|   | 

Dom

Ocieplanie poddaszy - o czym należy pamiętać?

Poddasze jest powszechnie spotykanym rozwiązaniem architektonicznym, wykorzystywanym w przypadku domów rodzinnych. Dobrze wykonane ocieplenie pozwala na zagospodarowanie przestrzeni pod różnego rodzaju pomieszczenia np. pokój dziecięcy czy sypialnię. Zaaranżowane w tej części wnętrza odznaczają się bowiem wyjątkowym charakterem. Dodatkowo, maksymalne wykorzystanie dostępnej powierzchni wpłynie na komfort jego mieszkańców, zwłaszcza w sytuacji, gdy rodzina ulegnie powiększeniu. Aby móc cieszyć się takim rozwiązaniem, koniecznym krokiem jest ocieplanie poddaszy. Jak tego dokonać skutecznie?

Skuteczne ocieplanie poddaszy

Wykonanie ocieplenia poddasza może wydawać się sprawą prostą. Jest jednak kilka rzeczy, na które należy w szczególności zwrócić uwagę, aby zapewnić pomieszczeniu dobrą wentylację powietrza lub zapobiec wilgoci, która ma negatywny wpływ na zdrowie mieszkańców oraz na kondycję budynku. Przede wszystkim ocieplanie poddaszy powinno zapewnić utrzymywanie ciepła w okresie zimowym, a także zapewniać właściwą cyrkulację w okresie letnim. 

Bardzo popularnym rodzajem konstrukcji stosowanej podczas budowy poddasza jest kondygnacja szkieletowa, wykonana z drewnianych krokwi, jętek oraz płatwi drewna. Ocieplenie wykonywane jest pomiędzy tymi elementami. Najpopularniejszym materiałem, stosowanym podczas wykonywania ociepleń jest pianka poliuretanowa PUR. Aby ocieplenie skutecznie spełniało swoją funkcję, warstwa izolacyjna powinna mieć grubość około 25 centymetrów. To bardzo ważne dla osób, które planują wykonanie ocieplenia lub remont poddasza, w celu poprawy jego kondycji i polepszenia izolacji termicznej. 

Firmy zajmujące się ocieplaniem poddaszy, przed przystąpieniem do prac, dokonują obliczeń, związanych z metrażem miejsca. W przypadku dużych powierzchni warstwa ocieplająca może wynosić nawet 50 cm. Ważne, aby grubość materiału dostosować do wielkości poddasza, co zapewnia optymalne utrzymanie temperatury wewnątrz pomieszczenia. Wspomniana wcześniej pianka pur to produkt powszechnie wykorzystywany w ocieplania poddaszy. Poza dobrą wentylacją powietrza, ceniona jest również za przyczepność i niski ciężar. Oczywiście w sektorze budowlanym co jakiś czas powstają nowe, alternatywne sposoby wykonywania poszczególnych prac. Doskonałym tego przykładem jest ocieplanie poddaszy przy użyciu izolacji natryskowej. Metoda ta pozwala na umieszczenie granulatu celulozy pomiędzy poszczególnymi krokwiami. Sposób ten doceniany jest m.in. z tego względu, że umożliwia ocieplenie poddaszy w bardzo krótkim czasie.

Jakich błędów należy unikać?

Co, jeśli izolacja posiada odpowiednią grubość i do jej wykonania użyte zostały odpowiednie materiały, ale mimo to odnotowywane są straty ciepła? Do jednego z najczęstszych błędów, należy złe wycięcie pasa wełny szklanej. Jego szerokość powinna wynosić około 6 cm więcej, niż rozstaw krokwi pomiędzy którymi zostanie zamontowana. Zapewni to odpowiednią oraz trwałą izolację termiczną. Innym, spotykanym błędem jest brak lub niedostateczne ocieplenie styków pomiędzy płytami. Popełniany jest on  najczęściej podczas instalacji wykonywanych ze styropianu lub polistyrenu. Warto zwrócić uwagę na sposób wykonywania instalacji, ponieważ fachowo wykonana praca zapewnia duże oszczędności na ogrzewaniu.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!