|   | 

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła, nawrotowa choroba alergiczna skóry, która atakuje niemowlęta, dzieci i dorosłych. Zmiany mogą pojawić się na twarzy i na całym ciele. Towarzyszy im silny świąd, który znacznie obniża komfort życia, ponieważ uniemożliwia spokojny sen, wyzwala stres i obniża pewność siebie. Choroba może samoistnie ustąpić i zaatakować ponownie. Rozdrapanie zmian może skutkować nadkażeniem bakteryjnym. Pierwsze objawy widoczne są już w drugim miesiącu życia dziecka.

Jak objawia się atopowe zapalenie skóry?

Objawy atopowego zapalenia skóry są na tyle charakterystyczne, że każdy lekarz może je rozpoznać. Naskórek chorej osoby jest niezwykle suchy, w dotyku przypomina pergamin. Cechuje się podatnością na podrażnienia i nadwrażliwością. Skóra może być tak zrogowaciała, że wydaje się grubsza, a niekiedy mogą pojawić się na niej wypryski.

Zmiany są mocno swędzące, a towarzyszące im pieczenie bardzo obniża komfort życia. Jest to szczególnie uciążliwe u małych dzieci, które stają się rozdrażnione i płaczliwe, mają problemy ze snem. Swędzenie nasila się wieczorem i nocą. Rozdrapanie zmian zakłóca czynności bariery naskórka i może prowadzić do nadkażenia bakteryjnego, co jeszcze bardziej nasila swędzenie.

Co sprzyja zachorowaniu na AZS?

Obecnie nie wiadomo dokładnie, co jest przyczyną choroby. Wiadomo jednak, że niektóre czynniki zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania, a zalicza się do nich:

- późne rodzicielstwo, zwłaszcza w przypadku matki;

- czynniki genetyczne – skłonność do alergii jest genetyczna. Największe ryzyko pojawia się, gdy - oboje rodziców jest alergikami;

- czynniki środowiskowe – AZS częściej dotyka dzieci mieszkające w wielkich miastach, w pobliżu fabryk czy autostrad. Wpływ na rozwój choroby mają również błędy żywieniowe, np. spożywanie pasteryzowanego nabiału czy cukrów prostych.

AZS u dzieci - jak leczyć?

Nie ma leku na AZS, a jedynym sposobem na zapobieganie emisjom choroby jest odpowiednia pielęgnacja skóry za pomocą emolientów. Są to produkty stworzone na bazie olejów mineralnych, które skutecznie łagodzą stan zapalny i świąd, natłuszczają i nawilżają oraz odbudowują barierę ochronną naskórka.

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!