwiastków, soli mineralnych i związków chemicznych odpowiedzialnych za generowanie osadów i kumulowanie się kamienia. Dzięki temu woda destylowana uznawana jest za bezpieczniejszą w codziennym użytkowaniu – oszczędza sprzęty domowe, dlatego polecana jest do użytku w żelazkach na parę, nawilżaczach powietrza czy nawet jako dodatek do wody umieszczanej w akwarium. Jak widać, zastosowanie wody destylowanej jest szerokie. Czy jednak sprawdzi się ona w samochodzie? Jeśli tak, to w jakim celu?

Wykorzystanie wody destylowanej w aucie

Ze względu na swoje specyficzne właściwości woda destylowana może być używana jako rozcieńczalnik rozmaitych płynów motoryzacyjnych. Istnieje kilka zastosowań wody destylowanej w samochodzie, o których każdy kierowca powinien wiedzieć. Do czego woda destylowana w aucie może się przydać?

  1. Uzupełnianie poziomu elektrolitu w akumulatorze – do tej części pojazdu dolewać można wyłącznie wodę destylowaną. Robi się to, gdy poziom elektrolitu spada, a dzieje się tak najczęściej podczas długiej jazdy w upalne dni. Wysokie temperatury potęgują parowanie wody z elektrolitu, co z kolei zmienia jego właściwości i może doprowadzić nawet do uszkodzenia akumulatora. Dlatego woda destylowana do akumulatora staje się niezbędna. Warto zaznaczyć, że opisany zabieg można wykonać wyłącznie w akumulatorach obsługowych, a więc takich, które wyposażono w specjalny wlew.
  2. Rozcieńczanie płynu chłodniczego – układ chłodzenia to newralgiczny element każdego samochodu, decydujący o kondycji pojazdu oraz jego sprawności. Płyn chłodzący powinien mieć odpowiedni poziom i niedopuszczalna jest jazda bez niego. Woda destylowana jest podstawowym elementem płynów chłodzących. W wyjątkowych sytuacjach – gdy nastąpi nagły ubytek płynu w układzie chłodzenia – można dolać wodę destylowaną, aby umożliwić pojazdowi bezpieczne dojechanie do warsztatu.
  3. Awaryjne mycie szyby – gdy skończył się płyn do spryskiwaczy, a przed kierowcą konieczna dalsza droga, woda destylowana do spryskiwaczy może uratować sytuację. Można dolać ją do zbiorniczka na płyn, gdyż – w przeciwieństwie do tradycyjnej kranówki – nie wytrąca osadów, nie uszkodzi zatem wrażliwych elementów układu spryskującego. Niektórzy kierowcy, chcąc zaoszczędzić, samodzielnie przygotowują domowy płyn do spryskiwaczy – w nim woda destylowana ma znaczącą pozycję.
  4. Jako dodatek do kosmetyków samochodowych – woda destylowana nie generuje osadów, zatem doceniana jest również podczas pielęgnacji karoserii. Można dodać ją do koncentratów środków myjących, a także wykorzystać do spłukiwania. Woda destylowana do płukania karoserii wykorzystywana jest na niektórych myjniach bezdotykowych, co doceniane jest przede wszystkim przez posiadaczy samochodów o ciemnym lakierze.

Woda destylowana sklep – jak wybrać?

Tą wielozadaniową wodę można kupić w sklepach motoryzacyjnych, jednak nie tylko – jej szerokie zastosowanie sprawia, że znajduje się ona w większości wielobranżowych supermarketów. Chcąc wykorzystać wodę destylowaną w samochodzie, warto wybierać sprawdzonych producentów i sprzedawców specjalizujących się w środkach samochodowych. Wtedy można mieć pewność, że woda destylowana w aucie nie wywoła negatywnych skutków, a jej jakość dostosowana będzie do wymogów zastosowania w motoryzacji.

Biorąc pod uwagę szerokie możliwości wykorzystania wody destylowanej w sytuacjach niespodziewanych i awaryjnych – warto mieć choć niewielkie jej opakowanie w bagażniku, aby być przygotowanym na każdą okazję!

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!