|   | 

Idealne okulary na urlop

Wczasowiczów można podzielić na dwie grupy. Pierwsza wybiera się na urlop myśląc przede wszystkim o piasku, kąpielach słonecznych i pluskaniu się w wodzie. Druga z kolei nie przejmuje się największym nawet upałem, jej celem jest bowiem wyprawa i aktywność fizyczna. Tak jedna, jak i druga powinna jednak przywiązywać odpowiednią wagę do ochrony oczu.

Okulary przeciwsłoneczne to bez wątpienia jeden z tych gadżetów, których nie może zabraknąć w naszej torbie. Pełnią funkcję estetyczną, a jednocześnie są wybawieniem dla naszego zdrowia. Dlaczego nie wolno zapominać o ochronie oczu podczas urlopu? Jeśli rogówka ludzkiego oka nie jest chroniona, nieprzerwanie musi wchłaniać promieniowanie UVA i UVB. W naszej szerokości geograficznej jest ono najsilniejsze w okresie letnim, szczególnie niebezpieczne są przy tym godziny między 11-ą i 14-ą. Niestety, kontakt z nim odbija się negatywnie na funkcjonowaniu naszych oczu.

Niekiedy przyczynia się nawet do powstania bolesnego oparzenia rogówki, a w skrajnych przypadkach – do uszkodzenia oka, którego nie można już odwrócić. Warto przy tym nadmienić, że jeśli o ochronie oczu myślimy jedynie latem albo wyłącznie w godzinach popołudniowych, stosujemy jedynie częściowe działania prewencyjne, z narażeniem na promieniowanie UV mamy bowiem do czynienia przez cały dzień i bez względu na porę roku. Pewien problem stanowi to, że nie wszystkie okulary przeciwsłoneczne możemy uznać za jednakowo skuteczne.

Jeśli zatem zastanawiamy się nad tym, jak wybrać te najlepsze, powinniśmy zastanowić się nad tym, jaką aktywność preferujemy i dostosować okulary właśnie do niej. Okulary na plażę Plażowicze zdają sobie doskonale sprawę z tego, jak kłopotliwe bywają promienie słoneczne, które odbijają się od powierzchni wody. Na szczęście, problem ten można rozwiązać, z pomocą przychodzą im bowiem okulary wyposażone w soczewki polaryzacyjne. Filtr, który się w nich znajduje jest w stanie zredukować oślepiające refleksy, a tym samym poprawie ulega kontrast widzenia, a jednocześnie zwiększa się nasycenie kolorów.

Ważnym elementem okularów na plażę jest też powłoka antyrefleksyjna. Potrafi ona eliminować ryzyko związane z docieraniem do oczu nadmiernej ilości promieni słonecznych, te bowiem są odbijane od wewnętrznej powierzchni okularów. Jeśli decydujemy się na takie okulary możemy mieć pewność, że zapewniamy naszym oczom sto procent ochrony. Okulary na wyprawy rowerowe Gdy w wakacje planujemy jeździć na rowerze, dobrym rozwiązaniem okazują się okulary wykonane z tworzyw sztucznych z odpowiednimi filtrami. Pozwalają one na ochronę przed promieniowaniem UV, a jednocześnie chronią przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Ciekawym rozwiązaniem jest też zastosowanie soczewek mających bursztynowe zabarwienie. Nie tylko odwzorowują one rzeczywistość, ale również charakteryzują się neutralnością zachowując barwę mijanego otoczenia. Soczewki takie są też gwarancją naturalnego kontrastu, co może okazać się szczególnie ważne podczas prowadzenia pojazdu. Należy też pamiętać, że filtry UV okazują się najskuteczniejsze, gdy soczewki zasłaniają nie tylko oczy, ale również fragmenty skóry znajdujące się dookoła nich. Najciekawszym materiałem już od jakiegoś czasu jest poliwęglan – materiał na tyle trwały, że z powodzeniem wykorzystuje się go między innymi do produkcji szyb samochodowych. Okulary w góry Planując wyprawę w góry należy liczyć się z tym, że działanie promieni słonecznych może być wyjątkowo niebezpieczne. Jeśli więc chcemy chronić oczy, warto zainwestować w okulary posiadające odpowiedni kąt krzywizny i szerokie zauszniki, tak, aby ochrona dotyczyła całego oka.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!