|   | 

Urządź idealne SPA w Twoim hotelu!

SPA to wyjątkowe miejsce do relaksu i wypoczynku. Nasz hotel powinien posiadać kąt, gdzie goście będą mogli się oddać błogiemu lenistwu i skorzystać z kompleksowej pielęgnacji ciała. Dzięki temu nasz obiekt będzie bardziej ceniony i polecany przez klientów oraz chętniej odwiedzany w przyszłości.

Co to jest SPA?

SPA to nazwa wywodząca się z łaciny i oznacza sanus per aquam, czyli zdrowy przez wodę. Już w starożytności znane i rozpowszechniane było pozytywne oddziaływanie wody mineralnej i gorących źródeł na organizm człowieka. Rzymskie termy, tureckie hammamy, fińska sauna są znane na całym świecie.

 

Łaźnia fińska lub hammam w Twoim hotelu

Nie musimy być mieszkańcami Bliskiego Wschodu, aby nacieszyć się namiastką tureckich hammamów. W Polsce powstają już pierwsze salony na wzór bliskowschodnich łaźni. Rytuał taki składa się z czterech kroków. Najpierw musimy udać się do łaźni parowej, aby rozgrzać ciało, następnie wykonać peeling, aby złuszczyć martwy naskórek, później namydlić i oczyścić całą skórę. Na koniec wmasowujemy w całe ciało olejki pielęgnacyjne, aby było one dogłębnie odżywione po zabiegach oczyszczających. Ceremonia hammamu powinna być zwieńczona herbatą o orientalnym smaku.

Kolejnym popularnym rodzajem łaźni jest sauna fińska (nazywana też szwedzką), zbudowana z drewna. Temperatura w takiej łaźni sięga nawet do 120°C - uzyskuje się ją polewając rozgrzane kamienie wodą. Jest to dobra terapia dla osób, które chorują na reumatyzm, a także astmę.

Oprócz wyżej opisanych łaźni możemy wyróżnić jeszcze: banię ruską, saunę na podczerwień (infrared), parową (tj. rzymską), solną czy biosauny. Wybierając odpowiedni rodzaj sauny, powinniśmy dopasować ją do wystroju i charakteru całego hotelu (np. http://www.conradhotel.pl/pl/pokoje_i_apartamenty.html). Jeśli jest on urządzony minimalistycznie i w stylu skandynawskim, możemy w nim umieścić saunę fińską (szwedzką), natomiast jeśli dominują w nim orientalny nastrój, to możemy stworzyć hammam.

 

Projektowanie wnętrza

Dobrze zaaranżowane SPA powinno charakteryzować się odpowiednim oświetleniem, uspokajającymi kolorami, relaksacyjną muzyką, przyjemnym zapachem. Musimy stworzyć dla swoich gości idealną atmosferę do odpoczynku. Kompleks wypoczynkowy powinien składać się z jacuzzi, basenu i salonu SPA, jednak nie każdy hotel może sobie pozwolić na wszystkie te atrakcje. Aby nasz obiekt spełniał kryteria do stworzenia SPA musi oferować:

- strefę mokrą, tj. basen,

- strefę gorącą, czyli sauny i łaźnie,

- gabinety do masażu i innych zabiegów relaksacyjnych i upiększających.

W sferze relaksacyjnej najczęściej aranżuje się minimalistyczne wnętrza, aby nic nas nie rozpraszało. Powinny dominować jasne barwy i ciepłe oświetlenie, a najlepiej jeśli zastosujemy półmrok.

oświetlenie SPA w hotelu

Lampy w Twoim SPA

Odpowiednio dobrane oświetlenie może sprawić, że nasze wnętrze nabierze zupełnie innego charakteru i wpłynie na nasz nastrój. Powinniśmy unikać intensywnego światła, które działa pobudzająco, a nie uspokajająco. Nie możemy też zapomnieć o świecach, lampionach, czy ozdobnych abażurach, które wprowadzą do pomieszczenia odpowiedni nastrój.

Idealnym rozwiązaniem jest też zastosowanie lamp LED, które sprawdzają się w wymagających warunkach, ponieważ cechują się dużą trwałością. W tego rodzaju lampach także możemy ustawiać różne barwy światła.

Korzystaj z sauny!

Sauna to jeden z najpopularniejszych sposobów na odnowę ciała, znany na całym świecie. Powinniśmy z nich korzystać, jak najczęściej, aby utrzymać ciało zdrowe i czyste. Wspólnej pielęgnacji ciała asystowały spotkania towarzyskie, podczas których rozwiązywano nawet sprawy polityczne i biznesy.

Uzdrowiska wodne były oblegane przez turystów, którzy cierpieli na różne dolegliwości, ale także przez ludzi zdrowych, ponieważ korzystanie z tego typu „usług” było zawsze w modzie.

Współcześnie zamiast starożytnych sanatoriów, powstaje coraz więcej miejsc poświęconych szeroko rozumianej pielęgnacji ciała. Począwszy od salonów fryzjerskich i pedicure do saun z prawdziwego zdarzenia! Mogą to być małe firmy i zakłady, zajmujące się jedną konkretną dziedziną kosmetologii i pielęgnacji ciała lub całe kompleksy, przyjmujące rzesze turystów. Nowości techniczne łączą w sobie tradycje z całego świata, dzięki czemu możemy skorzystać z innowacyjnych rozwiązań i równocześnie kultywować obyczaje naszych przodków.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!