|   | 

Dom

Listwy przypodłogowe – jak łączyć kolory?

Kiedy ściany i parkiety są już gotowe, przychodzi pora na ostateczne wykończenie wnętrza. To właśnie detale dopełnią całości. Listwy przypodłogowe pomogą nadać mieszkaniu odpowiedniego charakteru i stylu, ale żeby uzyskać oczekiwane rezultaty, kluczowy jest dobór kolorów. W niektórych przypadkach lepiej sprawdzi się klasyka, w innych – odrobina nowoczesności. Dobrze jest zachować trochę kontrastu, ale też nie wprowadzać nadmiernego chaosu. Jak więc dopasować listwy do ścian i podłóg?

Listwy w kolorze podłogi

Najbardziej tradycyjnym, a jednocześnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dobór listew pod kolor podłogi. Bez względu na to, czy podłoga jest drewniana, czy laminowana, bez problemu można znaleźć listwy o odpowiednim zabarwieniu i kształcie. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie, a ciemne ujmują objętości. Żeby wizualnie nie zmniejszać pomieszczeń poleca się do ciemnobrązowych, grafitowych, czy czarnych podłóg dobierać proste, niskie cokoły. Do tych w jasnych barwach lepiej sprawdzą się z kolei wyższe i bardziej wyraziste. Listwy powinny też tworzyć harmonijną całość ze ścianami i framugami. Jednolita kolorystycznie stolarka będzie bardzo dobrze wyglądać, ale warto wtedy postawić na kontrastową ścianę. Jasną w przypadku ciemnego parkietu i ciemniejszą do podłóg w jasnych barwach. Pomoże to stworzyć wrażenie większej przestrzenności, a pomieszczenie nabierze ciekawszego charakteru.

Listwy podświetlane

Podświetlane listwy przypodłogowe to propozycja dla osób odważnych, lubiących nowinki techniczne i innowacyjne projekty. Lampy LED są bardzo tanie w eksploatacji, a przy tym dają przyjemne, przygaszone światło, które tworzy niepowtarzalny klimat wnętrza. Oświetlenie, w zależności od preferencji może być umiejscowione na dole lub górze listwy albo jednocześnie w obu tych miejscach. Dostępne są także listwy z wbudowanym profilem na froncie. Kolor światła zwykle reguluje się za pomocą pilota. Takie rozwiązanie sprawdzi się w bardzo nowoczesnych domach, ale świetnie uzupełni także niewielką, designerską kawalerkę. Idealne do salonu, ale przydatne również w sypialni, przedpokoju, czy łazience. Stanowi zarówno ciekawy element dekoracyjny, jak i praktyczny – w ramach dodatkowego oświetlenia.

Zobacz także: PODŁOGI DREWNIANE. JAKĄ WYBRAĆ?

Listwy drewniane lub z MDF

Jeżeli chodzi o wygląd i kolorystykę, wybór listew jest równie duży wśród drewnianych i tych wykonanych z płyty MDF. Różnica dotyczy często jakości i trwałości, a co za tym idzie odporności na wilgoć, zabrudzenia i zarysowania. Drewno jest bardzo wytrzymałym materiałem, ale też stosunkowo drogim. Alternatywą dla niego może być listwa z płyty MDF. Ceny w jej przypadku są bardzo zróżnicowane i w dużej mierze zależne od jakości. Nie warto jednak nadmiernie oszczędzać. Tworzywo powinno być odporne na wilgoć i dobrze zaimpregnowane, a dodatkowe warstwy lakieru będą stanowić lepszą ochronę. Zarówno listwy drewniane, jak i z płyty MDF mogą wyglądać bardzo efektownie, a przy tym skutecznie zabezpieczać parkiet i ściany przed zniszczeniami.

Materiał partnera

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!