|   | 

Jak obliczyć dni płodne?

Każda dorosła kobieta powinna być świadoma swojego ciała i zaznajomiona z szeregiem przemian zachodzących każdego miesiąca w jej organizmie.  Planowanie swojego życia rodzinnego powinna ułatwić znajomość i wiedza dotycząca cyklu miesiączkowego. Szczególnie ważna, dla osób chcących powiększyć rodzinę, jak i dla tych, którzy chcą tego uniknąć, jest umiejętność wyznaczenia dni płodnych. Jak je obliczyć?

Dni płodne u kobiety przypadają w czasie samej owulacji, która, przypomnijmy może trwać do 48 godzin, wtedy następuje szczyt płodności; dni płodne wyznaczamy także kilka dni przed i po jajeczkowaniu. Samo jajeczkowanie to uwolnienie dojrzałej komórki jajowej z pęcherzyka Graafa, zarazem w tym czasie występuje największa szansa na zapłodnienie.

Cały cykl miesiączkowy kobiety składa się z kilku faz. Pierwszą jest krwawienie, miesiączka, której pojawienie się wyznacza nam pierwszy dzień cyklu. Przeciętnie trwa od 4-6 dni, a samo krwawienie jest procesem wydalania złuszczonej błony śluzowej macicy wraz z krwią. Po zakończeniu miesiączki następuje czas względnej niepłodności, którego długość może być różna, w zależności od długości całego cyklu, a u niektórych kobiet w ogóle nie obserwuje się takiej fazy w cyklu miesiączkowym. U kobiet o regularnym, równym cyklu, każdego miesiąca liczba dni może być taka sama, lecz jeśli cykl jest nieregularny, czas ten może być bardzo różny. Charakterystyka dni niepłodnych to także ściśle zamknięta szyjka macicy, a co za tym idzie, wydzielina z pochwy początkowo w ogóle się nie pojawia, w kolejnych dniach jest skąpa i stosunkowo mała.  W połowie cyklu dochodzi w jajniku do jajeczkowania, dojrzała komórka zostaje uwolniona, faza ta jest także związana z większą ilością śluzu, który staje się bardziej lepki i przejrzysty, a sama szyjka macicy zaczyna się rozwierać. Najbardziej płodnym dniem w ciągu całego cyklu jest czas owulacji, który charakteryzuje się lekko podwyższoną temperaturą ciała, wzrostem libido, a nawet lekkim plamieniem, kłuciem w jajnikach czy tkliwością piersi. To właśnie czas samej owulacji, a także 2-3 dni przed nią, jest momentem, kiedy istnieje największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, dlatego tak ważne jest, by świadomie rozróżniać moment cyklu w którym obecnie jest kobieta. Margines dni jest tak rozwinięty, ponieważ plemnik jest w stanie przetrwać w kobiecym organizmie nawet do trzech dni, natomiast komórka jajowa żyje 24 godziny po owulacji. Następnie następuje czas niepłodny, który trwa do pojawienia się kolejnej miesiączki. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na przesunięcie się terminu owulacji czy długości całego cyklu, należą do nich, między innymi wszelkiego rodzaju infekcje i przeziębienia, stres, nadmierny wysiłek fizyczny, przyjmowanie antybiotyków, problemy z odżywianiem lub zaburzenia hormonalne.

Prawidłowe wyliczenie dni płodnych jest więc niezbędnym elementem planowania rodziny, a pomocne mogą okazać się dostępne wirtualne kalkulatory, które określą nam dni płodne.  Są one niezbędne, kiedy chcemy dowiedzieć się, kiedy prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest największe oraz wtedy, kiedy chcemy się przed tym uchronić. Internetowe kalkulatory potrafią wygenerować nawet z wyprzedzeniem na kilka miesięcy Twój przebieg cyklu. Obliczanie swojej płodności w oparciu o jakikolwiek kalkulator czy kalendarz, nawet regularne obserwacje swojego ciała, nie mogą być jedyną metodą, która zabezpieczy nas przed ciążą; jak już zostało wspomniane,  nawet nic nie znaczący wysiłek fizyczny czy jakikolwiek większy stres może wpłynąć na pewne przesunięcia w ciągu cyklu.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!