|   | 

Jaki powinien być laptop biznesowy?

Choć wielu w to nie wierzy, laptop nie musi służyć wyłącznie do gier komputerowych i szeroko pojętej rozrywki. Dość poważną gałęzią rynku jest obecnie segment biznesowy, czego potwierdzeniem jest szeroka oferta tego typu urządzeń. W tym tekście odpowiadamy na pytanie, czym powinien charakteryzować się laptop tej klasy.

Naszą wyliczankę przeprowadzimy na przykładzie laptopa HP ProBook 450, który określany jest jako urządzenie biznesowe znajdujące się na średniej półce – zarówno jakościowej, jak i cenowej. Przedstawienie poszczególnych parametrów z pewnością pomoże nam dokonać właściwego wyboru laptopa.

Przede wszystkim szybkość działania

Nie da się ukryć, że laptop o profilu biznesowym powinien przede wszystkim gwarantować szybką i stabilną pracę. Liczba zróżnicowanych programów wykorzystywanych w firmach, które w sposób znaczący obciążyć mogą nasze urządzenie jest naprawdę spora. Kupując laptopa, warto więc w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na jego procesor.

Oczywiście nie będzie on wykorzystywany do gier, dlatego nie musimy decydować się na układy typu HQ lub K. Dobrym wyjściem okaże się zakup jednego z procesorów Intel Core i5 bądź i7. W przypadku HP ProBook 450, do czynienia z trzecią, czwartą, piątą i szósta generacją tych podzespołów. Najbardziej opłaci się nam zakup modelu z i7-6500U (ProBook 450 G3), który gwarantuje bardzo płynną i szybką pracę.

Sam procesor to oczywiście nie wszystko, dlatego musimy zadbać również o wystarczającą ilość pamięci RAM. HP Probook 450 w swojej najmocniejszej konfiguracji sprzedawany jest z aż 16 GB pamięci o taktowaniu 2133 MHz. Wszyscy, który szukają pewnych oszczędności mogą jednak z powodzeniem zakupić również laptop posiadający o połowę mniej pamięci.

Biorąc pod uwagę powyższe podzespoły, klientom biznesowym polecić można także nieco starszą wersję laptopa, czyli HP ProBook 440 G3. W swojej najmocniejszej wersji posiada ten sam procesor i tyle samo pamięci RAM.

A grafika?

Podobnie zresztą jest w przypadku karty graficznej. Większość modeli wyposażona jest w jednostkę zintegrowaną, jednak w przypadku omawianych laptopów firmy HP zakupić możemy również konfiguracje wykorzystujące kartę dedykowaną – AMD Radeon R7 M340. Wybór tego typu urządzeń jest zalecany przede wszystkim tym, którzy w swojej pracy obsługują oprogramowanie graficzne.

Laptop biznesowy powinien charakteryzować się również przyzwoitą matrycą, która koniecznie musi posiadać powłokę antyrefleksyjną, pozwalającą na pracę przy niewielkim nasłonecznieniu. Dobrym rozwiązaniem okaże się także ekran z podświetleniem LED. HP ProBook 450 (podobnie jak 440 G3), w zależności od modelu, posiada matrycę w rozdzielczość HD (1366x768) lub Full HD (1920x768).

Magazynowanie danych i wygoda użytkowania

Ilość plików w przypadku pracy na laptopie jest zazwyczaj bardzo duża, dlatego potrzebujemy pojemnego dysku twardego, który będzie gwarantował szybki dostęp do zapisanych danych. Wszystko to sprawia, że konieczny okaże się zakup laptopa z dyskiem co najmniej 500 GB. Dobrze byłoby, gdyby został wykonany w technologii SSD, choć trzeba podkreślić, że tego typu urządzenia są drogie.

Opisywany laptop Dell ProBook 450 może wykorzystać dysk HDD (do 1 TB), hybrydowy SSHD (do 500 GB) lub SSD (do 128 GB). Bardzo ważną kwestią w przypadku laptopa biznesowego jest liczba dostępnych złączy. W obudowie powinno znaleźć się co najmniej jedno wejście HDMI, po dwa USB 3.0 i 2.0, napęd optyczny oraz czytnik kart.

Na koniec pozostaje nam kwestia obudowy, która konieczne musi być wykonana z solidnych materiałów. Podczas produkcji ProBook 450 wykorzystano tworzywa sztuczne, aluminium i elementy z gumy. Połączenie to gwarantuje trwałość na zadowalający poziomie. A jak prezentuje się cena laptopów biznesowych? Omawiany model w swojej najmocniejszej konfiguracji kosztuje około ponad 4000 złotych, choć na rynku znajdziemy również urządzenia dużo droższe.

Materiał partnera

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!