|   | 

Jak działa router?

To, co jeszcze dwie dekady temu wydawało się całkowicie absurdalne, dzisiaj jest wszechobecnym medium. Internet całkowicie wywrócił naszą egzystencję do góry nogami. Wynalazek ten zrewolucjonizował sposoby komunikacji do tego stopnia, że w chwili obecnej jest on najbardziej preferowanym narzędziem służącym do porozumiewania się oraz zawierania transakcji. Czymkolwiek się nie zajmujemy – robimy to bardzo często za pomocą Internetu - zamawianie pizzy, kupno nowego sprzętu AGD lub RTV, podzielenie się informacjami ze znajomymi a nawet pokazanie wakacyjnych fotek.

Błyskawiczny rozwój

Internet ulegał licznym transformacjom. W początkowej fazie swojego istnienia (choć historycznego punktu widzenia nadal jest to medium raczkujące) był raczej statyczną siecią zaprojektowaną w celu dzielenia się małą ilością danych (zaledwie kilka bajtów) oraz przesyłaniu krótkich, prostych wiadomości pomiędzy dwoma terminalami. By też repozytorium informacji, których treść publikowana była i nadzorowana tylko przez ekspertów w kodowaniu. Dzisiaj natomiast, gigantyczne ilości danych jest dostarczana i pobierana przez każdego – dzięki temu,w pewnym sensie, wszyscy jesteśmy wydawcami, komentatorami oraz twórcami.

W latach osiemdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku Internet rozszerzył zakres swoich możliwości na uniwersytety, centra badawcze i laboratoria aż w końcu, wraz z końcem wieku, stał się popularnym narzędziem pośród podmiotów publicznych, instytucji rządowych oraz prywatnych przedsiębiorstw na całym świecie. Internet intensywni zaczął się rozrastać. To już nie było kontrolowany przez rząd projekt ale największa komputerowa sieć łącząca ponad 50 tysięcy podsieci oraz 70 milionów użytkowników.

XXI wiek przyniósł rewolucję w krótkiej historii Internetu. Świat poznał nowe medium o potężnej sile rażenia i w coraz większym zakresie zaczął się przenosić w nową, interaktywną rzeczywistość, aby ulec potędze świeżo wykreowanych mediów społecznościowych oraz ułudzie świata wirtualnego. Wszystko tylko po to, żeby wspiąć się na kolejny szczebel komunikacji – za pomocą kolejnej rewolucyjnej technologii – WiFi.

Świat bez przewodów

WiFi – czyli w bardzo dosłownym tłumaczeniu „bezprzewodowa dokładność” (wireless fidelity) – to potoczne określenie na wszystko to, co składa się na bezprzewodowe sieci komputerowe. Większości z nas WiFi kojarzy się z bezprzewodowym dostępem do Internetu (najczęściej również darmowym) w kafejkach, restauracjach lub urzędach. Ale istota tego wynalazku tkwi gdzie indziej. Rolą bezprzewodowej sieci jest umożliwianie komunikacji pomiędzy urządzeniami bez konieczności używania dodatkowych przewodów. Ten system komunikacja stanowi swoistego rodzaju alternatywę oraz uzupełnienie tradycyjnych sieci kablowych. Dzięki wykorzystywaniu modemów oraz routerów możliwe jest więc tworzenie połączeń wykorzystujących fale radiowe. Fale te są odbierane, wysyłane oraz przetwarzane przy użyciu kart sieciowych, w które wyposażone są urządzenia.

Dzięki WiFi możemy więc bez przeszkód tworzyć lokalne sieci – zarówno w domu jak i w miejscu pracy. Sieci mogą łączyć pomiędzy sobą nie tylko komputery ale i drukarki, urządzenia faksujące, telewizory, smartfony a nawet lodówki i piece grzewcze. Dzięki temu możemy dowolnie korzystać z tych urządzeń bez względu na to, w którym miejscu domu akurat się znajdujemy, przesyłać dane a nawet kontrolować urządzenia. Znacznie także ułatwia dostęp do mobilnego Internetu i to właśnie dzięki niemu surfowanie na falach globalnej sieci zyskało nowy, nieograniczony wymiar. O dziwo, mimo swojej mobilności i bezprzewodowości, WiFi nie może zaistnieć bez przewodów oraz specjalnych urządzeń.

Magia urządzeń

Z pojęciami Internetu oraz WiFi kojarzą się bezspornie dwa urządzenia – router oraz modem (https://nasz.orange.pl/t5/Baza-wiedzy-Modemy-i-routery/tkb-p/Modemy_routery_i_inne%40tkb). Pojęcia te często są mylone a nawet stosowane zamiennie, jednak błędem jest stawianie znaku równości między nimi. Urządzenia te, choć najczęściej działają wspólnie, mają różne funkcje.

Jak działa router i czym tak właściwie jest modem?

Modem to małe, sprytne urządzenie, które umożliwia nam korzystanie z sieci internetowej. Za pomocą modemu sygnał dostarczany przez dostawcę Internetu zmieniany jest na taki, który jest akceptowany przez nasze urządzenia. Obecnie mamy do czynienia z dwoma rodzajami tych urządzeń – bezprzewodowym raz tradycyjnym, przewodowym. Ten ostatni najczęściej wykorzystywany jest przez sieci kablowe i telefoniczne, podczas gdy bezprzewodowe modemy spotkać możemy chociażby w sieciach telefonii komórkowej (to właśnie dzięki nim możliwe jest przesył danych z naszych smartfonów).

Natomiast router ma w swoim zakresie obowiązków dzielenie sygnału internetowego na kilka, a nawet kilkanaście urządzeń, oraz nadawanie każdemu z nich adresu IP. To właśnie dzięki pracy tego urządzenia możliwe jest równoczesne korzystanie z Internetu nawet przez kilka urządzeń.
Bardzo częstym rozwiązaniem, stosowanym w domowych sieciach, jest modem z możliwością routingu, co znacznie ułatwia zarządzanie domowym sprzętem.

Materiał partnera zewnętrznego

Zobacz również

E-mail: sugestia@adssupport.pl

ADSSupport to portal wielotematyczny, na którym znajdziesz szereg cennych porad, informacji i artykułów z różnych dziedzin życia. Zapraszamy!