Klimatyzacja z funkcją grzania – czy to się...
W dobie zmieniającego się klimatu i wzrostu zapotrzebowania na komfort cieplny, coraz więcej osób zastanawia się nad wykorzystaniem...
Ocieplanie budynków jest sprawą w zasadzie oczywistą. Wielu budowniczych decyduje się na taki krok, ponieważ dzięki odpowiedniemu ociepleniu można zmniejszyć zużycie energii, a tym samym sporo zaoszczędzić.
Wykonanie izolacji wydaje się być konieczne z uwagi na to, że pozwala zaoszczędzić dużo energii, która mogłaby uciec przez niezabezpieczone ściany. Dzięki niej nie tworzą się mostki termiczne. Trzeba uważnie dobrać ilość materiału użytego do ocieplenia. Jeśli będzie go za mało, to współczynnik ciepła nie będzie odpowiedni, a jeśli będzie jej za dużo, to okaże się to zbyt drogie.
Aby ocieplić ściany zewnętrzne, najczęściej stosuje się metodę lekką mokrą. Jej podstawową zaletą jest fakt, że koszty jej wykonania nie są zbyt wysokie, a poza tym gwarantuje dużą trwałość. Ma ona kilka warstw: zaprawę klejącą, materiał termoizolacyjny, łączniki mechaniczne, siatki, zaprawę tynkarską. Jako materiał termoizolacyjny stosuje się dwa elementy, w zależności od preferencji. Są to albo płyty styropianowe, albo wełna mineralna. Każdy z tych materiałów ma i wady, i zalety. Warto je przeanalizować, zanim podejmie się decyzję o zastosowaniu konkretnego materiału.
Styropian to materiał, który cechuje się przede wszystkim dużą lekkością. To uniwersalny element, który jest wybierany przez większą część inwestorów, z racji tego, że jest tańszy. Styropian nie wchłania wody i można go łatwo pociąć. Gęstość pozorna płyt ze styropianu wynosi 15 kg/m3. Jest odporny na zniszczenia, bardzo trudno jest go rozerwać siłą prostopadłą do powierzchni. Styropian jest odporny na grzyby, pleśnie i nie ulega rozkładowi. Jest go bardzo łatwo zamontować, ponieważ nie wymaga dużo pracy podczas cięcia.
Jeśli chodzi o jego właściwości dotyczące zatrzymywania ognia, to jest on zdecydowanie mniej efektywny niż wełna mineralna. Ma, co prawda, właściwości samogasnące, ale dopiero, kiedy źródło ognia zostanie zlikwidowane. Minusem jest też fakt, że styropian nie przepuszcza pary wodnej. Jest sztucznym produktem, który reaguje na działanie ropy naftowej i benzyny.
Przy montażu styropianu można zastosować każdy rodzaj tynku, nie ma tutaj żadnych przeciwwskazań. Natomiast jeśli chodzi o inne materiały, które zastosuje się wraz z nim – koniecznie trzeba sprawdzić ich skład chemiczny (przyda się wiedza na temat tego, że styropian nie jest odporny na działanie benzenu, toluenu, acetonu itd.).
Wełna mineralna nie różni się w zasadzie od styropianu, jeśli chodzi o właściwości termoizolacyjne. Ponadto cechuje ją izolacja akustyczna. Dzięki niej wilgoć nie zatrzymuje się w budynku, a to jest zaleta, którą posiada niewiele materiałów. W porównaniu ze styropianem ma większe możliwości dotyczące zatrzymywania ognia. Cała konstrukcja jest odporna na rozprzestrzenianie się ognia. Doskonale przepuszcza parę wodną. Jest też odporna na działanie czynników chemicznych. Nie mają na nią wpływu żadne czynniki biologiczne, ponieważ jest to materiał całkowicie naturalny.
Minusem zastosowania wełny mineralnej jest fakt, że jest ona droższa od styropianu. Przed montażem i w jego trakcie trzeba uważać na to, aby przypadkiem materiał nie zamókł, ponieważ wtedy zwiększy się objętość wilgotności, a sama wełna będzie mniej trwała. Ważne, aby nie zastosować tynku akrylowego, ponieważ zatrzyma odparowywanie wilgoci. W tym przypadku lepszy będzie tynk silikonowy, silikatowy albo mineralny.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że jeśli wybierze się wełnę mineralną, to oprócz większych kosztów za sam materiał konieczne będzie pokrycie większych kosztów za kleje i tynki, ponieważ przy montażu tego materiału zużycie tych środków jest większe.
Wybór właściwej formy ocieplenia budynku nie jest sprawą łatwą. Trzeba przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw” oraz zasięgnąć rady profesjonalistów, znających się na rzeczy. Raz podjęta decyzja będzie miała odniesienie na długie lata, dlatego warto zadbać o to, aby jak najlepiej zabezpieczyć budynek na samym początku, kiedy jest to możliwe.
Więcej na inregio24.pl.
W dobie zmieniającego się klimatu i wzrostu zapotrzebowania na komfort cieplny, coraz więcej osób zastanawia się nad wykorzystaniem...
Witajcie! Dzisiaj opowiemy wam, jak krok po kroku obrobić okno dachowe. Zadanie to może wydawać się skomplikowane, ale przy odpowiednich...
Jesień to czas, gdy temperatury zaczynają spadać, a wieczory stają się coraz chłodniejsze. Dla wielu osób jest to okres, w którym...
Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy dużą część naszego życia. Dlatego warto zadbać o to, aby była ona miejscem komfortowym...
E-mail: sugestia@adssupport.pl
ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!