|   | 

Nowoczesne wersje popularnych akcesoriów

Oferta rynkowa niewielkich urządzeń przenośnych jest obecnie niezwykle szeroka, czego doskonałym przykładem są pendrive’y oraz power banki, które poza standardowymi funkcjami, pozwalają na skorzystanie z wielu opcji dodatkowych.

Oczywiście są one przeważnie związane z przeznaczeniem tych sprzętów. Nie znajdziemy w sklepach nośników danych, które pomogą nam na wyprawie trekkingowej, choć pendrive z wbudowanym scyzorykiem z pewnością dostępny jest. Ważne w ich przypadku jest to, że dysponują one funkcjami, dzięki którym zdecydowanie łatwiej dostosujemy je do naszych potrzeb.

Bezpieczne dane w każdej sytuacji

Nasze rozważania rozpoczniemy od przenośnych nośników danych. Do niedawna użytkownicy zachwycali się przede wszystkim rosnącą pojemnością tych urządzeń. Obecnie pendrive 128, 256, a nawet 512 GB nikogo już nie dziwi. W wielu przypadkach potrafią one więcej niż przenośne dyski twarde.

Producenci, poza najważniejszymi parametrami technicznymi, skupili się również na rozwoju funkcji związanych z zabezpieczeniem przechowywanych danych. Rozwiązania tego typu kierowane są przede wszystkim do klientów biznesowych, dla których istotna jest skuteczna ochrona najważniejszych plików. Może być ona realizowana na kilka sposobów.

Bardzo popularny jest zwłaszcza pendrive z czytnikiem linii papilarnych. Jego wykorzystanie przypomina mechanizmy stosowane w smartfonach. Wystarczy przyłożyć palec, a system rozpozna zdefiniowany wcześniej odcisk. Wszystko odbywa się w sposób szybki i sprawny, przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa danych.

To oczywiście nie wszystko. Ochrona dostępu do zapisanych plików może być realizowana także poprzez konieczność wprowadzenia hasła – w oknie pojawiającym się po podłączeniu urządzenia lub przez klawiaturę, która znajduje się na obudowie pendrive’a. Hasło zazwyczaj przyjmuje postać ciągu cyfr, choć niektóre modele pozwalają również na wprowadzenie tekstu. Co więcej, w wielu przypadkach możemy określić, po ilu błędnych próbach dostęp do urządzenia jest blokowany, a dane zostają skasowane.

Ochrona danych realizowana jest również za sprawą wgranego oprogramowania, zawierające wspomniane zabezpieczenia wymagające wprowadzenia hasła lub programy antywirusowe. Dzięki nim istnieje mniejsze ryzyko zainfekowania plików.

Jak wybrać pendrive?

Oczywiście podczas zakupu nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na funkcjach dodatkowych i pojemności omawianych urządzeń.

Sprawdzić powinniśmy przede wszystkim to, w jaki sposób są one podłączane do komputerów, a także innych sprzętów. Standardowe modele są montowane w portach USB 2.0 lub 3.0, jednak zakupić możemy również pendrive’y obsługujące najnowszy standard USB typu C oraz złączę Lighting, przygotowane przez firmę Apple. W wielu przypadkach warto zdecydować się na model z dwoma wtyczkami.

Uwagę należy zwrócić także na parametry dotyczące szybkości odczytu oraz zapisu danych. Wbrew pozorom, obecne urządzenia są pod tym względem bardzo zróżnicowane.

Banki energii z dodatkami

Możliwości power banków są oczywiste. Powinny pozwalać na sprawne naładowanie wielu urządzeń (smartfonów, tabletów, aparatów, kamer etc.) w każdej sytuacji. Jak się jednak okazuje, na rynku znaleźć można modele, które potrafią znacznie więcej.

Bardzo popularne są między innymi power banki, które… świecą. Posiadają one albo pojedyncze latarki albo całe panele świetlne, dzięki czemu przydadzą się one także w nocy. Oczywiście trzeba pamiętać, że korzystanie z energii wiąże się z  utratą pewnej części energii, która mogłaby posłużyć do naładowania wspomnianych sprzętów.

Wspomnieć należy również o modelach wyróżniających się specjalnie wzmacnianymi obudowami. Taki power bank wyróżnia się konstrukcją odporną nie tylko na zabrudzenia, ale również na wszelkiego rodzaju wstrząsy, uderzenia oraz zalanie. Dzięki temu okaże się on przydatny zawsze, niezależnie od panujących warunków.

Analizując ofertę rynkową, wspomnieć należy również o power bankach z wbudowanymi panelami solarnymi, które ładują się korzystając z energii słonecznej, modele z licznymi wskaźnikami (informującymi między innymi o poziomie naładowania) oraz funkcjami zabezpieczającymi ładowane sprzęty.

Poza wszystkimi funkcjami dodatkowymi, podczas zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na maksymalny prąd wyjściowy obsługiwany przez power bank, jego pojemność, rodzaj i liczbę złączy oraz ewentualne uchwyty.

Jak widać, na rynku dostępne są bardzo zaawansowane wersje dobrze nam znanych urządzeń, które okażą się przydatne na co dzień. Oczywiście wspomniane dodatki podnoszą ich ceny, jednak w wielu przypadkach naprawdę warto zainwestować nieco więcej.

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!