|   | 

Dom

Szlifierka pneumatyczna do drewna. Czy takie szlifierki są lepsze od elektrycznych?

Na rynku można spotkać wiele różnych szlifierek elektrycznych. Wybór jest bardzo urozmaicony i w zdecydowanej większości przypadków zależy od indywidualnych potrzeb klientów. Nieco mniej popularną wersją są za to szlifierki pneumatyczne, które w ostatnim czasie znalazły jednak szeroką grupę zwolenników. Są wykorzystywane głównie przez fanów majsterkowania. 

Szlifierki pneumatyczne - co warto o nich wiedzieć?

O szlifierkach pneumatycznych można napisać dużo. Warto wiedzieć o nich przede wszystkim to, że nie wymagają zasilania, chociaż jeśli chcemy z niej skorzystać będziemy potrzebować sprężarki (kompresora). Jeśli w domowym warsztacie znajduje się taki sprzęt, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na zamówienie wspomnianej wersji szlifierki. W przeciwnym razie nie decydujmy się na takie zakupy, gdyż zakup sprężarki wraz ze szlifierką pneumatyczną mógłby okazać się zbyt kosztowny.

Najpopularniejszą odmianą szlifierek pneumatycznych są te mimośrodowe. Służą do:

  • bardzo precyzyjnej obróbki drewna,
  • usuwania niepotrzebnych powłok malarskich z powierzchni metalowych,
  • szlifowania rozmaitych przedmiotów, głównie tych wykonanych z tworzywa sztucznego.

Narzędzia z tej kategorii charakteryzują się posiadaniem okrągłej tarczy, ale też dość łatwą obsługą. Tarcza bazuje na wykonywaniu ruchu obrotowego. W szlifierkach tego typu nie znajdziemy silnika, a energia dostarczana jest do nich przy pomocy wspomnianych sprężarek. Strumień powietrza jest tłoczony właśnie przez kompresor. Odbywa się to pod bardzo wysokim ciśnieniem, ale dzięki temu mechanizm uruchamia tarczę. Dodatkowym atutem takiej tarczy jest obecność gumowej osłony, która zabezpiecza urządzenie przed wydostawaniem się pyłu na zewnątrz. 

W szlifierkach pneumatycznych na uwagę zasługuje przede wszystkim to, że nie znajdzie się w nich tony automatyki. Czy czyni je to gorszymi od wersji elektrycznej? Niekoniecznie, chociaż zwolenników elektroniki nie brakuje. Elektroniczne systemy dają jednak większe możliwości, np. pod kątem automatycznych hamulców. Szlifierka pneumatyczna zdobywa jednak uznanie za sprawą swojej nieskomplikowanej konstrukcji i niezawodnej pracy.

Mimośrodowe szlifierki pneumatyczne - jakie parametry techniczne powinny być przeanalizowane w pierwszej kolejności?

Analizując parametry techniczne szlifierek pneumatycznych weźmy pod uwagę kilka najważniejszych czynników, które będą decydować o tym, iż sprzęt stanie się w stu procentach funkcjonalny. Przede wszystkim będzie to średnica tarczy, która powinna być stosunkowo duża, gdyż dzięki temu zapewniamy sobie zwiększoną wydajność.

Istotnym elementem jest również prędkość i liczba oscylacji. Jeśli nie posiadamy w tym zakresie większego doświadczenia, zawsze prośmy o pomoc doświadczonych fachowców, np. w sklepach ze szlifierkami pneumatycznymi lub czytajmy opinie znajdujące się w Internecie. Nasza wiedza zostanie poszerzona i wybór odpowiedniej szlifierki nie będzie stanowić już żadnego problemu.

Prawidłowe używanie szlifierek pneumatycznych

Każda osoba, która zdecyduje się na zakupienie szlifierek pneumatycznych powinna wiedzieć o tym, jak bezpiecznie z nich korzystać. Uważać należy na kilka istotnych elementów, a m.in. na to, aby w żadnym wypadku nie przegrzać znajdującej się w urządzeniu tarczy. Nie można również dopuścić do całkowitego zużycia krążka papieru ściernego. Zainteresowani powinni się przyłożyć do regularnego opróżniania pochłaniacza pyłu, najlepiej co 10-12 minut. W innym przypadku można doprowadzić do jego uszkodzenia.

Bezpieczeństwo można sobie zapewnić także wtedy, gdy do szlifierki pneumatycznej dobierzemy właściwy kompresor. Nie może być to pierwszy z brzegu model. W instrukcji zakupionej szlifierki znajdziemy podstawowe informacje na temat tego, na jakich kompresorach powinniśmy się skupić. Szlifierka wymaga odpowiedniego ciśnienia oraz przepływu powietrza. Dbają o to wydajne i niezawodne kompresory, dlatego należy postarać się dobrać je z głową i nie doprowadzać tym samym do żadnych przykrych incydentów.

Sprawdź ofertę szlifierek pneumatycznych na https://pneumatyczne.net.pl/szlifierki-pneumatyczne.

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!