|   | 

Dom

Doradztwo zawodowe – klucz do podjęcia wymarzonej pracy

Znalezienie satysfakcjonującej pracy nie jest prostym zadaniem. Pod uwagę wziąć należy nie tylko swoje wykształcenie i praktyczne umiejętności, ale również zainteresowania i cechy charakteru. Dlatego już na początku planowania swojej kariery, warto skorzystać z doradztwa zawodowego.

Coś więcej niż praca

W pracy spędzamy najczęściej 8 godzin dziennie. Warto więc znaleźć zawód, którego wykonywanie będzie przyjemnością, a nie uciążliwym obowiązkiem. Praca marzeń, poza finansową stabilizacją, powinna dawać Ci możliwość samorealizacji. Co kryje się pod tym pojęciem? Samorealizacja jest jedną z najważniejszych ludzkich potrzeb. Rozumiana jest jako możliwość rozwijania się, zaspokajania własnych ambicji, stawiania sobie kolejnych celów. Dlatego to naprawdę ważne, by wykonywana praca pozwalała Ci wykorzystać własny potencjał, a każdy kolejny dzień przynosił nowe wyzwania. Jednocześnie to, co robisz, powinno po prostu dawać Ci satysfakcję. Jeżeli wybierzesz pracę, która z różnych względów nie będzie spełniała Twoich oczekiwań, każdy dzień dostarczał będzie kolejnych rozczarowań i frustracji.

Rób to, co lubisz

Wymarzona praca – czyli jaka? Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Zawód, który dla kogoś innego może być spełnieniem marzeń, Tobie może wydawać się zupełnie nieatrakcyjne. I nie ma w tym nic dziwnego. Preferencje zawodowe to kwestia indywidualna. Rozważając różne ścieżki zawodowe, warto zapoznać się z radami, których udziela nam rodzina czy znajomi, ale przede wszystkim skupić trzeba się na własnych odczuciach. Warto dokładnie przeanalizować swoje umiejętności i zdolności, uświadomić sobie swoje mocne, ale także i słabe strony. Co lubię robić? W czym jestem dobry? Odpowiedź na te pytania ułatwi Ci zaplanowanie dalszej ścieżki zawodowej.

Umiejętności i charakter

Przeanalizuj doświadczenia zdobyte na studiach i zastanów się, jak możesz w praktyce wykorzystać zdobytą już wiedzę. Czy były przedmioty, których nauka sprawiała Ci najwięcej przyjemności? Z których egzaminów udało Ci się uzyskać najlepsze oceny? Szukając pracy, warto wziąć pod uwagę również swoje przyzwyczajenia, upodobania i cechy charakteru. Jak reagujesz na stres? Czy zależy Ci na kontakcie z innymi ludźmi? Lubisz improwizować czy wolisz dokładnie planować obowiązki? Dobrze odnajdujesz się w pracy zespołowej, a może do pełnej koncentracji potrzebujesz ciszy i spokoju? Lubisz podróżować czy każda zmiana otoczenia jest dla Ciebie problematyczna? Bardziej cenisz sobie stabilność czy cały czas poszukujesz nowych wrażeń?

Nie bój się próbować

Znalazłeś interesującą ofertę, ale ciągle masz wątpliwości i zastanawiasz, się czy to aby na pewno jest praca dla Ciebie? Tak naprawdę nie dowiesz się, dopóki nie spróbujesz. Dlatego już na studiach warto odbywać praktyki i staże. Dzięki temu na własne oczy zobaczysz, jak „od kuchni” wygląda interesująca Cię branża, poznasz zasady jej funkcjonowania, będziesz miał okazję, by skonfrontować oczekiwania z rzeczywistością. Co więcej, zdobyte doświadczenia wpłyną pozytywnie na atrakcyjność Twojego CV. Nie bój się próbować, ale nie bój się też… rezygnować. Szanse na to, że pierwsza praca, którą podejmiesz po studiach, okaże się tą wymarzoną, są naprawdę niewielkie. To, że rozpocząłeś pracę w danym miejscu, nie znaczy, że musisz wykonywać ją aż do emerytury. Jeżeli nie daje Ci ona satysfakcji, nie trzymaj się jej kurczowo, ale szukaj dalej.

Doradztwo zawodowe

Jeżeli sam nie jesteś w stanie zaplanować swojej ścieżki zawodowej, nie bój się poprosić o pomoc. Doradca zawodowy to osoba, która pomoże Ci określić własne predyspozycje, umiejętności, mocne i słabe strony. Wspólnie z nim ustalisz swoje priorytety, oczekiwania i cele zawodowe. Z doradztwa zawodowego mogą skorzystać osoby, które kończą studia i zaczynają poszukiwania pierwszej poważnej pracy, jak i również osoby aktywne zawodowo, które myślą o przekwalifikowaniu i zmianie pracy. Z pomocy doradcy mogą także skorzystać maturzyści, którzy niedawno zdali egzamin dojrzałości i zastanawiają się nad wyborem studiów. Jednym z narzędzi wykorzystywanym przez doradców są testy predyspozycji zawodowych. Odpowiadając na kilkanaście bądź kilkadziesiąt prostych pytań zawartych w formularzu, dowiesz się, jaka praca pozwoli Ci w pełni wykorzystać Twoje zdolności. Test predyspozycji zawodowych możesz znaleźć również w Internecie na stronie Kierunek rozwoju.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!