|   | 

Jak rozpoznać objawy menopauzy?

Menopauza, Klimakterium. Przekwitanie. Wszystkie te określenia wiążą się ze stanem, kiedy kobieta przestaje miesiączkować. Wiąże się to z przejściem jej ciała ze stanu płodności do niepłodności. Jakie są objawy menopauzy?

Z menopauzą mamy do czynienia, kiedy od ostatniej miesiączki minie co najmniej 12 miesięcy. Jeżeli po roku pojawi się krwawienie kolejne, to należy zgłosić się do ginekologa, ponieważ z pewnością zaszły jakieś nieprawidłowości. Menopauza rozpoczyna się około 45-50 roku życia, przed nią występuje czas okołomenopauzany, który nazywany jest wymiennie przekwitaniem lub klimakterium. W tym czasie w organizmie kobiety przechodzi szereg zmian, które maja przygotować jej ciało do stałego czasu niepłodnego. Przede wszystkim związane jest to ze zmniejszeniem produkcji estrogenów – „kobiecych” hormonów. Pojawiają się tez pewne zwiastuny menopauzy, które nie muszą znacząco wpłynąć na zmianę trybu życia codziennego, jednak też wiele kobiet bardzo cierpi i męczy się, kiedy zwiastuny te bywają nasilone.

Najczęstszymi objawami klimakterium są:

Napady fal gorąca i nocne poty – jest to chyba problem najczęściej doskwierający kobietom po 40 roku życia. Nagłe uczucia ciepła lub gorąca w ciele powodować może zaczerwienienie skóry, widoczne na twarzy, szyi. Jest to związane z nagłym spadkiem estrogenu. Nocą również kobiety odczuwają „buchy” gorąca powiązane z nadmiernym poceniem się, które wzmaga uczucie dyskomfortu i jest źródłem wielu frustracji.

Zmiany nastrojów – są niemałym problemem, a bywają wzmacniane pozostałymi objawami menopauzy, które w znacznej mierze komplikują codzienne życie kobiet i prowadza do wielu niezadowoleń i dyskomfortu, także tego psychicznego.

Spadek libido – mniejsza ochota na seks jest charakterystyczna dla czasu menopauzy. Jest to związane również z kolejnym objawem, suchością w pochwie.

Suchość w pochwie – brak odpowiedniego nawilżenia pochwy, związany z prawdziwą burzą gospodarki hormonalnej w organizmie kobiety, może być przyczyną bólu przy stosunku – czym jest spowodowany i jak sobie z nim poradzić? Odpowiednie nawilżenie można uzyskać stosując globulki dopochwowe HydroVag (hydrovag.pl). Pomagają one utrzymać prawidłowe pH w pochwie, nawilżają i regenerują śluzówkę.

Bezsenność – ciągłe poczucie zmęczenia i braku energii połączone jest z problemami ze snem. Wiele kobiet zmaga się z takim objawem menopauzy, za co odpowiedzialny jest, ponownie, spadek estrogenu.

Nietrzymanie moczu – wstydliwy i frustrujący problem, dotyka bardzo wiele kobiet. Niestety, często powoduje złe samopoczucie, pogorszenie nastroju czy spadek poczucia własnej wartości.

Wszystkie wyżej wymienione objawy powodują dyskomfort i mogą utrudniać codzienne życie, jednak nie należy zapominać, że nieczęsto wszystkie symptomy występują równocześnie i  w bardzo mocnym stadium w jednym organizmie, choć i na takie przypadki istnieje hormonalna terapia zastępcza, która pomoże złagodzić bolesne objawy.

Materiał partnera

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!