|   | 

Pimp your blaszak, czyli odpicuj garaż przed zimą

garaż blaszanyJesień zawitała, zima za pasem – przygotowania do niej ruszyły pełną parą. Spora część zmotoryzowanych szczęśliwych posiadaczy kawałka ziemi rozważa kupno lub samodzielną budowę garażu. To świetny sposób zabezpieczenia swoich czterech kółek przed chłodem, mrozem i wiatrem, ale również nieoceniona alternatywa w postaci schronienia przed żoną/partnerką/teściową, gdy mróz za oknem i na przysłowiowe ryby pojechać ciężko…

Garaż blaszany czy murowany?

Najczęściej wybór pada na standardowy blaszany garaż, który choć najpopularniejszy, to niekoniecznie zapewnia najlepszą ochronę przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Zakup lub zrobienie garażu blaszanego z pewnością jest mniej kosztowne od tradycyjnego murowanego o tych samych wymiarach. Co ambitniejsi majsterkowicze zafascynowani Adamem Słodowym mogą się jednak pokusić o własnoręczne wykonanie wiaty garażowej. Wówczas z pewnością przyda się garść informacji dotyczących obróbki metalu: http://www.janus.com.pl/obrobka-skrawaniem-cnc/.

Oprócz kosztów zakupu i montażu konstrukcji musimy się w tym wypadku zatroszczyć w zasadzie jedynie o podjazd i odpowiednie podłoże na miejsce postojowe. Poza tym, postawienie garażu blaszanego nie jest obarczone taką biurokracją i nie wiąże się z tyloma regulacjami prawnymi, co w przypadku murowanego. Niektóre konstrukcje garaży blaszanych można wykonać nawet bez pozwolenia na budowę.

garaż blaszany wentylacja

Zalety i wady garaży blaszanych

Podstawową zaletą garaży blaszanych jest ich atrakcyjna cena. Dużym atutem jest również czas – garaże o standardowych rozmiarach są dostępne ‘od ręki’, a ze względu na możliwość przewożenia i przesuwania mamy nieograniczone pole manewru i aranżacji przestrzeni.

To co jest zaletą, czyli stosunkowo niewielka waga popularnego blaszaka, może być niestety również jego wadą. Lekka konstrukcja jest zdecydowanie bardziej narażona na uszkodzenia podczas zawirowań pogodowych. Blaszane ściany nie stanowią również wielkiej przeszkody dla potencjalnych złodziei.

Kolejna sprawa to niedogodności wynikające z nieocieplonych i niewentylowanych konstrukcji. Wewnątrz nieocieplonego garażu zimą będzie równie zimno jak na zewnątrz, a latem może się okazać, że w garażu zyskamy darmową saunę i tropiki. Przykładowo, przy temperaturze powietrza 25°C termometr w środku garażu może wskazywać nawet 10 stopni więcej.

Jak ocieplić blaszany garaż?

Do wyboru mamy dwie zasadnicze metody: obłożyć garaż od środka styropianem lub obłożyć styropianem od zewnątrz, a następnie pokryć klejem i tynkiem strukturalnym.

W pierwszym przypadku styropian możemy przykleić na ścianach wewnętrznych za pomocą specjalnego kleju lub pianki montażowej. Jest to sposób najczęściej stosowany, bo tanim kosztem zapewniamy sobie ciepło. Jednakże są też minusy – istnieje realne ryzyko, że po paru latach ten styropian zwyczajnie odpadnie. Aby temu zapobiec, poleca się stosowanie pianki poliuretanowej, która cechuje się świetnymi właściwościami izolacyjnymi a także idealnie wypełnia izolowaną przegrodę (więcej o możliwościach piany PUR przeczytasz na: http://izosolux.pl/pl/piana-poliuretanowa-opis-produktu.html).

Druga metoda ocieplenia garażu wymaga nieco więcej umiejętności (lub pomocy fachowców). Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na grubość zastosowanego styropianu – tak, aby odpowiednio dopasować wymiary dachu do powstałej konstrukcji.

garaż blaszany izolacjaWentylacja garażu blaszanego

Ocieplenie garażu to nie wszystko. Warto również zatroszczyć się o prawidłową wentylację, aby ułatwić osuszanie i zmniejszyć wilgotność. O sposobach i rodzajach wentylacji przeczytasz na: http://prestigevent.com.pl/pl/wentylacja.html. Nie warto bagatelizować tematu, bo skutki zaniedbań mogą boleśnie odczuwalne dla naszego samochodu i portfela. Dla przykładu: latem po deszczu wszystko szybko paruje w takim garażu, a w zimie trudno jest się pozbyć wody, co z kolei zwiększa poziom wilgoci i tym samym wpływa na prawdopodobieństwo pojawienia się korozji.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!