|   | 

Bezpieczny Internet. Sprawdź, czy przestrzegasz podstawowych zasad bezpieczeństwa w sieci

Trudno dziś sobie wyobrazić pracę, edukację, rozrywkę i wiele innych codziennych czynności bez internetu. Bezpieczny dostęp do sieci i świadomość zagrożeń w internecie, które mogą mieć poważne i realne konsekwencje, powinny więc być priorytetami dla każdego internauty.

Najczęstsze zagrożenia w internecie

Niebezpieczeństwa w internecie to przede wszystkim różnego rodzaju złośliwe oprogramowanie oraz aktywność cyberprzestępców, którzy chcą wzbogacić się kosztem nieostrożnych użytkowników sieci. Internetowi oszuści mogą stosować szkodliwe oprogramowanie, fałszywe strony internetowe lub ataki hakerskie, żeby uzyskać dostęp do wrażliwych danych internautów.

Szkodliwe oprogramowanie, czyli malware, to między innymi wirusy, robaki i trojany, które mogą wyrządzać różne szkody, takie jak spowalnianie systemu, niszczenie plików czy wyświetlanie niechcianych reklam (adware). Coraz powszechniejszą formą zagrożeń w internecie jest też ransomware, czyli oprogramowanie blokujące dostęp do systemu lub plików, a następnie żądające okupu w zamiast za przywrócenie dostępu.

Malware i aktywność cyberprzestępców mogą też koncentrować się na szpiegowaniu aktywności użytkownika w sieci i wykradaniu danych (haseł do kont bankowych, mediów społecznościowych oraz maili, numerów kart kredytowych, list kontaktów itp.). Szczególnie niebezpieczne metody oszustwa to phising, w którym przestępcy podszywają się pod instytucje lub osoby, żeby wyłudzić informacje (np. związane z płatnościami online), które posłużą do kradzieży. Pharming jest z kolei jeszcze trudniejszą do wykrycia formą phishingu. Szkodliwe oprogramowanie przekierowuje użytkownika, który poprawnie wpisał adres strony banku, na bardzo podobnie wyglądającą stronę przestępcy, dzięki czemu uzyskuje on dostęp do konta internauty.

Wreszcie, osobną kategorią zagrożeń w internecie są treści nieodpowiednie dla dzieci i młodzieży. Obrazy związane z przemocą, pornografią i różnymi zachowaniami antyspołecznymi, a także kontakty z nieznajomymi osobami mogą mieć szczególnie dotkliwe konsekwencje w przypadku dzieci. Rodzice powinni zatem korzystać z oprogramowania blokującego takie treści na urządzeniach, z których korzystają dzieci.

Dowiedz się więcej na temat najczęstszych zagrożeń w sieci: https://www.orange.pl/poradnik/twoj-internet/najpopularniejsze-zagrozenia-zwiazane-z-internetem/

Bezpieczeństwo w sieci - podstawowe zasady

Główne reguły bezpiecznego korzystania z internetu dotyczą zabezpieczeń dostępu do urządzeń i kont, korzystania z odpowiedniego oprogramowania, a także zachowania ostrożności w czasie przebywania w sieci.

  • Warto tworzyć silne hasła (zawierające min. 8 znaków, w tym małe i wielkie litery oraz cyfry i symbole), osobne dla każdego z urządzeń, kont lub aplikacji.
  • Należy regularnie aktualizować oprogramowanie, szczególnie system operacyjny, przeglądarki internetowe i aplikacje, które łączą się z internetem. Nowe wersje oprogramowania to mniejsza szansa na luki, które mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców.
  • Powinno się korzystać z dobrego, gwarantującego możliwe szeroką ochronę i regularnie aktualizowanego oprogramowania antywirusowego. Dotyczy to także urządzeń mobilnych.
  • Trzeba zachować szczególną ostrożność podczas korzystania z internetu za pośrednictwem publicznych sieci Wi-Fi, które często są słabo zabezpieczone, a także, jeśli używa się czyjegoś urządzenia (w tym wypadku również nie ma pewności, czy sprzęt jest odpowiednio zabezpieczony).
  • Dobrą praktyką jest regularne tworzenie kopii zapasowych ważnych danych. Kopie najlepiej przechowywać w dwóch miejscach: w chmurze i na zewnętrznym, niepodłączonym do internetu nośniku danych.

Czego nie należy robić, jeśli chcemy cieszyć się bezpiecznym internetem?

Najlepszą recepta na bezpieczny internet jest świadomość zagrożeń i ostrożność, która pozwoli uniknąć potencjalnych zagrożeń.

  • Nie należy otwierać podejrzanych e-maili ani załączonych do nich plików.
  • Powinno się też unikać wchodzenia na niezaufane strony, szczególnie takie, które budzą zastrzeżenia programów antywirusowych lub przeglądarek, a także pobierania plików (np. torrentów) i instalowania programów niewiadomego pochodzenia.
  • Warto również zawsze czytać, na co dokładnie wyraża się zgodę, o którą proszą aplikacje i strony internetowe, zamiast automatycznie klikać „potwierdzam” czy „akceptuję”.
  • W przypadku wszelkich stron związanych z płatnościami i podawaniem wrażliwych danych osobowych, należy dokładnie sprawdzić adres strony i jej wygląd, żeby upewnić się, że na pewno jest się na odpowiedniej witrynie.

Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w internecie?

Nie ma jednej, niezawodnej gwarancji bezpieczeństwa w sieci, dlatego najważniejsza jest edukacja. Internauta świadomy zagrożeń i form, jakie one przyjmują, ma mniejsze szanse, żeby paść ofiarą cyberprzestępców. Warto więc czytać poradniki na temat cyberbezpieczeństwa i różnych zagrożeń w internecie, które publiką strony, blogi i organizacje pozarządowe zajmujące się nowymi technologiami, firmy tworzące oprogramowanie antywirusowe, a także dostawcy internetu (sprawdź na przykład: https://www.orange.pl/poradnik/twoj-internet/cyberprzestepczosc-czyli-jak-poruszac-sie-w-sieci-pelnej-niebezpieczenstw/).

Przedstawione powyżej zasady bezpieczeństwa w sieci to absolutna podstawa. Dodatkowe zabezpieczenia konieczne w przypadku firm i osób, które posiadają dostęp do poufnych danych czy dużych środków finansowych, mogą obejmować między innymi:

  • bezpieczne połączenia dzięki usługom VPN (Virtual Private Network),
  • szyfrowanie dysku twardego i wielopoziomowy system zabezpieczeń do poufnych informacji,
  • dodatkowe zabezpieczenia sieci Wi-Fi, wykraczające poza silne hasło i nazwę, która nie zdradza lokalizacji routera,
  • specjalistyczne zabezpieczenie serwerów, na których przechowywane są dane.

 

Artykuł sponsorowany

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!