|   | 

Wyłączniki nadprądowe niezbędne w każdej instalacji elektrycznej

Instalacja elektryczna to ten element każdego budynku, który nieodpowiednio zabezpieczony jest dużym zagrożeniem dla osób w nim przebywających. Ochrona przed skutkami przeciążeń i zwarć to kluczowy element instalacji, o którym należy pamiętać już na etapie jej planowania. Służy do tego wyłącznik nadprądowy, nazywany również wyłącznikiem nadmiarowo prądowym.

Wyłącznik nadprądowy i jego ważna funkcja

Ten element instalacji elektrycznej pozwala na przerwanie dopływu prądu w momencie zwarcia lub przeciążenia. Dzięki niemu zyskujemy zabezpieczenie przed skutkami zwarć i przeciążeń niskonapięciowych urządzeń elektrycznych prądu przemiennego i stałego, a więc jego obecność w nowoczesnych instalacjach elektrycznych jest niezbędna.

Do przeciążenia może dojść, kiedy uruchomionych zostanie duża ilość odbiorników energii. Izolacja zostanie uszkodzona, kiedy przewody na skutek przepływu prądu rozgrzeją się. Z kolei zwarcie, to inaczej spięcie, do którego dochodzi, kiedy fala fazowa przewodu zetknie się z inną.

Wybieramy wyłącznik nadprądowy

Wśród wyłączników nadprądowych wyróżniamy wyłączniki oznaczone symbolami: 6, 10, 16, 25, 40, 63, 100 A. Najpopularniejszym jest wyłącznik 10A, który wykorzystuje się do zabezpieczenia obwodów oświetleniowych. Często stosowanym jest także wyłącznik nadprądowy 16A mający za zadanie chronić gniazdka.

O tym, jaki wyłącznik nadprądowy powinniśmy wybrać, decyduje łączna moc urządzeń pracujących równocześnie w obwodzie. Przy minimalnym przekroczeniu znamionowego obciążenia prądem żaden wyłącznik nie jest w stanie zadziałać od razu. Warto wiedzieć, że wytrzymuje on bez zadziałania zabezpieczenia przeciążeniowego prąd o 1,5 razu większym natężeniu.

Wyłączniki nadprądowe znajdują się w instalacji w położeniu szeregowym. Jest ich przynajmniej 2 bądź 3. Mogą być to np. w skrzynce złącza pełniące funkcję zabezpieczenia przed licznikowego oraz w rozdzielnicy jako wyłącznik główny oraz zabezpieczenie jednego z obwodów.

 

 

Materiał zewnętrzny

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!