|   | 

Kupno vs wynajem samochodu

​Wielu kierowców stoi przed dylematem, czy lepszym rozwiązaniem jest zakup samochodu, czy też jego wynajęcie z wypożyczalni. Ogromnym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszy się druga z opcji. W czym tkwi atrakcyjność najmu długoterminowego, co na tym zyskujemy i w jaki sposób podejść do tematu? Dla osób zadających sobie tego rodzaju pytania powstał ten artykuł.

Kupno vs wynajem samochodu

Wynajem długoterminowy samochodu znalazł uznanie tysięcy polskich kierowców, a za popytem na tego typu usługę idzie oczywiście podaż ze strony firm specjalizujących się w tym zakresie. Z opcji najmu korzystają nie tylko osoby prywatne, ale także małe i duże przedsiębiorstwa. Przyjrzyjmy się temu bliżej! 

Wynajem samochodu - najważniejsze informacje

Obecnie trudno wyobrazić sobie codzienne życie bez samochodu. Wyjazd na zakupy, do pracy czy na wakacje - pojazd stał się niezbędnym elementem naszej rzeczywistości. To dlatego wciąż poszukujemy możliwie najbardziej korzystnej opcji zdobycia auta, a od lat jedną z nich jest właśnie jego wynajęcie. Czym w świetle polskiego prawa jest wynajem długoterminowy samochodu i jakie skutki za sobą pociąga? Najprościej tłumacząc, to odpłatna umowa pomiędzy wynajmującym a korzystającym, którą zawiera się na określony czas. Właścicielem pojazdu pozostaje więc wypożyczający, a obowiązkiem najemcy jest uiszczanie opłaty i korzystanie z auta zgodnie z przyjętymi warunkami.  

Jak korzystnie wynająć samochód? 

Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć swoją decyzję i przeliczyć ostateczny koszt wynajmu. Na rynku działa obecnie tak wiele wypożyczalni, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Wybierając firmę warto kierować się opiniami innych klientów, a sprawdzając konkretny pojazd można poprosić o fachową poradę kogoś, kto wystarczająco dobrze zna się na motoryzacji. Czym kierować się przy wynajmie samochodu? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na takie pytanie, ponieważ wiele zależy od indywidualnych potrzeb, a szczególnie tego, w jakich okolicznościach będziemy korzystać z pojazdu. Przy omawianiu zasad wynajmu samochodu należy zwrócić uwagę m.in. na to, czy ustalony jest limit kilometrów, a także mieć na względzie to, że serwis, jak i ubezpieczenie OC oraz AC co do zasady zapewnia właściciel. 

Najem samochodu - klienci indywidualni oraz biznesowi 

Z wynajmu długoterminowego korzystają nie tylko klienci prywatni, ale coraz częściej także przedsiębiorcy, którzy nie chcą inwestować we własną flotę pojazdów. Jest to świetne rozwiązanie także z uwagi na możliwość optymalizacji podatkowej poprzez zaliczenie na poczet kosztów uzyskania przychodów raty opłacanej wypożyczalni. Podmioty świadczące usługę wynajmu pojazdów podchodzą zazwyczaj do każdego klienta indywidualnie, dzięki czemu obie strony mogą ustalić najważniejsze warunki umowy biorąc pod uwagę swoje oczekiwania i potrzeby. Większość wypożyczalni przewiduje dla partnerów biznesowych atrakcyjne zniżki, rabaty czy dodatkowe udogodnienia. 

Zakup czy wynajem samochodu - co wybrać? 

Każde z rozwiązań ma oczywiście swoje zalety oraz wady. Dla wielu osób wynajęcie samochodu będzie o wiele bardziej atrakcyjne niż jego zakup choćby z uwagi na to, że w tym przypadku nie trzeba jednorazowo wydawać sporej ilości pieniędzy. Najem jest prostą, przyjemną opcją, która nie wymaga realizacji tak wielu formalności, jak właśnie kupno pojazdu. Wystarczy bowiem podpisać stosowną umowę i w terminie opłacić abonament za samochód, a wszelkie naprawy, przeglądy, kwestie ubezpieczeniowe zostają po stronie właściciela. 

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!