|   | 

Jak leczyć katar? Krótki przewodnik

Katar to bardzo powszechne schorzenie. Według przeprowadzonych badań 70% Polaków choć raz w roku narzeka na cieknący nos. Niestety nie ma jednego leku na katar. Tak naprawdę leczenie tej przypadłości polega tylko na łagodzeniu objawów. Nie oznacza to jednak, że trzeba się poddawać. Poznaj kilka ciekawych sposobów na poradzenie sobie z katarem.

Czym jest katar?

Aby móc przygotować się do walki z katarem warto najpierw dowiedzieć się czym on właściwie jest. Otóż jest to wodnista lub śluzowa wydzielina z nosa. Tyle teorii. Zazwyczaj katar jest skutkiem infekcji wirusowej, która opanowała organizm. Niestety ta forma jest najbardziej uciążliwa. Gdy wiemy już, o czym mowa, warto zastanowić się nad tym, jak leczyć katar? Niestety nie można w pełni wyleczyć się z tego schorzenia. Wszelkie metody łagodzą objawy i zmniejszają obrzęk śluzówki. W jaki sposób to robić?

Jak zmniejszyć obrzęk śluzówki?

Błona śluzowa, która jest przekrwiona oraz opuchnięta bardzo często jest pod władaniem wirusów odpowiedzialnych za katar. To właśnie opuchlizna sprawia, że nos jest założony, a my nie możemy przez niego oddychać. Te objawy można łagodzić poprzez stosowanie kropel, aerozoli oraz żeli pomagających w walce z opuchniętą śluzówką. Wszystkie z tych środków zazwyczaj bazują na substancji zwanej oksymetazoliną. Ich zaletą jest to, że są bardzo skuteczne i już krótkotrwałe stosowanie uwalnia od uciążliwych objawów kataru. Jeżeli chodzi o wady omawianych preparatów, to jest nimi nadmierne przesuszanie śluzówki. Z tym też można sobie jednak łatwo poradzić. Wystarczy stosować aerozole z dodatkiem wody morskiej lub płukać nos solą fizjologiczną. Bardzo ważną rzeczą, o której musisz pamiętać stosując środki obkurczające śluzówkę nosa, jest to, żeby nie stosować ich dłużej niż tydzień. Inaczej zwyczajny katar może przerodzić się w katar polekowy. Istnieją również środki do stosowania doustnie. Bazują one na pseudoefedrynie i fenylefrynie. Przed ich użyciem warto jednak skonsultować się z lekarzem.

Co zrobić z cieknącym nosem?

Najgorszym rodzajem kataru jest ten z wodnistą wydzieliną, która wręcz cieknie z nosa. Nie dość, że nie można oddychać, to jeszcze trzeba walczyć z potokiem płynącym prosto z nosa. Otóż jest na to sposób. Niektóre preparaty dostępne bez recepty zawierają w sobie składnik hamujący produkcję wydzieliny. Nazywa się on ipratropium. Jeżeli nie możesz znaleźć takich kropli, zainteresuj się środkami przeciwalergicznymi starej generacji. Jeżeli zdecydujesz się na leki w nowej formule, jest wielce prawdopodobne, że tego składnika w nich nie będzie.

Zrób inhalację

Dobrym sposobem na walkę z wydzieliną z nosa są również inhalacje, które można robić w warunkach domowych. Wystarczy do gorącej wody dodać kilka kropel olejku eukaliptusowego, by uwolnić nos od zalegającej wydzieliny. Robienie inhalacji przynosi dużą ulgę i jest polecane szczególnie w przypadku kataru u dzieci, którym ciężko zrozumieć, że nagle nie mogą oddychać przez nos.

Pij dużo płynów

Jeżeli chcesz szybko uporać się z katarem to koniecznie, dużo pij. Dzięki temu wydzielina zalegająca w Twoim nosie rozrzedza się i łatwiej ją wydmuchać. Nie unikaj też gorących potraw, które parują. Pij herbatę z sokiem z czarnego bzu. Jeżeli jesz kanapki, to dodawaj do nich czosnek, który ma działanie antybakteryjne. Nie bój się również natki pietruszki, która posiada bardzo dużo dobrze przyswajalnej witaminy C. I najważniejsze - myj ręce! Po każdym czyszczeniu nosa chusteczką jednorazową koniecznie umyj ręce. Bez tego nigdy nie pozbędziesz się bakterii odpowiedzialnych za katar a sama, choroba będzie trwać dużo dłużej. Jeżeli zastosujesz się do tych zaleceń, z całą pewnością szybko pozbędziesz się uciążliwego problemu, jakim jest katar.

Nie tylko domowe sposoby

Domowe sposoby na to, jak leczyć katar są dobre i skuteczne, ale nigdy nie będą lepsze od środków sprzedawanych w aptekach. Jeżeli poszukujesz skutecznego preparatu na katar, który szybko przyniesie Ci ulgę i nie zrujnuje Twojego budżetu domowego, wejdź na stronę https://www.acatar.pl/jak-leczyc-katar.html. Tam dowiesz się więcej o tym, jak leczyć katar i co robić by zahamować napływ wydzieliny do nosa. Wejdź i przekonaj się jak łatwa jest walka z katarem, pod warunkiem, że stosujesz odpowiednie metody. Koniec błądzenia po omacku i szukania odpowiedniego sposobu. Przynieś sobie ulgę i pozbądź się kataru! Pamiętaj jednak żeby przed zastosowaniem jakichkolwiek leków skonsultować to z lekarzem.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!