|   | 

Wynajem długoterminowy samochodów – wady i zalety

Wynajem długoterminowy jest odpłatnym użytkowaniem samochodu, a czas zobowiązania umowy trwa zazwyczaj minimum 12 miesięcy. Coraz więcej firm, jak również osób prywatnych wybiera ten model użytkowania pojazdu jako dobrą alternatywę dla leasingu, który stosowany jest zazwyczaj przez firmy na auta prosto z salonu.

Przy wynajmowaniu samochodów wymagane jest zaakceptowanie regulaminu wypożyczalni. Umowa, którą podpisuje klient zawiera informacje o marce i klasie auta oraz prawa i obowiązki wynajmującego jak również najemcy. Oczywiście w zależności od danej wypożyczalni czas najmu i jego zakres może się od siebie różni.

Zalety wynajmu długoterminowego

Jedną z najważniejszych zalet wynajmu długoterminowego jest atrakcyjność oferty zarówno dla dużych firm, małych i średnich przedsiębiorstw, jak również osób fizycznych. Wypożyczalnie posiadają szeroką ofertę samochodów, wśród których każdy znajdzie auto dopasowane do swoich potrzeb. Możemy wybierać spośród samochodów osobowych, vanów, a także samochodów dostawczych. Przeważnie wypożyczalnie oferują samochody nowe, jak i używane, co stwarza możliwość dostosowania oferty do własnych wymagań i budżetu. Dla przykładu wypożyczalnia FCT24.PL działając na terenie całego śląska posiada ponad 60 modeli samochodów dostępnych do wypożyczenia.

Co istotniejsze sumując miesięczne koszty okazuje się, że opłaty są niższe w porównaniu z tradycyjnym leasingiem. Zwykle różnica wynosi kilkanaście procent, a wydatki na wynajem mogą być wliczane z koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co pozwala zmniejszyć należny podatek. Dodatkowo wszystkie kwestie związane z serwisowaniem czy ubezpieczeniem są po stronie wypożyczalni, a klient może zaoszczędzony czas poświęcić na inne obowiązki.

Kolejną ważną zaletą jest fakt, że wypożyczenie długoterminowe samochodu nie zmniejsza i nie wymaga zdolności kredytowej, co niekiedy zamyka możliwości firmom oraz osobom, które są w przejściowym okresie mniejszych dochodów i w ich przypadki niemożliwe byłoby kredytowanie pojazdu.

W momencie zakończenia umowy klient po prostu oddaje samochód do wypożyczalni i ma możliwość wymiany go na inny model lub wynajmu jego nowszej wersji. Istnieje również możliwość odkupienia oddawanego samochodu od wypożyczalni na preferencyjnych warunkach.

 

​​

 

Co się stanie gdy samochód ulegnie wypadkowi podczas jego użytkowania?

Podczas trwania wynajmu długoterminowego klient nie musi się martwić o samochód zastępczy w przypadku uszkodzenia samochodu. Wypożyczalnia zorganizuje klientowi dodatkowe auto, jeżeli taki zapis został zawarty w umowie. Z reguły bowiem wypożyczalnia oferuje również serwisowanie auta, działania operacyjne i prawne oraz dbanie o sprawność techniczną. Dodatkowo istnieje możliwość dobrania pakietów takich jak wymiana i serwis opon, karta paliwowa, likwidacja wszelkich szkód czy raportowanie przebytych kilometrów.

Jakie wady posiada wynajem długoterminowy samochodów?

Każde rozwiązanie ma dwie strony medalu, więc wynajem długoterminowy ma też swoje wady. Warto mieć na uwadze, że o samochód wypożyczony trzeba dba

. Jeśli klient sposób nadmiernie eksploatuje pojazd i na przykład zużywa za szybko klocki hamulcowe to klient może zostać obciążony dodatkowymi kosztami.

Wypożyczający ponosi również koszty, jeśli samochód zostanie skradziony. Comiesięczna opłata za wynajem będzie naliczana, ale po uzyskaniu przez wypożyczalnię odszkodowania opłaty zostaną rozliczone.

Od takiej sytuacji można się również dodatkowo ubezpieczyć w momencie podpisywania umowy wynajmu.

Niektóre wypożyczalnie wprowadzają ograniczenia dotyczące przebytych kilometrów w miesiącu. Taki zapis potrafi bardzo zwiększy

koszty wypożyczenia auta, ponieważ naliczone zostają dodatkowe opłaty. Czasami wypożyczalnie po przekroczeniu uzgodnionej kilometrówki przesuwają na klienta koszty związane z serwisowaniem oraz naprawy samochodu. Podczas wyboru wypożyczalni warto zwracać uwagę na wypożyczalnie takie jak FCT24.PL, które nie wprowadzają limitu kilometrów na swoje samochody.

W momencie skrócenia okresu najmu wynajmujący będzie musiał ponieść karę w wysokości określonej w umowie. Natomiast w momencie wymiany samochodu na inny model podczas trwania najmu sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie.

Podsumowanie

Bez wątpienia wynajem długoterminowy samochodu jest opcją znacznie korzystniejszą niż leasing. Jest to również z całą pewnością wygodne rozwiązanie przez wzgląd na dodatkowe usługi świadczone w ramach zawartej umowy, które nie oferuje jego starszy odpowiednik oraz stosunkowo niską wysokość miesięcznej raty. Statystyki jasno pokazują, że wypożyczanie długoterminowe pojazdu zyskuje co raz więcej zwolenników, jednak przed ostateczną decyzją należy rozważyć dokładnie własne potrzeby i możliwości finansowe. Warto również zapoznać się z umową przesłaną przez wypożyczalnie aby nie narazić się nieumyślnie na dodatkowe koszty.

 

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!