|   | 

Cykl miesiączkowy kobiety

Miesiączka, choć dla wielu kobiet wydaje się być utrapieniem ze względu na towarzyszące bóle menstruacyjne, dyskomfort podczas krwawienia i uciążliwy PMS, w rzeczywistości jest oznaką zdrowia. Cykl miesiączkowy spełnia bardzo istotną rolę w życiu każdej kobiety, zwłaszcza, jeśli planuje w przyszłości zostać mamą. Dlatego warto zgłębić jego tajniki i dowiedzieć się, jak wyglądają poszczególne etapy procesu, jaki zachodzi w naszym organizmie.

Ile powinien trwać cykl miesiączkowy i jak go policzyć?

Prawidłowy cykl miesiączkowy powinien trwać około 28 dni - jednak nie dłużej niż 32 dni i nie krócej niż 21 dni. Jego początkiem każdorazowo jest pierwszy dzień miesiączki, a końcem - dzień poprzedzający następne krwawienie. Za fakt cykliczności i regularności miesiączki u kobiet odpowiedzialne są hormony, takie, jak FSH oraz LH, które nieustannie kontroluje i którymi steruje podwzgórze. Wydziela ono wspomniane hormony, nazywane fachowo gonadotropinami. FSH jest odpowiedzialny za pobudzanie wydzielania estrogenów, jak również proces dojrzewania pęcherzyków jajnikowych, natomiast LH za uaktywnianie samej owulacji. Oprócz tego, kobiece jajniki produkują i wydzielają estrogen, a ciałko żółte kolejny hormon, którym jest progesteron. Oba odpowiadają za cykl miesiączkowy.

Czym charakteryzują się fazy cyklu miesiączkowego?

Każdy prawidłowy cykl miesiączkowy składa się z czterech faz: trwającej 4 dni menstruacji, fazy folikularnej - trwającej 9 dni, jednodniowej owulacji i 14-dniowej fazy lutealnej. W jaki sposób w czasie każdego etapu zachowują się hormony i czym charakteryzuje się każda faza?

  1. Menstruacja - działanie hormonów osłabia się, następuje krwawienie miesiączkowe.
  2. Faza folikularna - wzrasta poziom estrogenu, pod którego wpływem rozwija się pęcherzyk Graffa.
  3. Owulacja - poziom estrogenu ma najwyższe stężenie w całym cyklu, dzięki czemu pęcherzyk pęka i uwalnia się komórka jajowa. To z kolei może spowodować wzrost temperatury ciała o 0,5˚C.
  4. Faza lutealna -poziom progesteronu rośnie i ma miejsce rozrost błony śluzowej macicy.

Zdając sobie sprawę z tego, co dzieje się w naszym organizmie podczas całego cyklu menstruacyjnego, stajemy się bardziej świadome swojego ciała.

Prawidłowy cykl miesiączkowy oznaką zdrowia

Regularny cykl miesiączkowy, prawidłowa obfitość krwawień, a nawet towarzyszący temu wszystkiemu zespół napięcia przedmiesiączkowego to objawy zdrowia u kobiet, które nie są w ciąży. Zwiastuje to bowiem, że z naszym organizmem wszystko w porządku i że jest gotowy na przyjęcie w przyszłości potomstwa. Dlatego tak ważne, by w dniach przepełnionych często bólem i dyskomfortem, dostrzec pozytywne aspekty.

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!