Catering dietetyczny we Wrocławiu – czy dieta...
W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia staje się coraz szybsze, coraz więcej osób poszukuje wygodnych i zdrowych rozwiązań...
Codziennie scrollowanie fejsbuka długimi godzinami, wypalanie paczki papierosów dziennie, nieustanna potrzeba uprawiania seksu czy gry w The Sims. Wbrew pozorom, uzależnienie nie wiąże się tylko z narkotykami, papierosami czy alkoholem. Może dotyczyć każdej dziedziny życia. Coraz częściej czyta się o osobach, które rozbiły rodziny z powodu hazardu czy o graczach, którzy zmarli po 40 godzinach siedzenia przed komputerem. Prawie każdy ma mniejsze lub większe uzależnienia, ale niektóre są szczególnie groźne i wymagają terapii uzależnień.
Wedle definicji, uzależnienie to nabyta potrzeba nieustannego zażywania pewnej substancji lub wykonywania określonej czynności. Chory powoli traci kontrolę nad swoim życiem, bo nie jest w stanie zapanować nad nawykami czy popędami. Za jedną tabletką nasenną idą kolejne, za papierosem całe paczki, a za obstawieniem w ruletce idą kolejne partie. U uzależnionego rodzi się obsesja – zaniedbuje rodzinę i obowiązki, nie jest w stanie myśleć o pracy czy finansach, bo skupia się tylko na potrzebie zażycia swojego środka.
Standardowo uzależnienia dzieli się na dwie kategorie. Psychiczne wiąże się ze zwiększeniem tolerancji organizmu na dany czynnik (np.: nikotynę, alkohol czy narkotyk) oraz przyzwyczajeniem do jego obecności we krwi. Objawia się to przyjmowaniem większych dawek lub wykonywaniem uzależniających czynności z większym zapamiętaniem i ryzykiem. W praktyce jest to ostrzejsza gra w pokera i większe stawki, czy chęć osiągnięcia kolejnego levelu w grze, następnego, a potem już tylko ostatniego… Gdy uzależnienie jest już w pełni rozwinięte, chory zaniedbuje nawet fizjologiczne potrzeby, zapominając o jedzeniu czy piciu. Tutaj do leczenia wymagana jest psychoterapia.
Uzależnienie fizyczne objawia się koniecznością zażycia danej substancji, by uspokoić swoje ciało. Dłuższa przerwa skutkuje objawami abstynenckimi, a niekiedy biegunką, bólami brzucha czy dreszczami. W tym wypadku leczenie polega na stopniowym zmniejszaniu dawek środków uzależniających, zastępowaniem ich substytutami oraz powolnej detoksykacji. Terapia będzie skuteczna tylko wtedy, jeśli chory sam podejmie decyzję o wyjściu z nałogu i będzie miał do tego motywację.
Polega na detoksykacji oraz odstawieniu wszelkich substancji uzależniających, zrezygnowania z czynności, które są objawem choroby. Terapia ma jakiekolwiek znaczenie w sytuacji, gdy uzależniony wykazuje silną chęć zmiany. Decyzja o leczeniu musi wyjść od niego, bo opiera się ono na sile psychiki, samoświadomości, budowaniu relacji z ludźmi oraz wsparciu bliskich. Nałóg łatwiej zwalczyć w parze lub grupie. W Polsce jest wiele ośrodków terapii uzależnień, są też liczne grupy wsparcia, jak na przykład: Anonimowi Alkoholicy czy Anonimowi Hazardziści. Korzystają z metody 12 kroków i wzajemnie motywują się do zerwania z uzależnieniem.
Najbardziej kontrowersyjna terapia, która polega na zastępowaniu środków uzależniających ich odpowiednikami o słabszym działaniu i w kontrolowanych dawkach. Chorzy leczeni są w warunkach ambulatoryjnych i podaje im się leki doustne, krok po kroku zmniejszając ich ilość. Nie jest to gwałtowna metoda, więc nie pojawiają się objawy abstynenckie. Dla bezpieczeństwa musi być wykonana przez profesjonalistę w warunkach ścisłej kontroli. Wsparciem terapii jest leczenie psychologiczne.
Opiera się na samoświadomości i kontroli. Uzależniony musi określić sytuacje, w których realizuje się nałóg i potem identyfikować je swoim życiu, powstrzymywać się od gry w ruletkę, otworzenia przeglądarki czy kieliszka wina. W terapii liczy się powtarzalność, z czasem chory coraz łatwiej zwalczy chęć i wyeliminuje obsesję. Leczenie uzależnień wspierane jest też farmakologicznie.
W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia staje się coraz szybsze, coraz więcej osób poszukuje wygodnych i zdrowych rozwiązań...
Trądzik to powszechny problem, który dotyka osoby w każdym wieku, a jego nasilenie może być różne. Choć dostępne są różne metody leczenia...
Współuzależnienie to złożony problem emocjonalny i psychologiczny, który dotyczy osób związanych z osobami uzależnionymi od substancji...
Marzysz o białym, promiennym uśmiechu? Dla wielu osób jest to nie tylko kwestia estetyki, ale także pewności siebie i satysfakcji z wyglądu...
E-mail: sugestia@adssupport.pl
ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!