|   | 

Dom

Najważniejsze błędy w projektowaniu wnętrz, których należy unikać!

Można odnieść wrażenie, że dekorowanie wnętrza jest łatwe, oglądając gotowe aranżacje w czasopismach i w internecie. Bardziej mylić się nie można! Niedoświadczeni projektanci wnętrz mogą łatwo wpaść w różne pułapki.

Zasady projektowania wnętrz:

1) Najpierw udekoruj, potem pomaluj

Większość osób zaczyna od pomalowania pokoju, a dopiero potem dobiera meble. To jest złe! To jest złe! Za kolorem ścian powinny iść najpierw meble. To da nam większą swobodę przy aranżacji mebli. Można wpaść w pułapki, gdy wybieramy meble pasujące do koloru ścian. Farba może być myląca, ponieważ łatwo jest zapomnieć, że naturalne oświetlenie w pomieszczeniu zmienia się w ciągu dnia. Ma to wpływ na kolor ścian. Oświetlenie jest ważne.

2) Więcej niż jedno źródło światła

Kolejnym błędem jest nieodpowiednie oświetlenie pomieszczeń, zwłaszcza tych, które wymagają większej ilości światła, jak kuchnia, łazienka czy miejsce pracy. Jedno źródło światła nie jest w ich przypadku wystarczające. Wiele osób zwraca uwagę na atrakcyjny wygląd lampy, ale zapomina o jej podstawowej funkcji, jaką jest dostarczanie światła. Jest to kosztowny błąd, ponieważ złe oświetlenie może nie tylko wpłynąć na styl wnętrza, ale także ukryć jego zalety. Może również wpływać na naszą zdolność do funkcjonowania w domu, nasz nastrój, a nawet zdrowie. Złe oświetlenie może utrudnić wykonanie makijażu. Te efekty mogą być bardzo frustrujące.

3) Wyższość funkcjonalności nad designem

Nieważne, czy krzesła w naszej jadalni są najmodniejsze w tym sezonie i mają niepowtarzalny design - jeśli powodują dyskomfort, nie warto ich kupować. Coraz większą popularnością cieszą się designerskie przedmioty, które choć świetnie wyglądają, nie są praktyczne. Urządzając nasze mieszkania należy pamiętać o podstawach aranżacji wnętrz: funkcjonalności. Zdecydowana większość mieszkań, które oglądamy w magazynach wnętrzarskich, jest czysta, elegancka i harmonijna. Takie wnętrza są piękne, ale nie nadają się do codziennego życia. Chociaż wanna umieszczona na środku pokoju może wyglądać świetnie na zdjęciu katalogowym, w rzeczywistości nie jest praktyczna. Oznacza mokrą podłogę i brak intymności. Może lepiej kupić dużą szafę na ubrania niż wannę na środku pokoju. Wygląd naszych czterech ścian nie ma tak dużego znaczenia, jak ich funkcjonalność. Mieszkanie, jak sama nazwa wskazuje, jest przede wszystkim po to, aby w nim mieszkać.

4) Inspiracja jest dobra, ale kopia kalki już nie!

Urządzając mieszkanie warto sięgać po inspiracje do czasopism, blogów, katalogów i innych źródeł. Nie mylmy subtelnej inspiracji z użyciem kalki. Subtelnej inspiracji nie należy jednak mylić z całkowitym plagiatem. Nie należy bezmyślnie kopiować aranżacji zaczerpniętych ze zdjęć. Ludzie są różni, mają różne osobowości i różnie żyją. Nie ma znaczenia, czy wnętrze jest pokazane na zdjęciu z gazety. Nie będziemy się w nim dobrze czuć. Kolejnym problemem z kopiowaniem wystroju z katalogu jest to, że nie jest on dopasowany do naszego stylu życia. Czy w jadalni jest długi stół? Rzadko przyjmujemy gości. Na ścianie wisi duży telewizor? W wolnym czasie wolimy poczytać w fotelu. Może się okazać, że skopiowany wystrój nie pasuje do nas i nie odzwierciedla naszej osobowości. Co najgorsze, pieniądze wydane na niewłaściwą aranżację można było przeznaczyć na bardziej praktyczne rozwiązania.

