|   | 

Dom

Jak zadbać o powietrze w domu?

Niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, jak ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie ma powietrze, którym oddychamy. To kwestia, która bywa bagatelizowana i często okazuje się, że oddychamy zbyt suchym, zapylonym powietrzem. Jak zadbać o jego stan i czy warto się tym przejmować?

To, czym oddychamy, ma znaczenie!

Kiepska jakość powietrza ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i energię. W zbyt dusznym pomieszczeniu szybko tracimy koncentrację, w wysoki poziom zapylenia powietrza sprawia, że spojówki i błony śluzowe zaczynają szwankować. By czuć się lepiej na co dzień, warto zadbać o odpowiedni stan powietrza we własnym domu, a jeśli to możliwe, to również we własnym biurze.

Odpowiednia jakość powietrza oznacza, że będzie ono wolne od zanieczyszczeń, które przekraczają normy, od pyłu, nadmiaru alergenów i nieprzyjemnej woni. Powietrze nie powinno być również zbyt suche.

Pierwszy krok do poprawy jakości powietrza w domu – analiza

Zanim zainwestujemy w drogi oczyszczacz powietrza lub wezwiemy specjalistów do montażu klimatyzacji, warto przeanalizować stan powietrza w domu i jego parametry. Przydatne będą w tym tak powszechnie stosowane urządzenia, jak higrostat. Możemy skorzystać również z informacji z pobliskich stacji monitorowania powietrza, a jest ich, z roku na rok, coraz więcej.

Gdy ustalimy już, czym charakteryzuje się powietrze w naszym domu, a wyniki mogą być różne dla różnych budynków i różnych rejonów kraju, warto przemyśleć, jakie rozwiązania zastosować, by zmienić ten stan na lepszy.

Jak zredukować zanieczyszczenie powietrza w domu?

Największą bolączką większości polskich miast, miasteczek, a nawet wsi, jest sezonowe zanieczyszczenie powietrza. Największe natężenie szkodliwych substancji w powietrzu jest notowane  w okresie grzewczym, gdyż wciąż wiele osób ogrzewa domy przestarzałymi kotłami i nieodpowiednim paliwem. Przez to większość z nas jest narażonych na wdychanie pyłów i szkodliwych substancji nie tylko poza domem, ale także w domu, bo przecież do wnętrza budynku również dostaje się powietrze.

Rozwiązaniem tej sytuacji jest:

  • Otaczanie się zielenią. Chodzi zarówno o rośliny doniczkowe, które mają ogromną zdolność do pochłaniania zanieczyszczeń, dwutlenku węgla oraz filtrowania powietrza w naturalny sposób, ale też o rośliny zewnętrzne. Jeśli mieszkamy w domu, warto postawić na dużo zieleni w ogrodzie.
  • Stosowanie oczyszczaczy powietrza. Można użytkować modele przenośne albo zastosować cały system wentylacji mechanicznej z rekuperacją i filtrowaniem powietrza. Jeśli mieszkamy w bardzo zanieczyszczonej okolicy, należy pamiętać o częstej zmianie filtrów.

Zbyt suche powietrze – co zrobić?

Kolejny problem, który jest charakterystyczny dla wielu domów to bardzo suche powietrze i to zarówno w okresie grzewczym, jak i latem. Na suchość powietrza może mieć wpływ ogrzewanie, ale też liczne sprzęty elektroniczne i niedobór zieleni. By uporać się z tym problemem, warto sięgnąć po nawilżacz powietrza.

Nawilżacze powietrza są polecane szczególnie do domów, w których mieszkają małe dzieci, ale każdy z nas może z nich korzystać. To niewielkie urządzenia, które aktywnie nawilżają powietrze i sprawiają, że oddycha się lepiej. By wybrać odpowiedni sprzęt tego typu, warto przejrzeć odpowiednie poradniki. https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-nawilzacz-powietrza-jaki-najlepszy/615/

Zbyt gorące powietrze latem

Jeśli mieszka się w budynku od strony północnej, to wysokie temperatury i mocne słońce nie są tak uciążliwe, ale dla osób mieszkających od strony południowej lub zachodniej, to zdecydowanie bardziej dotkliwe problemy. Radzenie sobie ze zbyt wysoką temperaturą powietrza w budynku warto oprzeć na:

  • Zastosowaniu odpowiednich zasłon i barier przeciwsłonecznych – jeśli okna naszego domu są ukierunkowane głównie na stronę południową, zimą będzie nam ciepło i przyjemnie, ale latem trudno będzie wytrzymać w upalne dni. Jednym ze sposobów na ograniczenie przegrzewania się pomieszczeń jest zastosowanie odpowiednich osłon okiennych. Skuteczne są rolety zewnętrzne, żaluzje, rolety wewnętrzne, grube zasłony i okiennice.
  • Klimatyzacji – trudno o skuteczniejszy sposób na obniżenie temperatury w nagrzanym pomieszczeniu i na schłodzenie powietrza. Klimatyzacja jest coraz popularniejsza i wcale nie ma konieczności stosowania całego systemu klimatyzacyjnego. Gdy nie mamy możliwości wykonania takiej instalacji, możemy sięgnąć po urządzenia przenośne. Wybór jest ogromny, a efekty są warte zachodu. https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-klimatyzator-ktory-kupic-polecane-modele/1388/
  • Wentylacji i cyrkulacji powietrza – wentylatory i cyrkulatory powietrza to równie sprawny sposób na delikatne ochłodzenie w gorący dzień i wyrównanie temperatury powietrza. To urządzenia, które są mobilne, nie kosztują wiele, a zapewniają o wiele lepszy komfort podczas upałów.

Czyste powietrze o odpowiednim poziomie wilgotności i o odpowiedniej temperaturze to rzecz, o którą warto zadbać we własnym domu, bo ma bezpośredni wpływ na samopoczucie mieszkańców i na ich zdrowie.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!