|   | 

Zszywki biurowe – niepozorny pomocnik, który ułatwi Twoją pracę

Praca w biurze nie należy do najprostszych Bardzo łatwo o pomyłkę, kiedy zbyt dużo dokumentów pałęta się po blacie. Zamiast ręcznie oznaczać poszczególne strony lub zawsze pamiętać o numeracji kartek, lepiej zadbać o odpowiednie akcesoria do papieru. Świetnym pomysłem jest zainwestowanie w zszywacze biurowe. Są co najmniej tak samo przydatne jak markery i spinacze.

Zszywki biurowe – dlaczego musisz mieć je w pobliżu?

Teoretycznie dokumenty można porządkować w różny sposób. Do tego celu służą segregatory, teczki, specjalne foliowe koszulki, spinacze, markery, zakładki indeksujące itd. Tego typu akcesoria oczywiście mają swoje zalety. W wielu wypadkach mogą okazać się wystarczające. Niestety, nie jest tak zawsze. Oprócz zszywaczy żadne akcesorium nie przytwierdza dokumentów na stałe do siebie. Tylko za pomocą zszywek biurowych uda się złączyć kartki tak, by na pewno nie „odfrunęły” w najmniej spodziewanym momencie. Dokumenty mogą się wysypać z koszulki, spinacz bardzo łatwo przypadkowo ściągnąć. Właśnie dlatego na biurku koniecznie powinien stać zszywacz. Z całą pewnością będzie często używany.

Jakie zszywki do zszywacza?

W zależności od tego, jakimi dokumentami najczęściej operuje się w konkretnym biurze, należy dobierać odpowiednie rozmiary zszywaczy i zszywek. To ważne, ponieważ najmniejsze akcesoria nie są w stanie przebić dużej ilości stron – nawet jeśli używający będzie mocno napierał na urządzenie, zszywka nie przejdzie przez zbyt grubą warstwę papieru.

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją różne rodzaje zszywaczy:

aktowe – standardowe są w stanie zszyć ok. 50 kartek. Nożycowe, ciężkie zszywacze posługujące się zszywkami archiwizacyjnymi mogą złączyć nawet większe dokumenty – tego typu akcesoria są oznaczane liczbami od 23/8 do 23/23. Te ostatnie potrafią złączyć dokumenty do 200 kartek.
zwykłe – dostępne w sklepach papierniczych, hipermarketach itd. Najbardziej popularny rozmiar zszywek to 24/6. Tego typu zszywki są w stanie złączyć ok. 30 kartek razem. Najmniejsze zszywacze, tzw. mini, potrafią spiąć ok. 12 kartek. Tego typu urządzenia posługują się zszywkami o rozmiarze 10.

Jak włożyć zszywki do zszywacza?

Wbrew pozorom umieszczenie zszywek w zszywaczu nie jest takie proste. Wszystko zależy od modelu urządzenia. Zszywacze elektryczne mają nieco inną kasetę w porównaniu do zszywaczy zwykłych. Ponadto na rynku widać coraz więcej akcesoriów o charakterze pistoletowym. Właśnie z tego powodu konieczne jest dokładne obejrzenie urządzenia przed zakupem. Może się okazać, że zszywki w konkretnym modelu należy umieszczać w niestandardowy sposób. Zwykle trzeba odchylić górną część akcesorium do góry tak, by ukazała się szyna. To właśnie tam należy umieszczać zszywki. Czasami zszywacze mają jednak specjalny zatrzask na dole. Trzeba go odciągnąć i po wyjęciu sprężyny włożyć ładunek.

Konieczne jest także sprawdzenie rozmiaru zszywek na wymianę. Może się okazać, że do konkretnego modelu pasują wyłącznie zszywki od producenta urządzenia.

Kolorowe zszywki

Nie sposób nie wspomnieć także o tym, że zszywki mogą mieć specyficzny kolor. Jeżeli nie lubisz nudy i chcesz nieco uatrakcyjnić swoją pracę, możesz zamówić barwne akcesoria. Z całą pewnością wprowadzą do biura trochę zabawy. Poza tym kolorowe zszywki mogą być przydatne. Dzięki nim uda się posegregować dokumenty np. pod względem ważności lub aktualności.

Zszywki biurowe – rozmiary i funkcje dodatkowe

Warto pamiętać o tym, że najczęściej do biur sprzedaje się zszywacze potrafiące przebić 50 kartek. Ma to swoje uzasadnienie – zwykle drukowane projekty nie przekraczają takiej liczby stron. Jeśli w firmie nie łączy się zbyt dużej liczby dokumentów, takie zszywacze powinny w zupełności wystarczyć. Oczywiście zszywacze potrafiące spiąć większą liczbę stron musza być zaopatrzone w duże zszywki. Właśnie ze względu na głębokość zszywania możemy podzielić urządzenia na standardowe i długoramienne. Te zwykłe mogą zszywać na głębokość od 2 do 10 cm. Zszywacze długoramienne są w stanie zszywać dokumenty nawet do 30 cm.

Trzeba podkreślić, że sporo zszywaczy ma funkcje dodatkowe, w tym np. zszywanie z użyciem wydłużonego ramienia, płaskie zakleszczanie zszywek, zszywanie tapicerskie lub rozszywanie.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!