Sprawdź również: Jak urządzić jadalnię?

urządzony pokój

5) Mniej mebli znaczy więcej

Posiadanie mebli w swoim wnętrzu jest ważne. Jednak łatwo jest przecenić ilość mebli. Ludzie niepotrzebnie starają się wypełnić każdy centymetr przestrzeni, więc na siłę ustawiają wszędzie stoły, pudła, kartony i komody. Zbyt zagracone pomieszczenie sprawia, że wydaje się ono mniejsze i bardziej chaotyczne. Co dobrego jest w pokoju, w którym musimy ciągle przemieszczać się między meblami? Ten sam błąd popełnia się w przypadku ścian. Nie są one nudne i nie muszą być pokryte obrazami. Dodają one osobisty akcent do wystroju, ale łatwo jest przesadzić. Projektowanie wnętrz jest proste. Czasami mniej znaczy więcej, aby uzyskać lepszy efekt.

6) Meble nie muszą być pod ścianą

Jest to najczęstszy błąd początkujących. Większość ludzi przyciska meble do ściany. Jednak to może sprawić, że pokój wydaje się mniejszy i cięższy niż jest w rzeczywistości. Może to również stworzyć efekt pustki poprzez ustawienie wszystkich mebli pod ścianą. Warto usunąć meble ze ścian, aby nadać wnętrzu więcej oddechu. Nie chcemy przez to powiedzieć, że nie powinno się mieć mebli przy ścianach. Ale, o ile nie planujesz dużego spotkania towarzyskiego i nie potrzebujesz przestrzeni na środku, nie rób tego.

7) Wieszanie obrazów niżej niż sufit jest w porządku!

Wieszanie obrazów zbyt wysoko to częsty błąd przy wieszaniu dzieł sztuki na ścianach. Wysokość obrazów powinna być na poziomie oczu osób dorosłych. Zasadą jest, że środek powinien znajdować się pomiędzy 150-160 cm od podłogi. Ważne jest, aby być tego świadomym, ponieważ wyższe obrazy mogą spowodować utratę proporcji i stworzyć wrażenie zagracenia. Należy pamiętać, że obrazy nie powinny być wieszane wyżej niż meble, z których są oglądane. Pamiętaj, że obrazy nie powinny być szersze niż meble, nad którymi wiszą. Obraz powinien być nie większy niż 2/3 szerokości mebla. Ponieważ będzie on częścią spójnej kompozycji, obraz powinien wisieć w odległości 20-30 cm od mebla.

8) Nie poddawaj się modzie

Choć mieszkanie może być urządzone na wiele lat, łatwo o nim zapomnieć i paść ofiarą chwilowych trendów, które szybko się dezaktualizują. Podczas gdy dziś popularne są geometryczne wzory, jutro mogą pojawić się krzykliwe pastele. Kto wie, co przyniesie jutro? Wybierzemy Prowansję czy Skandynawię? Moda bywa nieprzewidywalna, dlatego lepiej nie podążać za nią ślepo. Najlepiej też kierować się własnym gustem i wybierać klasyczne fasony i neutralne kolory. Odważniejsze kolory są dla tych, którzy mogą sobie pozwolić na częstszą wymianę mebli czy sprzętów.

9) Nie wierzymy w zbędne bibeloty

Choć barok minął, jego naśladowcy wciąż mają słabość do nadmiaru ozdobnych akcentów i dekoracyjnych detali. Zbyt wiele dodatków może sprawić, że nasze mieszkanie będzie wyglądało jak muzeum i zagracać je. Zbieramy pamiątki z wakacji, stare prezenty i inne drobiazgi, które przypominają nam o naszej przeszłości. Większość z tych przedmiotów nie jest nam potrzebna, ale zostawiamy je, by zbierały kurz na półkach. Ten sentymentalizm może sprawić, że nowoczesna przestrzeń poczuje się staroświecka i przytłaczająca dla gości. Jedną z zasad projektowania wnętrz jest zachowanie prostoty.

10) Naturalność ponad sztucznością

Sztuczne kwiaty są popularne, ponieważ są praktyczne i nie wymagają wiele pielęgnacji. Wyglądają również świeżo przez cały czas. Chociaż trudno jest odróżnić sztuczne kwiaty od prawdziwych, warto zauważyć, że świeże kwiaty przynoszą przyjemny zapach do domu, podczas gdy sztuczne mogą łatwo stać się zakurzone. Kaktusy są opcją, ponieważ nie wymagają zbyt wiele uwagi. Jeśli nie czujesz potrzeby dbania o naturalne kwiaty, rozważ rezygnację z nich. Sztuczne kwiaty najlepiej zostawić na cmentarzu. Ich miejsce możesz zastąpić zniczami lub innymi dekoracyjnymi dodatkami.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!