Czy MG jest dobrym samochodem?
Historia marki MG: od klasyki po nowoczesność Marka MG, czyli Morris Garages, ma długą i barwną historię, która sięga początku XX wieku...
Leasing jako rozwiązanie alternatywne dla kredytu samochodowego, staje się coraz bardziej popularny i łatwiej dostępny dla zainteresowanych osób fizycznych. Należy jednak zastanowić się, w jakich sytuacjach ten sposób jest opłacalny i jak skorzystać z oferty?
Leasing konsumencki stał się popularny wraz z początkiem lipca, czyli w momencie wejścia w życie ustawy deregulującej, która zmieniła liczne ograniczające do tej pory formalności oraz zlikwidowała niektóre z barier administracyjnych. Dzięki niej, leasing konsumencki staje się atrakcyjną i coraz częściej wybieraną alternatywą dla zakupu gotówkowego auta bądź kredytu samochodowego. Co więcej, dzięki tym rozwiązaniom powstaje szansa, że konsumenci zaczną jeździć młodszymi, nowszymi samochodami.
Na początek warto jest odpowiedzieć sobie na pytanie, czym właściwie jest leasing. Mówiąc najprościej, stanowi on pewną formę dzierżawy. Osoba, która bierze samochód w leasing, nie staje się jego właścicielem, lecz wyłącznie użytkownikiem, w zamian za co raz w miesiącu płaci ratę. Prawo kupna pojazdu otrzymujemy dopiero po wygaśnięciu umowy. Ten sposób jest dużo bardziej atrakcyjny w porównaniu do kredytu, ze względu na chociażby większą dostępność tej formy finansowania. Co więcej, w momencie zaprzestania płatności, po prostu samochód zostaje zabrany i nie grożą z tego tytułu inne konsekwencje. Dzięki temu można w łatwiejszy sposób nabyć nowy lub używany pojazd, jeżeli mamy problemy z udokumentowaniem swoich przychodów. Dzieje się tak na przykład w przypadku osób pracujących na umowę-zlecenie lub wykonujących wolny zawód.
Obecnie oferty związane z leasingiem dla konsumentów nie są jeszcze tak rozbudowane, jednak po upływie wakacji najważniejsze przedsiębiorstwa zapowiedziały wprowadzenia takich ofert. W związku z tym najlepiej jest wstrzymać się do tego czasu z wyborem odpowiedniej dla siebie oferty.
Jakie dokładnie nastąpiły zmiany w prawie? Możliwość brania pojazdów w leasing przez osoby fizyczne istnieje już od dawna, jednak przepisy można było interpretować w rozbieżny sposób, co powodowało niechęć ze strony firm oferujących ten rodzaj sprzedaży. Udział tej formy finansowania stanowił jeszcze niedawno około 1 procenta wszystkich aut udostępnionych na zasadzie leasingu, w Europie Zachodniej zaś sięgał on nawet 30 procent.
Sporne kwestie zostały w nowej ustawie uregulowane, dzięki czemu atrakcyjność oferowanych produktów uległa znacznej poprawie. Ma to na celu nie tylko zachęcić konsumentów do korzystania z tej formy finansowania, lecz również zachęcić do niej nowych przedsiębiorców.
Nowe regulacje prawne nie określają minimalnego czasu trwania umowy, co miało miejsce wcześniej. Pojawiła się również możliwość odstąpienia innej osobie fizycznej przedmiotu leasingu po stawkach niższych od rynkowych. Do tej pory często uważane to było przez fiskus za celowe zaniżanie dochodów.
Największą zaletą leasingu konsumenckiego (sprawdź więcej tutaj lub tutaj) jest wysoka elastyczność w ustalaniu wysokości rat. Obowiązuje zasada: im mniejsza rata miesięczna, tym wyższy procent wartości auta będzie trzeba zapłacić po wygaśnięciu umowy. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku, w którym nie planujemy wykupu auta po zakończeniu leasingu.
Firmy leasingowe mogą oferować znacznie atrakcyjniejszą cenę zakupu samochodu dzięki negocjowanym zniżkom. Ten rodzaj finansowania jest również znacznie łatwiej dostępny niż kredyt, dzięki czemu nie trzeba spełniać szczegółowych wymagań banków. Leasing konsumencki i kredyt bankowy powodują jednak powstawanie bardzo podobnych kosztów po stronie konsumenta.
To rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad. Przede wszystkim należy pamiętać, że nie ma możliwości wyleasingowania starszych aut. Po zakończeniu trwania umowy najczęściej wiek auta nie może przekraczać 8 lat. Decyzja o wcześniejszym wykupie auta powoduje powstanie dodatkowych opłat, zaś w przypadku przestania płacenia rat leasingowych tracimy zarówno auto, jak i wpłaty własne.
Artykuł opracowany przy współpracy z redakcją auto-online.pl
Historia marki MG: od klasyki po nowoczesność Marka MG, czyli Morris Garages, ma długą i barwną historię, która sięga początku XX wieku...
Świat motoryzacji stale ewoluuje, wprowadzając nowe technologie, wzornictwo i wydajność. W roku 2024 Kia Sorento, jedno z flagowych modeli marki...
Polacy rozważający zakup samochodu elektrycznego zostali poproszeni o wymienienie zalet, jakie dostrzegają w tego typu pojazdach. Odpowiedzi dają...
Plastik "piano-black" na samochodzie wygląda elegancko i dostojnie. Problemy pojawiają się jednak podczas jego użytkowania. Nie jest...
E-mail: sugestia@adssupport.pl
ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!